Projektowanie

5 trendów zmieniających oblicze medycyny wg TE Connectivity

Jak czujniki i urządzenia healhtech zmieniają na zawsze zmieniają oblicze opieki medycznej.

Trend #1

Starzejąca się populacja, narażona na przewlekłe choroby, kreuje dodatkowy popyt na rynku.

Światowa populacja starzeje się. Ludzie dożywają starszego wieku w dobrym zdrowiu, lecz z drugiej strony wielu dożywa sędziwego wieku z przewlekłymi chorobami, stanowiąc wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej z ograniczonymi zasobami. Według World Health Organization, liczba osób w wieku ponad 65 lat zwiększy się szacunkowo z 524 milionów w roku 2010 do blisko 1.5 miliarda w roku 2050, głównie w krajach rozwijających się.

Według analizy Healt Affairs ‘Sprostanie wzmożonemu popytowi, związanemu ze starzeniem się starzeniem się populacji, będzie wymagać zaangażowania znacznych i zdywersyfikowanych zasobów ludzkich, będących w stanie efektywnie zdiagnozować oraz odpowiednio zająć się pacjentami w skomplikowanym stanie zdrowia’.

Według kolejnej analizy z Journal of the American Medical Informatics Association (JAMIA), ‘Domowy monitoring na odległość wzmaga zaangażowanie pacjenta w trosce o swoje zdrowie i wspomaga przestrzeganie zadanych przez personel terapii schorzeń chronicznych’.

Trend #2

Fokus na wyniki i opiekę o dużej wartości dodanej, skupionej na pacjencie.

Czy opieka zdrowotna skupia się coraz bardziej na usługach opartych na wartości? Analitycy mówią że tak. Wzrost zainteresowania podmiotów z sektora medycznego prawdziwie skutecznymi usługami spowodowany jest zachętami finansowymi: świadczący usługi opieki zdrowotnej są wynagradzani bardziej w zależności od stanu pacjenta, niż od ilości przeprowadzonych testów, wizyt czy przebytych procedur. Istota tkwi coraz bardziej a jakości, nie w ilości.

To właśnie na tym polu nowoczesne urządzenia mogą wywrzeć istotny wpływ i co ważniejsze, wywierająco już obecnie. Przykładowo, informacje pozyskiwane za pomocą czujników mogą pomóc świadczącemu usługi medyczne w wykryciu potencjalnych problemów stwarzanych przez protetyczne połączenia kolan, zbierając dane o wzajemnym rozkładzie sił i nacisku w dolnej kończynie.

Dodatkowo, system całodobowo monitoruje i alarmuje o pierwszych oznakach napięcia, umożliwiając tym samym podjęcie działań dostosowawczych świadczącemu usługi, a finansującemu usługi pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów przedłużającego się leczenia czy rehabilitacji.

Jest to kolejny przykład, gdzie postępy w technologii czujników otwierają nowe możliwości, czyniąc zbieranie informacji znacznie łatwiejszym.

Poprzednia
Strona: 2/4
Następna