Lutowanie laserem – kolejny krok w rozwoju procesów lutowniczych
Montaż podzespołów elektronicznych jest branżą podlegającą ciągłym przeobrażeniom, zarówno w zakresie zróżnicowania produkowanych komponentów, jak i samych metod produkcyjnych. Obok klasycznych rozwiązań i środków przedsiębiorcy często sięgają po bardziej innowacyjne rozwiązania, mogące w dalszej perspektywie wpłynąć na organizację całej produkcji. Jednym z takich rozwiązań jest proponowane przez firmę Quick lutowanie laserem.
Rynek przemysłowego lutowania podzespołów elektronicznych zdominowany jest przez stosowane od dziesięcioleci lutowanie falą oraz rozpływowe. Metody te, choć wydajne, obarczone są ograniczeniami, które skazują wielu przedsiębiorców na stosowanie wysoce niepożądanego lutowania manualnego. Jest ono mniej dokładne, powolne i uciążliwe, zapewnia jednak wysoką uniwersalność. Swoistym pomostem łączącym niektóre zalety procesów automatycznych z elastycznością metod manualnych są kartezjańskie roboty lutownicze.
Pod szyldem marki Quick (dobrze znanej na rynku klasycznych stacji lutowniczych) pojawiło się już kilka generacji takich maszyn. Wykorzystują one klasyczny grot lutowniczy, mają zwartą budowę i dość łatwą obsługę, będąc równocześnie znacznie tańszymi rozwiązaniami niż inne, przemysłowe metody. W Polsce tego typu maszyny funkcjonują z powodzeniem już kilkanaście lat i powoli stają się coraz bardziej rozpoznawalne.
Rys. 1. Kartezjański robot lutowniczy
Rys. 2. Quick LP100 – nowoczesny laser lutowniczy
Firma Quick rozwijając koncepcję tych niewielkich, uniwersalnych robotów lutowniczych postanowiła wprowadzić na rynek europejski nowe rozwiązanie – lutowanie laserem. Metoda ta wciąż opiera się na sprawdzonej koncepcji kartezjańskiego robota lutowniczego, jednak wyposażenie głowicy w precyzyjny laser otwiera szeroki wachlarz nowych możliwości:
- Lutowanie laserem jest całkowicie bezkontaktowe. Brak grotu lutowniczego w 100% usuwa ryzyko uszkodzenia maski lutowniczej, kolizji z wystającym podzespołem, czy niepożądanego „szoku termicznego” mogącego w konsekwencji uszkodzić bardziej wrażliwe laminaty.
- Jeszcze łatwiejsze lutowanie trudno dostępnych, zasłoniętych obszarów, przewyższające znacznie możliwości operatora lutownicy manualnej.
- Kontrola temperatury w czasie rzeczywistym pozwala na bardzo dokładne dawkowanie energii potrzebnej do wytworzenia poprawnego połączenia. Jest to niespotykana w innych metodach możliwość kontroli parametrów przebiegu procesu.
- Wysoka precyzja pozycji nagrzewanego obszaru. Podgrzewany jest wyłącznie punkt, w którym odbywa się lutowanie.
- Urządzenie jest znacznie „czystsze” w eksploatacji. Nie występują w nim elementy narażone na ciągły kontakt z płynnym lutowiem (jak grot lutowniczy, czy choćby dysza fali selektywnej).
Pomimo zaawansowania samego procesu, firmie Quick udało się zachować kompaktową, jednostanowiskową konstrukcję, oraz łatwość obsługi charakterystyczną dla poprzednich maszyn. Dzięki temu lutowanie laserem może zagościć zarówno na dużych halach produkcyjnych, jak i w mniejszych przedsiębiorstwach zajmujących się lutowaniem kontraktowym.
W ofercie firmy Biall (oficjalny dystrybutor marki Quick w Polsce) pojawi się kilkanaście różnych laserów lutowniczych. O ile sama metoda nagrzewania jest w nich taka sama (skupiona wiązka lasera) o tyle różnią się one sposobem podawania spoiwa. Najpopularniejsze z urządzeń, należące do serii LW i LP stosują odpowiednio klasyczny drut lutowniczy (W – wire), oraz pastę lutowniczą (P – paste). W przypadku drutu jest on wysuwany za pośrednictwem zintegrowanego podajnika, natomiast pasta dozowana jest z wykorzystaniem ciśnieniowej głowicy dozującej. Pierwsza z tych metod jest rekomendowana dla klasycznych punktów przewlekanych, natomiast pasta sprawdzi się w przypadku bardziej wrażliwych komponentów.
Rys. 3. Proces lutowania laserem z wykorzystaniem drutu lutowniczego
Dla bardziej specjalistycznych zastosowań Quick proponuje również tzw. laser jetting, polegający na swoistym „wystrzale” niewielkiej kulki rozgrzanego lutowia, lub metodę laser ring, w której na pin opada przygotowany przez maszynę niewielki pierścień zagiętego drutu lutowniczego.
Bogata oferta marki Quick w zakresie lutowania laserem odzwierciedla zaangażowanie firmy w innowacyjne technologie oraz możliwe korzyści, wynikające z ich upowszechniania. Bez wątpienia możemy spodziewać się dalszych innowacji w tym zakresie.
Kontakt:
Dawid Stanecki – Inżynier dawid.stanecki@biall.com.pl
mobile: +48 503 098 483
Biall Sp.z o.o. (Oficjalny Dystrybutor Quick)
Tel.: +48 58 322 11 91