Samsung SDI rozważa lokalizację nowej fabryki baterii w Polsce
Rozwój globalnego rynku baterii do samochodów elektrycznych otwiera przed Polską historyczną szansę na wzmocnienie swojej pozycji jako kluczowego gracza w europejskim łańcuchu dostaw. Koreański gigant, Samsung SDI, rozważa ulokowanie swojej nowej fabryki na obrzeżach Gdańska, co może przynieść naszemu krajowi nie tylko znaczące inwestycje finansowe, ale również nowe miejsca pracy.
Planowana inwestycja Samsung SDI w Polsce, szacowana na 2 mld EUR, zaczęła nabierać realnych kształtów pod koniec zeszłego roku, jednakże ostateczna decyzja została przesunięta na początek 2025 roku. Firma interesuje się działkami o wielkości około 200 ha, a jedna z nich znajduje się pod Gdańskiem. — Nie komentujemy projektów w toku — ucina Marcin Graczyk, rzecznik Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w rozmowie z Pulsem Biznesu. Na pytania PB nie odpowiedziało także biuro prasowe Samsung SDI.
Gdy w czerwcu ubiegłego roku Intel zapowiedział plany inwestycyjne o wartości 4,6 mld USD w budowę fabryki procesorów w Miękini pod Wrocławiem, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, sugerował, że przyciągnięcie podobnych projektów do jego regionu jest tylko kwestią czasu. Trójmiasto, które konkurowało z Dolnym Śląskiem o projekt Intela, posiada przestronne tereny inwestycyjne w Pruszczu Gdańskim — w pobliżu ważnego węzła autostradowego i tylko 25 minut od lokalnego lotniska, przygotowano ponad 400 ha terenów, z czego 240 ha jest już gotowych na sprzedaż.
Sektor baterii w Polsce rośnie w siłę, notując 40-krotny wzrost
W ciągu ostatnich pięciu lat sektor produkcji baterii w Polsce zanotował spektakularny wzrost. W 2022 roku jego wartość osiągnęła 8,24 mld EUR, czyli niemal 40-krotnie więcej niż w roku 2017. Akumulatory litowo-jonowe stanowiły w tym czasie 2,4% całości polskiego eksportu, który tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku przekroczył wartość 12 mld PLN.
Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności, podkreśla znaczenie przyszłych inwestycji dla krajowej gospodarki: — Prognozujemy, że do 2035 r. udział elektromobilności w polskim PKB może wzrosnąć nawet do 5 proc. Wartość światowego sektora bateryjnego w 2030 r. może przekroczyć 400 mld USD. Dlatego napływ kolejnych inwestycji z tej branży — już wkrótce strategicznej — powinien być dla administracji centralnej absolutnym priorytetem. Jeżeli doniesienia o kolejnym producencie, który postanowi zbudować fabrykę w naszym kraju, się potwierdzą, będzie to istotne wzmocnienie pozycji Polski w europejskim łańcuchu dostaw sektora bateryjnego. Obecnie jesteśmy jednym z liderów tego sektora. Obok ogniw litowo-jonowych, polskie zakłady dostarczają m.in. elektrolit, separatory, katody, folię miedzianą ora moduły bateryjne i gotowe akumulatory trakcyjne do pojazdów elektrycznych.
Węgierska fabryka Samsunga SDI konkurencją dla Polski
Samsung SDI posiada fabrykę produkującą baterie na Węgrzech, w miejscowości Göd, położonej zaledwie 15 km od Budapesztu. Firma przejęła i zaadaptowała do swoich potrzeb obiekt, w którym wcześniej wytwarzano telewizory. Decyzja o inwestycji o wartości ponad 350 mln USD została podjęta w 2017 roku, niedługo po tym, jak LG Energy Solution (wcześniej znane jako LG Chem) zainicjowało podobne przedsięwzięcie w Kobierzycach pod Wrocławiem. W roku 2019 Samsung SDI zdecydował się na rozbudowę węgierskiej fabryki, inwestując 1,2 mld EUR. Producent dostarcza baterie dla takich gigantów motoryzacyjnych jak BMW, Volkswagen, czy Stellantis. Samsung SDI zainwestował na Węgrzech łącznie 5 mld EUR, tworząc 6600 miejsc pracy.
Maciej Mazur zauważa, że Polska ma solidne fundamenty do dalszego rozwoju w dziedzinie produkcji baterii, jednak stoi przed licznymi wyzwaniami. Zwiększająca się konkurencja, zarówno z Europy Zachodniej jak i regionu Europy Środkowo-Wschodniej, podkreśla potrzebę intensywniejszych działań ze strony rządu, aby przyciągnąć i utrzymać inwestycje w tym dynamicznie rozwijającym się sektorze.
Założony w 1970 roku Samsung SDI jest jednym z czołowych producentów w branży, zatrudniając 31,7 tys. osób i posiadając w swoim portfolio 20,9 tys. patentów. Firma zarządza 13 fabrykami oraz siedmioma ośrodkami badawczo-rozwojowymi, w tym trzema w Europie – w Monachium, Dreźnie oraz Graz. Pomimo spadku sprzedaży o 38% i zysku operacyjnego o 24% w drugim kwartale bieżącego roku, Samsung SDI nie planuje rezygnować ze swoich strategicznych inwestycji. Firma kontynuuje rozwój produkcji na Węgrzech, planuje budowę nowej fabryki w USA we współpracy ze Stellantisem oraz inwestycje w nowe technologie produkcji baterii, które mają ruszyć na początku przyszłego roku.
Źródło: Puls Biznesu
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024. Zapisz się już dziś!