Polska
article miniature

Ruszyła fabryka w Polsce za 600 mln PLN!

W Zawierciu otwarto nowoczesną fabrykę za 600 mln PLN, która specjalizować się będzie w odzyskiwaniu strategicznych metali z baterii litowo-jonowych. Będą kolejne zakłady, w tym także zlokalizowane na terenie Europie.

Ruszyła nowa fabryka Elemental Strategic Metals, spółki z Grupy Elemental. Inwestycja, której wartość wyniosła 600 mln PLN, pozwoli na odzysk strategicznych metali przemysłowych i szlachetnych, takich jak lit, nikiel, kobalt, mangan, a także metali z grupy platynowców z zużytych baterii litowo-jonowych wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych, a także w katalizatorach samochodowych i przemysłowych.

Fabryka, już zatrudnia 120 osób, a do końca roku planowane jest zwiększenie załogi o kolejne 30. Docelowo w zakładzie ma pracować 300 osób. Fabryka, która może przetwarzać do 12 tys. ton baterii rocznie, wyposażona jest w farmę fotowoltaiczną o mocy 12 MW oraz największy w Polsce magazyn energii o pojemności 10 MWh i mocy 5 MW.

Metale uzyskane dzięki procesom recyklingu znajdą zastosowanie w tworzeniu innowacyjnych materiałów dla branży elektromobilności oraz sektora odnawialnych źródeł energii. Będą one wykorzystywane między innymi do produkcji prekursorów materiałów bateryjnych, nowoczesnych katalizatorów oraz membran stosowanych w elektrolizerach i ogniwach paliwowych.

Przetwarzane materiały, takie jak zużyte baterie i złom poprodukcyjny, będą pochodzić głównie z rynku europejskiego, a odzyskiwane metale będą dostarczane do firm, które wykorzystają je w dalszych procesach produkcyjnych, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji CO2. W ten sposób zakład przyczynia się zarówno do ograniczenia importu surowców pierwotnych, wywozu poza Unię Europejską cennych materiałów oraz wspiera krajowy rynek recyklingu — wyjaśnia Maciej Dudzic, członek zarządu Elemental Strategic Metals.

Zaawansowany recykling baterii i katalizatorów — nowe życie dla cennych metali

W zakładzie Elemental Strategic Metals proces recyklingu metali z baterii litowo-jonowych odbywa się w kilku etapach. Początkowo, baterie są sprawdzane i sortowane; te, które nadają się do ponownego użycia, są odsyłane do dalszej eksploatacji, reszta kierowana jest do procesu recyklingu. Akumulatory przeznaczone do przetworzenia są najpierw rozładowywane, a następnie rozdrabniane. W wyniku tych działań uzyskuje się tzw. czarną masę, czyli mieszaninę zawierającą wartościowe metale. Następny krok to zaawansowany proces rafinacji, podczas którego ekstrahuje się takie metale jak lit, kobalt, nikiel, mangan oraz miedź, a także ich związki chemiczne. Produkty uboczne, w tym grafit, aluminium i tworzywa sztuczne, również są ponownie wykorzystywane w przemyśle.

Odzyskiwanie metali z katalizatorów odbywa się w inny sposób. Zużyte katalizatory z pojazdów i urządzeń przemysłowych są rozdrabniane, a następnie przetwarzane w wysokich temperaturach, co umożliwia uzyskanie stopy żelaza z metalami z grupy platynowców (PGM). Proces ten kończy się rafinacją, podczas której odzyskuje się szlachetne metale, takie jak rod, pallad i platyna.

Zakład w Zawierciu zwraca dużą uwagę na ochronę środowiska. Emitowane gazy są oczyszczane za pomocą skruberów i filtrów, co zapewnia ich czystość, a płynne odpady są przekazywane do nowoczesnej oczyszczalni ścieków. Powstałe w procesie produkty uboczne, takie jak żużel i stopy żelaza, są cenne i znajdują zastosowanie w innych sektorach przemysłu.

- Nasz zakład to nie tylko wielka inwestycja, która daje szansę na zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego dla Polski przy jednoczesnym zmniejszonym oddziaływaniu na środowisko naturalne. To także impuls do rozwoju regionu i nowe miejsca pracy dla mieszkańców Zawiercia i okolic podkreśla Michał Zygmunt, prezes Elemental Strategic Metals.

Strategiczne partnerstwa i inwestycje wspierają rozwój zakładu recyklingowego w Zawierciu

Budowa zakładu ESM w Zawierciu rozpoczęła się w trzecim kwartale 2022 roku, a produkcja została uruchomiona na początku 2024 roku. Koszty tego przedsięwzięcia przekroczyły 600 mln PLN, przy czym 327,9 mln PLN stanowiły środki publiczne pochodzące z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przyznane w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – IPCEI.

Za finansowanie projektu odpowiadały również Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Międzynarodowa Korporacja Finansowa oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, które łącznie zainwestowały w działalność Grupy Elemental kwotę 290 mln USD. Dodatkowe środki pochodziły z kapitału własnego firmy oraz od innych komercyjnych instytucji finansowych.

Wśród głównych partnerów ESM znalazł się globalny potentat w branży handlu metalami szlachetnymi Mitsubishi Corporation. W styczniu 2024 roku firma ta podpisała strategiczne porozumienie z ESM, obejmujące współpracę na każdym etapie recyklingu metali z grupy platynowców (PGM) – od zbierania, przez obróbkę wstępną, topienie, aż po rafinację i reintrodukcję oczyszczonych metali na rynek. Mitsubishi zobowiązało się również do wsparcia finansowego nowej instalacji w Zawierciu, a także do inwestycji w amerykańską filię Elemental Holding. Dodatkowo ESM rozpoczął współpracę z Huawei Polska, liderem w dziedzinie technologii cyfrowych. W ramach tego porozumienia obie firmy będą współdziałać w celu efektywnej zbiórki i recyklingu zużytych baterii litowo-jonowych oraz sprzętu elektronicznego w Europie, co ma na celu odzyskanie strategicznych metali.

Fabryka w Zawierciu jest jedną z kilku planowanych przez Grupę Elemental inwestycji w Europie. Już w przyszłym roku firma rozpocznie budowę podobnego zakładu w Wernigerode w Niemczech, w partnerstwie z amerykańską firmą Ascend Elements.

W Polsce Grupa Elemental zatrudnia ponad 400 osób, a na świecie, głównie w USA i Niemczech, ponad 1 tys.

 Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!