Polska
article miniature

Bioniczna ręka z Politechniki Wrocławskiej

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej kończą prace nad bioniczną protezą ręki o nazwie BEEPP (Bionic, Ergonomic, Economic, Polish Prosthesis), stworzoną z myślą o osobach z amputacją na poziomie przedramienia. Urządzenie jest sterowane za pomocą biosygnałów rejestrowanych na kikucie amputowanej kończyny, które są następnie analizowane przez sztuczną inteligencję.

Bioniczna ręka BEEPP, waży zaledwie 500 gramów. Jest to przykład nowoczesnej inżynierii, łączącej systemy medyczne, mechaniczne, informatyczne i elektroniczne. Dzięki zastosowaniu dziewięciu aktywnych przegubów proteza oferuje naturalny zakres ruchów i siłę chwytu dochodzącą do 100 N. Urządzenie sterowane jest za pomocą biosygnałów, które pobierane są nieinwazyjnie bezpośrednio z kikuta amputowanej kończyny. Pozwala to na precyzyjne i intuicyjne wykonywanie ruchów i stanowi istotną różnicę w porównaniu do komercyjnych rozwiązań dostępnych na rynku.

Proteza o nazwie BEEPP (Bionic, Ergonomic, Economic, Polish Prosthesis) jest złożoną strukturą składającą się z kilku przenikających się systemów, w tym medyczno – rehabilitacyjnego, informatycznego, mechanicznego, elektronicznego i robotycznegomówi dr inż. Andrzej Wołczowski, kierownik projektu realizowanego w Centrum Innowacji i Biznesu PWr. 

Proteza wspiera także rehabilitację. Pomaga pacjentom w odzyskiwaniu część funkcji związanych z kontrolą ruchów i odczuciami. Dzięki zastosowaniu biosygnałów generowanych przez tzw. ruchy fantomowe, użytkownicy mogą stymulować aktywność ośrodkowego układu nerwowego.

Część mechatroniczna protezy obejmuje aktywną ortezę łokcia, która stanowi interfejs mechaniczny łączący protezę z kikutem przedramienia. Orteza pozycjonuje także elektrody systemu pomiaru biosygnałów. Mechaniczne przedramię, zakończone aktywnym nadgarstkiem, zawiera system zasilania. Pokładowy system mikroprocesorowy interpretuje komendy systemu bionicznego i steruje ruchami protezy. Całość dopełnia pięciopalczasta ręka, wyposażona w sensory kontaktu z chwytanym przedmiotem.

Technologie wspierające personalizację

Elementy mechaniczne protezy, w tym przedramię i pięciopalczasta ręka, zostały wykonane z tworzywa PA12. Do ich produkcji wykorzystano technologię druku 3D. Naukowcy rozważają połączenie tej metody z odlewaniem precyzyjnym ze stopu magnezu, co umożliwi szybką personalizację protez.

Proteza jest przeznaczona dla osób z jednostronną lub dwustronną amputacją ręki na poziomie przedramienia (tzw. amputacja transradialna). Projekt zakłada, że będzie możliwa jej personalizacja ze względu na rodzaj amputacji: prawa/lewa kończyna, kształt kikuta, a także posturę ciała pacjenta – w zakresie rozmiarów aktywnej ortezy łokcia, mocowania systemu pomiaru biosygnałów na kikucie, przedramienia – oraz samej ręki.

Największym wyzwaniem w przygotowaniu protezy było właściwe opracowanie trzech kluczowych podsystemów, których odpowiednie działanie rzutuje na komfort użytkownika. Chodzi o interfejs (zarówno mechaniczny, jak i elektroniczny) protezy z pacjentem, algorytmy sztucznej inteligencji rozpoznające intencje pacjenta co do ruchu protezy oraz mechatroniczną strukturę samej dłoni. Wszystkie mają kluczowe znaczenie dla niezawodności, funkcjonalności oraz wygody codziennego stosowania protezypodkreśla dr inż. Andrzej Wołczowski.

Zespół projektowy składa się z dwunastu specjalistów z różnych dziedzin — od mechaniki, elektroniki, po robotykę i automatykę — i ściśle współpracuje z chirurgami i biomechanikami z innych ośrodków. Wszystko po to, by zapewnić jak najlepszą jakość konstrukcji. Firma protetyczna Ortopes wspiera projektowanie interfejsu protezy, co dodatkowo podnosi jej funkcjonalność.

Naukowcy już przygotowują się do testów klinicznych z udziałem pacjentów, które rozpoczną się pod koniec bieżącego roku.