Wiązki

ZIP Manufacturing: nowi klienci, nowe inwestycje

Kierowany przez Wojtka Zachciała ZIP Manufacturing znalazł interesującą niszę na rynku produkcji wiązek.

© Freepik

Hydroponika to bezglebowa uprawa roślin na pożywkach wodnych, umożliwiająca produkcję roślinną w sztucznych warunkach domowych jak i na skalę przemysłową, głównie w szklarniach i namiotach. Presja wywierana na rolnictwo w celu zaspokojenia rosnącego popytu na zboża i żywność prowadzi do poszukiwania wysokowydajnych technik rolniczych, takich jak rolnictwo precyzyjne czy rolnictwo miejskie. W efekcie, hydroponika jest postrzegana jako potencjalne rozwiązanie rosnących obaw o bezpieczeństwo żywnościowe w nadchodzących latach. Rynek systemów hydroponicznych szacuje się na 9.5 mld USD w 2020 roku oraz przewiduje się, że do roku 2026 wzrośnie do 17.9 mld USD (CAGR na poziomie 11.3%) (Źródło: Markets&Markets).

W ostatnim czasie firma znalazła nowego niemieckiego klienta, działającego w szybko rozwijającej się branży upraw hydroponicznych. ’Klient oferuje dwa typy kompletnych systemów do upraw hydroponicznych: jeden przeznaczony do instalacji w sklepach wielkopowierzchniowych, bezpośrednio w salach obsługi klientów, drugi przeznaczony do uprawy przemysłowej poza wzrokiem odwiedzających. Wersja przeznaczona do ekspozycji przed klientami produkowana jest w Niemczech przez firmę, która zaprojektowała to urządzenie, w naszym zakładzie wykonujemy natomiast wiązki i szafy sterujące do drugiego z opisanych modeli’ mówi dla tek.info.pl Wojtek Zachciał, założyciel i współwłaściciel firmy.  

ZIP Manufacturing z podpoznańskich Szamotuł zatrudnia powyżej 20 osób. Firma prowadzi działalność na rynkach montażu elektronicznego, wykonywania szaf sterowniczych, precyzyjnego montażu mechanicznego i montażu wiązek – w ostatnich latach, dwa ostatnie rodzaje usług dominują w strukturze sprzedaży firmy. Firma w roku 2020 zainwestowała w automatyzację produkcji wiązek, wzbogacając swój park maszynowy o automaty do cięcia i odizolowywania przewodów Kappa 315 oraz automat do odizolowywania Mira 340. Na najbliższe miesiące przewidywana jest inwestycja w drukarkę do oznaczania przewodów elektrycznych. 

‘Innym ciekawym projektem, dzięki któremu mogliśmy zwiększyć zatrudnienie i zainwestować w nowe urządzenia, jest montaż trójkomorowego przewodu dla klienta, specjalizującego się w urządzeniach do pomiaru parametrów powietrza. Zintegrowany przewód posiada dwie komory doprowadzające powietrze oraz komorę z przewodem elektrycznym. Dodatkowym wyzwaniem jest fakt, iż przewód miedziany w tej konstrukcji musiał być zastąpiony przewodem wykonanym z chromoniklu, który trudno poddaje się procesowi lutowania. Tego typu montaż trudno poddaje się automatyzacji i wymaga dużego nakładu pracy ręcznej’ dodaje Wojtek Zachciał.