Świat
article miniature

Trzęsienie na Tajwanie wstrząsa rynkiem chipów

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Tajwan, sparaliżowało kluczowe sektory gospodarki, w tym branżę chipów. W wyniku kataklizmu Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), lider w produkcji półprzewodników, musiał wstrzymać swoją działalność, co wywołuje globalne obawy o dostępność technologii.

W środę Tajwan nawiedziło najsilniejsze trzęsienie ziemi od ponad ćwierć wieku, wywołując nie tylko bezpośrednie zniszczenia i straty w ludziach – zginęło co najmniej siedem osób, a ponad 700 zostało rannych – ale także wstrząsając kluczowymi sektorami gospodarki globalnej. 

TSMC, czołowy producent chipów na świecie, odpowiedzialny za dostawy dla gigantów takich jak Apple i Nvidia, został zmuszony do wstrzymania produkcji. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 spowodowało, że Taiwan Semiconductor Manufacturing Company musiał przenieść pracowników z niektórych obszarów i ocenić wpływ kataklizmu na działalność. Podobne kroki podjął jego rywal, United Microelectronics, który również zatrzymał pracę w niektórych lokalizacjach i ewakuował centra w Hsinchu i Tainanie. Akcje spółek potaniały w środę odpowiednio o 1,2% i 0,9%. Wszystko to powoduje, że zaczynają narastać obawy o zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw technologii. 

Wpływ na globalny łańcuch dostaw

Fabryki chipów są niezwykle wrażliwe na wstrząsy – nawet najmniejsza wibracja może zniszczyć całe partie precyzyjnie wykonanych półprzewodników. Wstrzymanie produkcji grozi poważnymi zakłóceniami w globalnym łańcuchu dostaw, zwłaszcza że szacuje się, iż między 80% a 90% zaawansowanych układów scalonych pochodzi z Tajwanu. Niektóre z wysokiej klasy chipów wymagają nieprzerwanej pracy 24/7 w stanie próżni przez kilka tygodni, co oznacza, że każde przerwanie może skutkować utratą cennych materiałów i opóźnieniami w dostawach.

Niektóre z wysokiej klasy chipów wymagają nieprzerwanej pracy 24/7 w stanie próżni przez kilka tygodni. Wstrzymanie operacji w północnych obszarach przemysłowych Tajwanu może oznaczać, że niektóre wysokiej klasy chipy w produkcji mogły zostać zepsutekomentuje Bum Ki Son, analityk w Barclays.

Długofalowe konsekwencje

TSMC stara się dywersyfikować geograficznie swoją działalność, budując fabryki w Japonii i Stanach Zjednoczonych, jednak te inwestycje wymagają czasu, zanim osiągną pełną operacyjność. Tymczasem kataklizm na Tajwanie, będący najsilniejszym trzęsieniem ziemi od 25 lat, przypomina o podatności wyspy na tego typu zjawiska naturalne i potencjalnych zagrożeniach dla kluczowych sektorów gospodarki globalnej.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!