Projektowanie

Wszystko o Czarnej Perle od SK hynix

SK hynix wprowadza na rynek pierwszy z całego szeregu czujników obrazu CMOS 1.0μm, które będą oferowane pod wspólną nazwą Czarna Perła.

Według własnych analiz SK hynix, średni liczba kamer w smar fonie wzrosła z 2.2 w roku 2017 do 3.9 w 2020, a w ostatnich flagowych modelach można znaleźć nawet pięć kamer. Oznacza to, że popyt na sensory obrazu do urządzeń mobilnych rośnie gwałtownie W szczególności obserwowany jest trend wprowadzania kamer z teleobiektywem, spotykanych do niedawna wyłącznie w najwyższych modelach, do niższych modeli klasy średniej czy nawet niższej.

Wraz ze wzrostem ilości montowanych kamer, tylne aparaty zostały zróżnicowane na szerokokątne, ultra szerokokątne, z teleobiektywem, o pogłębionej głębi oraz makro. Podobnie, również sensory obrazu ewoluują na typy, wspierające odpowiednie funkcje kamer. Sensory stosowane we wszechstronnych aparatach szerokokątnych wychwytują najwyższą możliwą ilość pikseli. W przypadku kamer z teleobiektywem, gdzie dobry zoom jest tą najbardziej pożądaną cechą, sensory obrazu zapewniają duże przybliżenie przy małych rozmiarach piksela. Dla aparatów ultraszerokokątnych, które mają znacznie szerszy kąt widzenia niż standardowe, CIS zapewniają wysoką jakość obrazu poprzez maksymalną rozdzielczość.

Obecnie bardzo popularne jest projektowanie smartfonów, w których cały przód konstrukcji zajęty jest przez wyświetlacz, co minimalizuje dostępność miejsca na aparat przedni. Z drugiej strony, oczekiwania użytkowników wobec jakości obrazu rosną, tak więc prawdziwym wyzwaniem staje się wyciśnięcie coraz większej rozdzielczości z coraz mniejszego modułu.

Cztery nowe modele 1.0μm CIS z serii Black Pearl, które będą sukcesywnie prezentowane w roku 2020, mają stać się odpowiedzią na opisane zmiany na rynku. Seria obejmie konstrukcje o rozdzielczości od 8 do 20 megapikseli.

Hi-1634 oraz Hi-2021: zoptymalizowane dla ultra szerokokątnych aparatów

SK hynix zredukował rozmiar piksela z 1.12μm w poprzednich produktach do 1.0μm w czterech modelach CIS serii Black Pearl, co zapewnia lepszą rozdzielczość przy mniejszych rozmiarach modułu. Nowe CIS dysponują funkcją Quad Pixel, służącą do pomniejszenia rozmiaru piksela, a także wykorzystują algorytm nazwany Quad to Bayer (Q2B), transferujący przechwycone piksele w mapę RGB, który jak twierdzi producent jest bardziej efektywny od stosowanych u konkurentów (rysunek poniżej). Dzięki zastosowaniu tych innowacji sensor dobrze sobie radzi w warunkach niedostatecznego poziomu światłą.

Pośród nowo wypuszczanych modeli, Hi-1634 (16 MP) oraz Hi-2021 (20 MP) zostały zoptymalizowane do zastosowania w ultra szerokokątnych kamerach tylnych. Ich produkcja seryjna rozpoczęła się już styczniu 2020. Charakterystycznym wymaganiem aparatów ultra szerokokątnych jest zapotrzebowanie na dużą ilość pikseli, ponieważ wraz ze wzrostem kąta widzenia, maleje rozdzielczość przestrzenna. Poprzez zmniejszenie rozmiarów piksela, Hi-1634 oraz Hi-2021 są w stanie zmieścić więcej pikseli na tym samym obszarze.

Poprzednia
Strona: 2/3
Następna