Premium
article miniature

Firma ifm ecolink uruchamia linię produkcyjną PCB

Firma ifm ecolink, specjalizująca się w produkcji elementów automatyki przemysłowej, kontynuuje rozbudowę swojej działalności w Polsce. W ostatnich latach spółka zrealizowała szereg inwestycji, które miały wpływ na jej rozwój zarówno w obszarze produkcji, jak i działalności badawczo-rozwojowej.

Firma ifm ecolink, będąca częścią globalnego koncernu IFM Electronic specjalizująca się w produkcji czujników, sterowników oraz systemów do automatyki przemysłowej, prowadzi działalność w Wałbrzyskiej SSE Invest-Park i od kilku lat nieustannie rozbudowuje swoją działalności w Opolu. Zakład rozpoczął produkcję w 2012 roku, a w roku 2016 uruchomiono Centrum Badawczo-Rozwojowe, które ściśle współpracuje z Politechniką Opolską.

Firma ifm ecolink nawiązała ścisłą współpracę z Politechniką Opolską, co przyczyniło się do rozwoju działu badań i rozwoju. Firma zatrudnia obecnie ponad 70 inżynierów w dziale R&D, pracujących nad nowymi produktami i technologiami.

W 2020 roku opolski oddział firmy zwiększył swoje obroty do 181 mln PLN, co oznaczało 8.7% wzrost w porównaniu do roku 2019. Ponadto, w 2021 roku ifm ecolink przeznaczył 37 mln PLN na rozbudowę Centrum Badawczo-Rozwojowego, co zaowocowało stworzeniem 30 nowych miejsc pracy. Dodatkowo, dzięki wsparciu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”, firma zainwestowała 150 mln PLN w budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej, co umożliwiło utworzenie dodatkowych 50 miejsc pracy dla specjalistów.

W 2021 roku przychody ifm ecolink wyniosły 255 mln PLN. Oznaczało to kolejny wzrost — o 40%. W 2022 roku obroty firmy osiągnęły wartość 372 mln PLN, co było wynikiem zarówno ekspansji produkcyjnej, jak i intensyfikacji działań w obszarze badań i rozwoju.

Nowe budynki i rozwój infrastruktury

W 2023 roku ifm ecolink zatrudniająca w Opolu 730 osób, w tym ponad 70 specjalistów w dziale badań i rozwoju zrealizowała budowę czwartego budynku, który jest dwukondygnacyjnym obiektem produkcyjno-magazynowo-biurowym o łącznej powierzchni 9,2 tys. m². Inwestycja była odpowiedzią na 25% wzrost sprzedaży firmy w ciągu ostatnich lat. 

Andrzej Durdyń, prezes zarządu ifm ecolink, wskazywał wówczas, że priorytetem firmy jest rozwój nowych produktów, dostosowanych do potrzeb rynku. Początkowo spółka dysponowała budynkiem o powierzchni 5 tys. m², wykorzystywanym głównie dla potrzeb administracji oraz wytwarzania grupy produktów eco400. Dynamiczne tempo rozwoju ifm ecolink doprowadziło do powstania nowych obiektów, w tym działu badań i rozwoju w 2016 roku oraz hali produkcyjnej w 2017 roku. Durdyń podkreślił, że firma ma ambitne plany rocznego wzrostu na poziomie co najmniej 8%.

Firma zatrudnia ponad 730 osób, w tym prawie 200 pracowników administracji. ifm ecolink stawia na zatrudnianie lokalnych pracowników, oferując im możliwości rozwoju i szkolenia.

Zaraz po oddaniu do użytku czwartego budynku zaczęto planować kolejną inwestycję — budowę piątego obiektu o powierzchni 13.500 m², który ma zostać ukończony w drugiej połowie 2024 roku. Ten nowy obiekt będzie przeznaczony do montażu PCB, co stanowi ważny krok w rozwoju i internacjonalizacji działalności firmy w zakresie produkcji płytek drukowanych. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy budynek nastąpiło w czerwcu 2023 roku. Zgodnie z filozofią ifm dążącą do zrównoważonej działalności i pełnej zgodności z wymogami ochrony środowiska obiekt będzie podlegał certyfikacji DGNB (Niemieckiej Rady Budownictwa Zrównoważonego).

Na początku tego roku ifm ecolink osiągnęła kolejny kamień milowy w swoim rozwoju – ogłaszając uruchomienie nowej linii produkcyjnej PCB w czwartym budynku. Warto zaznaczyć, że pierwsza płytka PCB opuściła opolski oddział firmy już w grudniu 2023 roku.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!