Polska
article miniature

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: Hanza podpisuje umowę z firmą Munters na produkcję szaf elektrycznych w klastrze w Europie Środkowej, XTPL zawiera nowe partnerstwa w Hongkongu i Grecji, rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięga kosmosu, a Saule podpisuje porozumienie...do porozumienia mające na celu pozyskanie inwestora dla technologii wypracowanej przez spółkę.

Hanza zawiera umowę z firmą Munters na produkcję szaf elektrycznych w klastrze w Europie Środkowej

HANZA AB, szwedzka firma znana z nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych, ogłosiła podpisanie umowy z Munters, europejskim liderem w dziedzinie energooszczędnych i zrównoważonych rozwiązań klimatycznych. Umowa, której wartość wynosi około 10 mln SEK, zakłada produkcję kompletnych szaf elektrycznych w klastrze produkcyjnym HANZA w Europie Środkowej, w tym także w polskiej fabryce.

Munters oferuje innowacyjne, wydajne i zrównoważone rozwiązania dla różnych segmentów klientów, gdzie kluczowa jest precyzyjna kontrola wilgotności, temperatury oraz efektywności energetycznej. Strony wyraziły nadzieję na rozwijanie współpracy w przyszłości. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że Munters wybrało firmę Hanza na swojego partnera. Nasz unikatowy model 'Wszystko pod jednym dachem' umożliwia kompleksową realizację produkcji w ramach naszych klastrów produkcyjnych. Jestem przekonana, że w przyszłości będziemy pełnić rolę strategicznego partnera produkcyjnego dla Munter — mówi Veronica Svensson, dyrektor sprzedaży Hanza w Skandynawii.

Hanza została założona w 2008 roku i posiada sześć klastrów produkcyjnych: w Szwecji, Finlandii, Niemczech, krajach bałtyckich, Europie Środkowej i Chinach. Wśród klientów firmy znajdują się: 3M, ABB, Epiroc, GE, Getinge, John Deere, Mitsubishi, SAAB, Sandvik, Siemens i Tomra. Spółka jest notowana na giełdzie Nasdaq w Sztokholmie.

Ekspansja XTPL na rynkach międzynarodowych: Nowe partnerstwa w Hongkongu i Grecji

XTPL, polska spółka specjalizująca się w technologiach precyzyjnego druku, ogłosiła nowe kierunki ekspansji na rynkach międzynarodowych poprzez strategiczne partnerstwa w Hongkongu i Grecji. W ramach umowy z anonimowym kontrahentem z Hongkongu XTPL dostarczy moduł drukujący UPD, który zostanie wykorzystany do konstrukcji urządzeń prototypowych dla branży mikroelektroniki i elektroniki drukowanej. Urządzenia będą dedykowane klientom na terenie Chin. Jak podano w komunikacie, partner jest podmiotem zajmującym się opracowywaniem oraz dystrybucją nowoczesnych urządzeń do procesów prototypowania z wykorzystaniem technik addytywnych, testowania produktów w technologii 3D oraz produkcji części o wysokiej wydajności dla przemysłu lotniczego, energetycznego i innych gałęzi przemysłu.

Z kolei na rynku greckim, XTPL podpisało niewyłączną umowę dystrybucji z Vector Technologies. Celem współpracy jest wsparcie spółki w zdobywaniu nowych klientów akademickich i przemysłowych, a także poszerzenie zastosowań dla technologii i produktów XTPL. Vector, będący dostawcą materiałów i urządzeń badawczych oraz produkcyjnych, skoncentruje się na promowaniu innowacji XTPL w sektorach fotowoltaiki cienkowarstwowej, memrystorów oraz czujników na rynku greckim.

Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięga kosmosu

Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K, będąca dziełem polskiej myśli inżynieryjnej, dokonała historycznego osiągnięcia, sięgając kosmosu. - Pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98 proc., została przetestowana w docelowej konfiguracji i osiągnęła zakładany pułap. Tym samym data 3 lipca 2024 roku przejdzie do historii polskich dokonań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych — podała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

ILR-33 BURSZTYN 2K powstał w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, gdzie zrealizowano wszystkie prace projektowe – przy częściowym finansowaniu przez Polską Agencję Kosmiczną. Rakieta jest wyposażona w innowacyjny hybrydowy silnik rakietowy oraz dodatkowe silniki na stały materiał pędny. Ponadto korzysta z zaawansowanych technologii, takich jak modułowy komputer pokładowy OBC-K1, pironaboje EGG1U oraz mobilna autonomiczna wyrzutnia WR-2.

ILR-33 BURSZTYN 2K ma mieć wiele zastosowań, przewidziana jest m.in. do wykorzystania w badaniach atmosfery i wynoszeniu różnorodnych eksperymentów naukowych, co ma przyczynić się do dalszego rozwoju nauki i przemysłu. - Jesteśmy pełni optymizmu przed kolejnymi testami systemu BURSZTYN. Już dziś wiadomo, że rakieta będzie wykorzystywana w latach 2025-2027 przez polską firmę Thorium Space dodał dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz Instytucie Lotnictwa. – Będzie to miało miejsce w ramach projektu NCBR pt. „Satelitarny system teledetekcji oraz komunikacji suborbitalnych rakiet badawczych – FAZA II”, którego celem jest rozwój nowych produktów technologicznych firmy dla sektora kosmicznego.

Porozumienia do...porozumienia w Saule

Porozumienie między kluczowymi graczami na rynku technologii perowskitowych ma na celu przygotowanie gruntu pod pozyskanie strategicznego inwestora dla Saule SA, firmy pionierującej w tej nowoczesnej dziedzinie. Dokument, podpisany został przez siedem podmiotów, w tym DC24 ASI, Olgę Malinkiewicz, Dariusza Chrząstowskiego, H.I.S, Columbus Energy i Saule SA.

„Celem komunikowanego dziś porozumienia do Porozumienia Pierwotnego, jest potwierdzenie przez jego strony warunków współpracy w zakresie Porozumienia Pierwotnego, w tym wejście w życie Porozumienia Pierwotnego wobec DC24 ASI sp. z o.o. pomimo jego niepodpisania przez Piotra Krycha, Artura Kupczunasa i Knowledge is Knowledge sp. z o.o. sp.k.” - głosi komunikat spółki.

Przypomnijmy, że pierwsze porozumienie zawarte zostało w marcu, a strony wyraziły w nim zamiar przygotowania do procesu pozyskania strategicznego inwestora dla technologii wypracowanej przez Saule. Strategia ta może prowadzić do sprzedaży nawet 100% akcji spółki lub realizacji transakcji o podobnym charakterze. Olga Malinkiewicz, posiadająca 17,5% udziałów, wraz z innymi większościowymi akcjonariuszami, w tym Columbus Energy, który posiada największy pakiet akcji (20,85%), ma nadzieję na przyciągnięcie inwestycji, która pozwoli na rozszerzenie możliwości produkcyjnych i komercyjnych technologii, która zdobywa coraz większe uznanie na rynku globalnym.

Wartość rynkowa Saule SA szacowana jest na niemal 200 mln PLN, co podkreśla znaczenie tej technologii oraz potencjał, jaki niesie za sobą jej dalszy rozwój i implementacja na szeroką skalę. 

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!