Świat
article miniature

USA, Holandia i Japonia zacieśniają współpracę

Alan Estevez, odpowiedzialny w rządzie USA za politykę eksportową, odbył niedawno wizytę w Japonii. Podróż ta miała na celu umocnienie międzynarodowej współpracy w zakresie kontroli eksportu zaawansowanego sprzętu do produkcji półprzewodników do Chin.

Wizyta Alan Estevez w Japonii, poprzedzona spotkaniem z rządem holenderskim jest kontynuacją polityki zainicjowanej w 2023 roku przez USA, Holandię i Japonię. Państwa te zawarły umowę, której celem było ograniczenie chińskich możliwości w dziedzinie zaawansowanych technologii, co w praktyce oznaczało wstrzymanie dostaw sprzętu do produkcji chipów do tego kraju. Lin Jian, rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, wyraził sprzeciw, wobec tego, co określił jako „konfrontacyjne działania USA”, oskarżając Waszyngton o próbę przymuszania innych krajów do tłumienia chińskiego przemysłu półprzewodników. Przedstawiciel holenderskiego ministerstwa spraw zagranicznych potwierdził, że spotkanie odbyło się w poniedziałek w Holandii. Z kolei japońskie ministerstwo przemysłu przyznało, że prowadzi liczne rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi, ale nie udzieliło komentarza na temat dyplomatycznych aspektów tych dyskusji.

W 2022 roku Stany Zjednoczone wprowadziły pierwsze ograniczenia dotyczące eksportu zaawansowanych układów scalonych oraz sprzętu do ich produkcji do Chin, wymieniając konkretne firmy takie jak Nvidia i Lam Research. Reagując na amerykańskie działania, Japonia, będąca siedzibą producentów sprzętu do produkcji chipów takich jak Nikon i Tokyo Electron, w lipcu poprzedniego roku wprowadziła zakazy eksportowe na 23 typy urządzeń. Obejmują one zarówno maszyny do nanoszenia warstw na płytki krzemowe, jak i urządzenia do wytrawienia mikroskopijnych obwodów. Następnie Holandia zaostrzyła kontrolę nad eksportem technologii głębokiego ultrafioletu (DUV), stosowanej w produkcji półprzewodników, ograniczając Pekinowi dostęp do maszyn produkowanych przez firmę ASML. Dodatkowe restrykcje wprowadzone przez USA dotyczyły eksportu maszyn DUV do kilku chińskich zakładów, z argumentacją, że wykorzystują one amerykańskie komponenty. USA prowadzą również rozmowy z sojusznikami w celu rozszerzenia listy chińskich zakładów produkcyjnych objętych restrykcjami. Obecnie lista ta obejmuje pięć fabryk, w tym największego chińskiego producenta układów scalonych, SMIC.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!