'Manufacturing Partners' z Gdańska zdobywa brytyjski rynek
Firma „Manufacturing Partners” z Gdańska, specjalizująca się w produkcji elektromechanicznej na zlecenie, odnotowała kolejny sukces na arenie międzynarodowej. Producent dostarczył pierwszą partię butelkomatów — urządzeń do kaucyjnego zwrotu opakowań po napojach — na rynek brytyjski. Współpraca z irlandzką firmą Sensibin Limited stanowi ważny krok w międzynarodowej ekspansji polskiej technologii.
Butelkomaty dostarczone przez „Manufacturing Partners” wyróżniają się na tle konkurencji prostą, solidną i kompaktową konstrukcją co jest szczególnie ważne dla małych i średnich sklepów dysponujących ograniczoną przestrzenią. Co więcej, urządzenia te są przystosowane do szybkiego przetwarzania nawet bardzo dużych ilości opakowań, co ma bezpośredni wpływ na efektywność systemu recyklingu. Włodzimierz Babś, CEO „Manufacturing Partners” wyjaśnia, że projekt realizowany był w rekordowym tempie — od podpisania listu intencyjnego do wdrożenia maszyn do seryjnej produkcji minęło zaledwie kilka miesięcy. — W zaledwie kilka miesięcy od podpisania listu intencyjnego udało nam się przeprowadzić pełen proces NPI, czyli industrializacji i wdrożenia butelkomatów do seryjnej produkcji. Uprościliśmy łańcuchy dostaw, zlokalizowaliśmy bazę dostawców, przygotowaliśmy proces produkcyjny do wielkoskalowej produkcji — mówi Włodzimierz Babś.
„Manufacturing Partners” już teraz planuje dalszą ekspansję. — Jesteśmy gotowi na kolejne wyzwanie — dostawy do Polski. Jak wiemy, wdrożenie systemu kaucyjnego dla opakowań planowane jest na naszym rynku od stycznia 2025 — dodaje CEO gdańskiej firmy.
Sensibin Limited to irlandzka firma, która specjalizuje się w opracowywaniu inteligentnych rozwiązań do zarządzania odpadami, które mają za zadanie usprawniać segregację i recykling śmieci, przyczyniając się jednocześnie do redukcji śladu węglowego.
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który obejmie jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Kaucja wyniesie 50 groszy za opakowanie, a zwrot będzie możliwy w punktach zbiórki zlokalizowanych w sklepach o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych; mniejsze sklepy mogą dołączyć do systemu dobrowolnie.
Zakłada się, że w Polsce powstanie blisko 37 tysięcy punktów zbiórek, które będą dostępne proporcjonalnie do gęstości zaludnienia, co powinno ułatwić konsumentom zwrot opakowań. Wprowadzenie systemu kaucyjnego jest odpowiedzią na wymogi zaktualizowanych przepisów unijnych, które nakładają na państwa członkowskie obowiązki związane z lepszym zarządzaniem odpadami i ograniczeniem negatywnego wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Polska zobowiązana jest do osiągnięcia 65% wskaźnika recyklingu odpadów komunalnych do 2035 roku oraz 65% wskaźnika recyklingu odpadów opakowaniowych już do 2025 roku. Dodatkowo musi zrealizować cel polegający na selektywnej zbiórce 77% butelek plastikowych. Niezastosowanie się do tych wymogów może skutkować sankcjami ze strony Unii Europejskiej.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024. Zapisz się już dziś!