UOKiK przeprowadza przeszukanie ABB Polska
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) podjął zdecydowane kroki w celu wyjaśnienia podejrzeń o naruszenie przepisów antymonopolowych przez ABB Polska oraz jej pięciu dystrybutorów. Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, poinformował, że pracownicy Urzędu dokonali przeszukań siedziby firmy oraz wskazanych dystrybutorów w związku z podejrzeniami dotyczącymi uzgodnień antykonkurencyjnych.
Zgodnie z komunikatem UOKiK, istnieją podejrzenia, że ABB Polska wraz ze swoimi partnerami dystrybucyjnymi dokonywała porozumień mających na celu podział rynku, ustalanie cen oraz wymianę kluczowych informacji. „Do UOKiK dotarły sygnały, że ABB Polska wraz ze swoimi partnerami dystrybucyjnymi mogła zawrzeć porozumienia podziałowe, polegające na przydzielaniu poszczególnym partnerom klientów oraz projektów realizowanych na rzecz klientów końcowych. Dodatkowo przedsiębiorcy mogli ustalać ceny, a także wymieniać między sobą informacje mające znaczenie dla konkurencji. Ustalenia mogły dotyczyć także przetargów publicznych” – czytamy w komunikacie UOKiK.
ABB Polska, będąca częścią międzynarodowego koncernu technologicznego, specjalizuje się w sprzedaży produktów i technologii związanych z energią elektryczną, robotyką, systemami zrobotyzowanymi, silnikami elektrycznymi, generatorami oraz systemami i usługami optymalizującymi procesy produkcyjne w przemyśle. Działalność firmy ma istotny wpływ na rynek elektroniczny w Polsce, co dodatkowo podkreśla wagę prowadzonych przez UOKiK działań.
Procedura wyjaśniająca
UOKiK zaznaczył, że obecnie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające, które ma na celu zebranie niezbędnej dokumentacji. Jeśli zgromadzony materiał potwierdzi podejrzenia, rozpocznie się postępowanie antymonopolowe i postawione zostaną zarzuty wobec konkretnych podmiotów.
- Podejrzewamy, że ABB Polska wraz ze swoimi dystrybutorami mogą dokonywać uzgodnień dotyczących podziału rynku, cen i wymiany kluczowych informacji. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, w ramach którego przeprowadziliśmy przeszukania. Odbyły się one za zgodą sądu i w asyście Policji w siedzibie ABB Polska oraz u pięciu dystrybutorów przedsiębiorcy. Analizujemy obecnie zebrany materiał dowodowy – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Za udział w nielegalnych porozumieniach ograniczających konkurencję grozi kara do 10% obrotu przedsiębiorcy, a menedżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy – do 2 mln PLN. Urząd przypomniał o możliwości skorzystania z programu łagodzenia kar, który daje szansę na obniżenie lub uniknięcie sankcji w zamian za współpracę i dostarczenie dowodów na istnienie niedozwolonych porozumień.
„Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menedżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł” – informuje UOKiK.
„Dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenie kar (leniency). Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menedżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia sankcji pieniężnej. Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy w charakterze „świadka koronnego” z Prezesem UOKiK oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia” – czytamy w komunikacie.
Na chwilę obecną ABB Polska nie wydała oficjalnego oświadczenia w sprawie przeprowadzonych przeszukań i zarzutów.