Samsung otwiera nową fabrykę AGD w Polsce
Zakończyła się budowa fabryki AGD Samsunga we Wronkach, co znacząco zwiększa potencjał produkcyjny firmy. Nowy zakład nie tylko rozszerza możliwości operacyjne istniejącego obiektu, ale również wprowadza zaawansowane technologie i rozwiązania, które mają na celu optymalizację procesów produkcyjnych i zwiększenie efektywności.
- Ukończenie fabryki dla Samsunga to idealne podsumowanie 2023 roku, który upłynął m.in. pod znakiem nearshoringu i związanej z nim reindustrializacji – około 1/3 powierzchni przemysłowej dostarczonej w kraju w ciągu ostatnich 12 miesięcy była przeznaczona pod procesy produkcyjne. Światowi potentaci doceniają centralne położenie Polski, umożliwiające dotarcie do klientów na całym kontynencie, ale też dostęp do wykwalifikowanych pracowników i rozwiniętą infrastrukturę – komentuje Marek Dobrzycki, Managing Director w Panattoni, która odpowiedzialna była za projekt.
Znaczenie nowej inwestycji dla działalności Samsunga podkreśla fakt jej realizacja w modelu BTO (Build-To-Own), co oznacza, że fabryka została zbudowana specjalnie na potrzeby firmy. Samsung będzie korzystać z nowo wybudowanego obiektu o powierzchni 60 000 mkw., który został wyposażony w nową linię produkcyjną lodówek. W znane będą produkowane zarówno modele już znane na rynku, jak i całkowicie nowe modele.
- Otwarcie nowej fabryki to ważny krok w kierunku przyszłości, gdzie innowacyjność, efektywność i nowoczesne rozwiązania zmierzają do usprawnienia procesów oraz poprawy wskaźników produkcyjnych. Inwestycja w nowy obiekt zapewni nie tylko wzrost wydajności produkcji wyrobów gotowych docelowo aż o 40 proc., ale również podniesie wydajności samych podlinii i poprawi logistykę wewnątrzzakładową choćby poprzez uruchomienie samojezdnych wózków transportowych (AGV) – podsumowuje Olgierd Bałtaki, prokurent, dyrektor w Samsung Electronics Poland Manufacturing sp. z o.o. z siedzibą we Wronkach i dodaje – Podejmowane przez nas działania inwestycyjne mają na celu uczynić firmę jeszcze bardziej zrównoważoną i energooszczędną. Wykorzystanie pomp ciepła do ogrzewania hali, czy montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych w nowym obiekcie to tylko przykładowe działania, które są ukierunkowane na poprawę efektywności energetycznej i ograniczanie wpływu fabryki na środowisko. Inwestycja ta to nie tylko wkład w rozwój nowoczesnych technologii, ale dowód zaangażowania spółki w rozwój całego sektora AGD w Polsce. Wobec zmieniających się potrzeb rynku i otoczenia biznesowego kluczowe jest stałe wzmacnianie potencjału firmy, dlatego inwestujemy w rozwój technologiczny oraz optymalizację procesów produkcyjnych.
Panattoni, jako deweloper podjął się zadania kompleksowego przygotowania terenu pod inwestycję, co obejmowało zabezpieczenie gruntów, budowę infrastruktury drogowej oraz instalację przyłącza elektrycznego o mocy 4,95 MW. Nowo wybudowany zakład jest wyposażona w zaawansowane technologicznie systemy automatyki produkcji, co wymagało wzmocnienia podłóg w niektórych miejscach do nośności 20 ton na metr kwadratowy.
Projekt fabryki został zrealizowany z uwzględnieniem najwyższych standardów ekologicznego budownictwa, co zostanie potwierdzone certyfikatem BREEAM na poziomie Excellent. W ramach działań na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej deweloper zastosował innowacyjne rozwiązania izolacyjne, w tym warstwowe płyty ścienne i specjalną wełnę dachową. Do ogrzewania obiektu posłużą pompy ciepła.
Przestrzeń wokół hali zostanie zagospodarowana zielenią, w tym łąkami kwietnymi oraz pasem zieleni izolacyjnej, który oddzieli teren fabryki od obszarów mieszkalnych. Dodatkowo, zastosowanie ekranu akustycznego oraz central wentylacyjnych o obniżonej mocy akustycznej przyczyni się do zmniejszenia emisji hałasu.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024. Zapisz się już dziś!