Montaż

Pomiary lepkości w procesie conformal coatingu

W warunkach codziennej produkcji do pomiarów lepkości chemii stosowanej w procesach tworzenia warstw zabezpieczających można zastosować wiskozymetr lub naczynia zanurzeniowe. Dowiedz się, z jakimi wyzwaniami wiąże się stosowanie każdego z nich?

Należałoby zacząć od definicji lepkości: lepkość to wewnętrzne tarcie poruszającego się płynu, stanowiąc jednocześnie miarę oporu płynu odkształcanego przez naprężenie ścinające. Lepkość mierzona jest w centy puazach (cPs(ang.: centipoises). Im niższa wartość, tym mniej lepki materiał: zaczynając od wody o wartości 1 cP, a kończąc na miodzie gdzieś pomiędzy 2.000 - 10.000 cP.

Jak temperatura wpływa na lepkość

Aby wyjaśnić wpływ temperatury na lepkość, można posłużyć się przykładem jednego ze standardowych materiałów bazowych HumiSeal, 1R32A-2 PB65. Pokaże to, dlaczego tak ważny jest pomiar lepkości we właściwej temperaturze. Jak widać na wykresie, na każdy wzrost temperatury o 5°C następuje spadek lepkości o 5 cps.

Standardowe warunki temperaturowe podczas testowania próbek materiału czy w czasie opracowywania mieszanki bazowej to 25°C. W przypadku pomiarów lepkości w warunkach produkcyjnych ważne jest, aby zapewnić warunki temperatury i wilgotności w zakresie określonym przez użytkownika materiału (np. temperatura docelowa ± 1,5°C), co zwiększy to dokładność wykonywanych pomiarów.

Jak dodatek rozcieńczalnika wpływa na lepkość

Na kolejnym wykresie przyjrzymy się zależności między dodatkiem rozpuszczalnika a lepkością. W tym przykładzie używamy powłoki konforemnej 1R32A-2 (o początkowej lepkości około 200 cps) i rozcieńczalnika typu 600.

Należy pamiętać, że poszczególne rodzaje rozcieńczalnika będą zmniejszać lepkość materiału w różnym tempie. Dlatego zawsze należy zajrzeć do tabeli kompatybilności rozcieńczalników producenta przed zmieszaniem produktu. Jak widać na wykresie, pierwszy 30-procentowy  dodatek rozcieńczalnika ma największy wpływ na lepkość.

Strona: 1/2
Następna