Wróć

Duże kable, duże problemy: wyzwania związane z zaciskaniem (Cz.2)

Druga część artykułu skupia się na problemach procesu zaciskania dużych kabli.
Opublikowano: 2021-01-11

Wyzwania związane z zaciskaniem

Proces zaciskania w przypadku dużych przewodów jest podobny do zaciskania małych i średnich przewodów, z wyjątkiem tego, że terminale nie są połączone na taśmie, tylko występują pojedynczo. Praca z nimi wymaga otwartej osłony crimpera, umożliwiającej operatorowi dostęp do matrycy i ładowania pojedynczego terminala podczas każdego cyklu. Należy uważać, aby dodatkowe elementy przewodu nie dostały się do obszaru zagniatania. Terminale muszą być zgodne ze specyfikacją aplikacji, aby zaciski zachowywały się zgodnie z oczekiwaniami. Podczas procesu zaciskania może wystąpić wiele problemów, które szczegółowo omówiono w tym dokumencie

Siła zacisku

Wraz ze wzrostem rozmiaru kabla rośnie siła wymagana do zaciśnięcia terminala. W przypadku kabli o małych średnicach prawdopodobnie wystarczy siła poniżej 3.000 lbf (1 lbf to w przybliżeniu 4.45 N). W przypadku kabli średniej wielkości, generalnie wystarcza przyłożenie siły poniżej 10.000 lbf.

W przypadku przewodów o dużych średnicach siły znacznie rosną - terminale do kabli o powierzchni około 95 mm2 wymagają przyłożenia siły przekraczającej 30.000 lbf. Ponieważ wymagania wciąć rosną, a kable o przekroju 120 mm2 stają się coraz powszechniejsze, prawdopodobnie niezbędne będzie stosowanie sił zbliżających się do 40.000 lbf.

© TE Connectivity

© TE Connectivity

Wzajemna orientacja terminali (clocking). 

Pewnym wyzwaniem jest również wzajemna orientacja terminali po obu końcach przewodu względem siebie. W przypadku bardzo długich przewodów, sprawa jest naturalnie łatwiejsza, jednak w przypadku krótszych przewodów i asymetrycznych terminali, należy je zainstalować we właściwej orientacji w porównaniu z końcówkami na drugim końcu kabla (górny rysunek po prawej).

Wydłużanie się kabla

Podczas zaciskania wszystkie terminale lekko się wydłużają, a wielkość tego zjawiska zależy od materiału i rozmiaru zacisku. Średniej wielkości kabel 5mm2 będzie generalnie wyciągał mniej niż 1,5mm podczas zaciskania. Jednak kabel 70 mm2 może ‘urosnąć’ nawet 5 mm. Matryca są tak zaprojektowane, aby umożliwić i kontrolować wydłużanie się kabla, ale są one skuteczne tylko wtedy, gdy matryca jest załadowana bardzo precyzyjnie (dolny rysunek po prawej).. 

Pęknięcia

Pękanie terminali jest dużym problemem w przypadku grubych kabli i może zmniejszyć trwałość zacisku. Pękanie może wystąpić w przypadku nie przestrzegania specyfikacji terminala, w tym: nadmiernej siły zaciskania, użycie nieodpowiedniego rozmiaru kabla i użycie maszyny, która tworzy zacisk z niewłaściwą prędkością. Zapobieganie pęknięciom poprzez przestrzeganie specyfikacji aplikacji jest bardzo ważne, ponieważ pęknięcia są widoczne i możliwe do wykrycia tylko przy przekroju poprzecznym terminala (Rysunek poniżej).

© TE Connectivity

Zaciski wieloprzewodowe

Zaciski wieloprzewodowe są powszechne na rynku motoryzacyjnym, zwłaszcza w przypadku połączeń pomiędzy bateriami. Wiele przewodów jest owiniętych pojedynczą izolacją zewnętrzną lub połączonych ze sobą dodatkowymi komponentami. Ze względu na ograniczoną długość wyłamania i promień ugięcia, należy zadbać o prawidłowe zakończenie tych kabli. W niektórych sytuacjach wymagane są specjalne matryce, ponieważ standardowe konstrukcje często nie pozwalają na stworzenie zacisku bez uszkodzenia zespołu.

Strona: 1/2
https://www.kabeltech.pl/
https://www.kabeltech.pl/