Herzt New Technologies: W oczekiwaniu na zamówienia od wojska
W świecie współczesnych konfliktów, gdzie technologia dronów zdobywa przewagę na polach bitew, polska firma Herzt New Technologies wyłania się jako lider w produkcji zaawansowanych systemów antydronowych. Zdolne do neutralizowania m.in. amunicji krążącej typu Szahid, są one dowodem na dynamiczny rozwój polskiego sektora obronnego.
Po incydentach, do których doszło w roku ubiegłym — gdy drony znalazły się niebezpiecznie blisko samolotów podchodzących do lądowania na Lotnisku Okęcie czy Katowice-Pyrzowice, rozgorzała publiczna debata dotycząca potrzeby wdrożenia systemów antydronowych na tych obiektach. Obecnie systemy te posiada jedynie port lotniczy Zielona Góra-Babimost, który, mimo tego, iż w 2023 roku obsłużył najmniejszą liczbę pasażerów spośród 15 działających lotnisk w Polsce, ma to szczęście, że w jego pobliżu mieści się firma Hertz New Technologies. — System został zamontowany na lotnisku 15 grudnia ubiegłego roku. Przez dwa miesiące wykryto w obrębie lotniska 107 dronów, z których 60 proc. nie miało zgody, a siedem znajdowało się w podejściu do lądowania. Analiza z siedmiu miesięcy działania systemu wykazała, że średnia liczba dronów urosła z 50 do 180 miesięcznie. Nawet przy założeniu, że wpływ na to miała lepsza pogoda, jest to bardzo duża liczba — mówi Zygmunt Rafał Trzaskowski, prezes i właściciel Hertz New Technologies, w rozmowie z Pulsem Biznesu.
Maciej Lasek, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, twierdzi, że systemy antydronowe powinny być instalowane na wszystkich lotniskach, zwłaszcza tych o znaczeniu wojskowym, takich jak Rzeszów, Kraków, Szczecin, a wkrótce także Wrocław. Obecnie Hertz New Technologies nie dostarcza jednak swoich systemów dla Wojska Polskiego. W tej dziedzinie przewagę ma konkurencyjna firma Advanced Protection Systems (APS) z Gdyni, która w 2022 roku zawarła umowę z Agencją Uzbrojenia o wartości ponad 150 mln PLN. Produkty APS są wykorzystywane w ramach systemów obrony przeciwlotniczej Wisła, Narew i Pilica. - Oczekujemy na zamówienia od Ministerstwa Obrony Narodowej- mówi Zygmunt Rafał Trzaskowski, który w sektorze obronnym działa od 1989 roku. Założona przez niego firma Hertz Systems (współwłaściciele to członkowie jego rodziny oraz PFR Ventures) specjalizuje się w produkcji urządzeń GNSS służących do satelitarnego monitorowania pojazdów i osób, które znajdują zastosowanie m.in. w Wojsku Polskim.
Systemy antydronowe kluczem do ochrony infrastruktury krytycznej
Podczas prezentacji systemu Hawk w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w Zielonce prezes Herzt New Technologies, zwrócił uwagę na to, jak istotne zagrożenie stanowią drony używane przez wrogie siły, co szczególnie uwidoczniło się podczas konfliktu na Ukrainie. Podkreślił on kluczową rolę, jaką technologie antydronowe odgrywają w ochronie infrastruktury krytycznej i obszarów wojskowych, dodając, że powinny one być integralną częścią systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. - Minęły czasy, kiedy skuteczne były systemy działające do wysokości płotu — stwierdził Trzaskowski, dodając, że naprawdę efektywne są jedynie zaawansowane systemy wielosensorowe umożliwiające wykrywanie obiektów latających za pomocą różnych technik: optycznie w paśmie widzialnym, w podczerwieni, za pomocą radarów oraz radionamierzania.
Właśnie takie systemy – oferujące różnorodne metody unieszkodliwiania dronów – opracowała zielonogórska firma. — Już w 2015 r. zdecydowaliśmy się pracować nad systemem antydronowym. Wojna w Ukrainie pokazuje, jak ważny to temat dla obronności i bezpieczeństwa kraju. Dron wartości kilkuset dolarów niszczy platformy warte miliony. Do tej pory zainwestowaliśmy około 50 mln zł. Nasz system antydronowy Hawk jest wykorzystywany w Ukrainie, gdzie na bieżąco go udoskonalamy. Stosują go także służby więzienne w Meksyku, a także policja w Szczecinie — mówi Zygmunt Rafał Trzaskowski.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wesprze Hertz New Technologies?
Dariusz Nieć, zastępca dyrektora departamentu polityki przemysłowej i innowacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, w rozmowie z wnp.pl zapowiedział, że jego departament przejmie koordynację finansowania rozwoju technologii obronnych, z naciskiem na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw: - Głównym zadaniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii będzie, aby w jednym ośrodku decyzyjnym, koordynować zewnętrzne wsparcie finansowego — unijne i z innych źródeł — które pozwoli na rozbudowę przemysłu obronnego, podniesienie jego gotowości, a także na zbudowanie przewag komparatywnych związanych ze sprzętem obronnym — powiedział Dariusz Nieć, dodając, że „konsolidacja pozwoli sprawniej wspierać i współfinansować takie zadania jak dostępność poligonów wojskowych do testowania narzędzi do walki z dronami”.
Hertz New Technologies, zatrudniająca około 50 osób, odnotowała w 2023 roku przychody na poziomie 12,4 mln PLN, co stanowi wzrost o prawie 48% w porównaniu do poprzedniego roku. Zysk netto firmy wyniósł 1,9 mln PLN, co oznacza wzrost o niemal 13%. Globalny rynek dronów w 2022 roku wyceniany był na 22,4 mld USD. Przewiduje się, że do 2031 roku jego wartość wzrośnie do 166,7 mld USD.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024. Zapisz się już dziś!