Polska

Miniaturowa platforma do testowania leków, również na raka

Naukowcy z Politechniki Śląskiej zaprojektowali miniaturową platformę, której zastosowanie pozwoli na ograniczenie testów na ludzkich organizmach.

Mikroukład do hodowli sferoidów komórkowych w hydrożelach © Politechnika Śląska

Zaprojektowane urządzenie wielkości 1 x 1 cm to mikroukład do hodowli sferoidów komórkowych w hydrożelach, który pozwala m.in. na prowadzenie długotrwałych hodowli przez dostarczanie komórkom substancji odżywczych z wykorzystaniem zjawiska dyfuzji.

Opracowana platforma daje możliwość bezpiecznego sprawdzania, jak różne substancje oddziałują na organizm, a co szczególnie istotne – także na komórki nowotworowe.

Dzięki platformie jesteśmy w stanie ocenić, jaki jest wpływ danego leku na te komórki, co może w jakimś stopniu przyśpieszyć proces wdrażania danego leku. Dzięki urządzeniu możliwe będzie ograniczanie testów bezpośrednio na żywych organizmach — tłumaczy prof. Sebastian Student, dyrektor Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej i jeden z autorów wynalazku. 

Podobne systemy są rozwijane na świecie, ale na Politechnice Śląskiej unikatowo zastosowano hydrożel, który pozwala naukowcom imitować warunki panujące w ludzkim organizmie i prowadzić badania na komórkach nowotworowych. Prace nad symulatorem wchodzą w zakres onkologii obliczeniowej i spersonalizowanej medycyny, w których specjalizuje się Politechnika Śląska.

Obecnie medycyna nie może istnieć bez inżynierii biomedycznej — podkreślił prof. Sebastian Student. — Jako inżynierowie zajmujący się biotechnologiami, możemy dostarczać m.in. technik precyzyjnej oceny różnych parametrów i oceniać procesy zachodzące w komórkach. Szczególnie mocnym obszarem techniki medycznej jest bioinformatyka.

Nad projektem pracował zespół badawczy w składzie: dr hab. inż. Sebastian Student, dr hab. inż. Ilona Wandzik, dr hab. inż. Ziemowit Ostrowski, dr inż. Małgorzata Milewska, dr inż. Kazimierz Gut, dr inż. Maria Gracka. Baza rozwiązań jest prowadzona i nadzorowana przez Centrum Inkubacji i Transferu Technologii PŚ, która przedstawia wynalazki naukowców od strony użytecznej i dba oto, aby nie martwili się ich komercjalizacją.

Żródło: Nauka w Polsce