Polska
article miniature

Robotyzacja kluczem do konkurencyjności polskich firm

76% polskich firm uważa, że robotyzacja będzie kluczowa dla ich pozycji na rynku — takie wnioski płyną z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) pt. "Robotyzacja w Polsce w 2023 roku".

Badania przeprowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w grudniu 2023 roku ujawniają, że przedsiębiorcy dobrze rozumieją korzyści wynikające z robotyzacji. Znacząca większość, czyli 77% małych i średnich firm, uważa, że automatyzacja przyczyni się do wzrostu ich konkurencyjności. Wśród większych przedsiębiorstw, generujących roczne zyski powyżej 10 mln PLN, zgoda w tym temacie jest całkowita — 100% z nich postrzega robotyzację jako kluczową dla przewagi rynkowej. Tendencja ta znajduje odzwierciedlenie również wśród firm z zagranicznym kapitałem, z których 94% podziela to zdanie.

Gęstość robotyzacji w Polsce

Gęstość robotyzacji, czyli liczba robotów na 10 tys. pracowników, jest ważnym wskaźnikiem postępu technologicznego. W 2022 roku w sektorze przetwórstwa przemysłowego w Polsce pracowało 17 833 robotów, co daje wskaźnik 54,6 robotów na 10 tys. pracowników. Dla porównania, w Szwecji, kraju o największym nasyceniu robotami w UE, wskaźnik ten wynosił niemal 300. Najbardziej zrobotyzowany sektor w naszym kraju, produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep osiągnął wskaźnik 200.

Polska na tle światowym

Polska zajmuje 17. miejsce na świecie pod względem liczby robotów przemysłowych, a jednocześnie plasuje się na 6. pozycji w Unii Europejskiej. W kontekście liczby robotów przypadających na 10 tys. pracowników nasz kraj znajduje się na 16. miejscu. Według PIE dane te wskazują na istotny potencjał dla dalszej penetracji robotyzacji w gospodarce, zwłaszcza w kontekście rosnących niedoborów na rynku pracy.

Wpływ na zatrudnienie

Raport PIE podkreśla, że wpływ robotyzacji na zatrudnienie nie jest jednoznaczny. Uczestnicy badania w większości zgłaszali utrzymanie lub nawet zwiększenie zatrudnienia w związku z instalacją robotów. Istnieje, jednakże ryzyko, że brak inwestycji w automatyzację może obniżać konkurencyjność firm, co z kolei może negatywnie wpływać na zatrudnienie. Badani podkreślali również znaczenie wewnętrznych szkoleń i podnoszenia kwalifikacji pracowników, tak aby mogli oni efektywnie współpracować z nowymi technologiami.

– Nasze badania wpisują się w nurt wskazujący, że robotyzacja nie powinna prowadzić do redukcji zatrudnienia (tzw. efekt produktywnościowy – wzrost produkcji bardziej wydajnych firm). Jednocześnie – jak wynika z wypowiedzi badanych i badań ankietowych PIE – brak robotyzacji może obniżać pozycję konkurencyjną firm na rynku. Tym samym może przyczyniać się do redukcji zatrudnienia w skali całego sektora, jeśli utrata rynku przez firmy mniej konkurencyjne będzie silniej oddziaływała na zatrudnienie — pisze PIE w raporcie.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!