Wiązki

W roku 2023 bydgoski Volex przeniesie się do nowej siedziby

W obecnym portfolio Volex znajdujemy takich klientów jak Ericsson, Kitron czy Trumpf, a wśród tych, z którymi dopiero rozmawia, firmę Tesla. Aby sprostać rosnącemu popytowi w pierwszej połowie 2023 Volex planuje przeprowadzkę do dwa razy większej siedziby

© Volex

W roku obrotowym zakończonym 31 marca 2022 roku bydgoski Volex odnotował przychody ze sprzedaży na poziomie 142.7 mln PLN. W porównaniu do ubiegłorocznego wyniku, 131.5 mln PLN, stanowi to wzrost o 8.5%. Trzema głównymi rynkami zbytu są dla firmy branże medyczna, przemysłowa oraz telekomunikacyjna. ‘Słabnące inwestycje w sektorze telekomunikacyjnym w Europie przełożyły się na obniżenie poziomu zamówień, co jednak udało się z nawiązką zrekompensować zamówieniami od klientów z sektora medycznego i przemysłowego. W zakończonym roku Spółka odnotowała stabilną sytuację wśród klientów sektora medycznego, zmniejszenie zamówień w sektorze telekomunikacyjnym oraz wzrost biznesu w sektorze przemysłowym’ czytamy w opisowej części rocznego sprawozdania.

Volex informuje też o zwiększonym wolumenie dostaw do największego klienta, Phillips, które to pozwoliły na przekroczenie pierwotnie zakładanego budżetu sprzedaży o 1.7 mln USD. Podobnie, zwiększyły się zamówienia od innych kluczowych klientów, czyli Ericsson, Somfy oraz Trumpf. Ponadto, spółka zaangażowała się w nowy, znaczący projekt firmy Coinstar, choć jak czytamy w sprawozdaniu, w ostatnim kwartale roku obrotowego spółka nie zrealizowała planu sprzedaży do tego klienta ze względu na brak dostępności materiałów.

Ericsson w omawianym okresie zwiększył zamówienia w firmie, jednak jak przewiduje zarząd, wojna w Ukrainie negatywnie wpłynie wielkość zamówień od szwedzkiego koncernu w kolejnych okresach: ‘Ericsson, sprzedający swoje wyroby na obłożony sankcjami rynek rosyjski, znacząco zmniejszył listę otwartych zamówień w Volex. Na moment sporządzenia niniejszego sprawozdania z działalności zarządu, przewidywany efekt w skali kolejnego roku to utrata 600 tysięcy USD z poziomu sprzedaży do tego klienta’.

W efekcie kolejnego wzrostu sprzedaży, w ostatnim roku obrotowym zysk operacyjny wzrósł z poziomu 4.6 mln PLN do 6.4 mln PLN. Zysk netto pozostał jednak na nieomal identycznym poziomie i w dwóch ostatnich latach kształtował się na poziomie po 3.5 mln PLN.

Wyzwania na rynku pracy

Podobnie jak niedawno Rimaster, również i Volex wskazuje na szereg problemów, związanych z rynkiem pracy. Jak czytamy, kolejna podwyżka płacy minimalnej w Polsce od stycznia 2022 r. spowodowała zwiększenie kosztów bezpośrednich w Volex Poland sp. z o.o. – przypomnijmy, że w styczniu 2023 czeka nas kolejna. Jednak nie tylko sama wysokość kosztów wynagrodzeń jest problemem: ‘Dodatkowo niska podaż pracy powoduje wzrost oczekiwań płacowych i jednocześnie trudności w pozyskaniu nowych pracowników zarówno administracyjnych, jak i z branż specjalistycznych. Spółka uzupełnia swoje potrzeby produkcyjne dodatkowo osobami zatrudnionymi przez agencje pośrednictwa pracy’.

Volex aktywnie reaguje na wyzwania rynku pracy, pracując nad automatyzacją produkcji i podniesieniem efektywności pracy: ‘Mimo znacząco wyższych kosztów pracy, Volex Poland w sposób ciągły wdraża szereg usprawnień i udoskonala procesy, co znacząco kompensuje wzrost kosztów pracy. W następstwie wdrożonych usprawnień, Spółka osiągnęła poziom wskaźnika efektywności na poszczególnych projektach produkcyjnych na poziomie większym niż 1. Wskaźnik ten określany jest poprzez porównanie liczby godzin planowanych do wypracowania w ramach danego projektu do liczby godzin faktycznie na nim wypracowanych. Spółka zmniejszyła ilość wypracowanych nadgodzin do budżetu oraz obniżyła poziom rotacji pracowników bezpośrednio produkcyjnych. Spółka również wprowadziła program pracy elastycznej, korzystając z oferty agencji pośrednictwa pracy, co umożliwia z jednej strony szybki dostęp do pracowników, a z drugiej obniża koszty związane z utrzymaniem pracownika na umowę o pracę’.

W roku obrotowym zakończonym 31 marca 2022 zatrudnienie w spółce osiągnęło średni stan 295 pracowników.

Perspektywy rozwoju

Do 2025 roku, Volex planuje pozyskanie co najmniej 5 klientów z poziomem sprzedaży powyżej 2.5 mln USD w skali roku. Poza kontynuacją projektów, realizowanych wespół z innymi spółkami grupy – bydgoski zakład produkuje dla Volex plc, Volex Inc oraz Volex Suzhou - w nadchodzącym okresie przewidywany jest wzrost produkcji wiązek kablowych dla sektora medycznego, na bazie kabli miedzianych, światłowodowych, a także hybrydowych dla klientów w Europie, Ameryce Północnej oraz w Indiach.  

‘Spółka, poza kompleksową budową kiosków dla klienta Coinstar, zaangażowała się również w nowe projekty dla klientów Bladon, Kitron oraz Smith Detection. Realizacje projektów dla klienta Bladon wymagają jednak pełnej automatyzacji procesu produkcyjnego. Stąd też Spółka planuje nabycie wysoce specjalistycznego sprzętu, w celu jeszcze większego stopnia automatyzacji parku maszynowego. Spółka, chcąc zaistnieć również na rynku automotive, prowadzi rozmowy z potencjalnym kontrahentem Tesla’.

Volex Poland widzi przed sobą bardzom korzystne perspektywy rozwoju i stanął wobec konieczności zabezpieczenia dostatecznej powierzchni produkcyjnej oraz magazynowej w nadchodzącym roku finansowym. W związku z tym zarząd spółki podpisał umowę dotyczącą zmiany lokalizacji zakładu, która ma nastąpić w pierwszym półroczu 2023 roku. Nowa siedziba spółki znajduje się w tej samej części Bydgoszczy. Dzięki tej zmianie, spółka będzie dysponować podwojoną powierzchnią produkcyjno-magazynową, co umożliwi realizację długoterminowego planu strategicznego Volex.

Zapraszamy na jednodniowe targi elektroniki we Wrocławiu! Zapisz się