Polska

APS Energia rozważa sprzedaż ENAP SA do WB Electronics

Ewentualna transakcja ma na celu wykreowanie kompleksowej oferty obu firm na rynku magazynów energii.

- Jestem dumny, że dwie polskie firmy, jeśli dojdzie do wspólnego przedsięwzięcia, będą mogły pokazać światu, że nie tylko takie spółki jak Tesla czy SMA mogą z powodzeniem produkować magazyny energii. APS Energia wniesie doświadczenia, związane z energoelektronicznymi technologiami przetwarzania energii, a także doświadczenia związane ze zrealizowanymi już dostawami kompletnych magazynów energii, zaś WB Electronics posiada technologię pakietowania ogniw litowo-jonowych. ENAP z kolei ma doświadczenie i kompetencje związane z usługami w energetyce zawodowej i przemyśle. Chcemy oferować szeroką gamę magazynów od kilku kWh dla małych jednostek przydomowych do dużych magazynów dedykowanych firmom przemysłowym lub zakładom zajmującym się dystrybucją i przesyłem energii elektrycznej. Perspektywy rynku są ogromne – komentuje Piotr Szewczyk, prezes APS Energia.

APS Energia S.A. poinformowała, iż 3 lutego 2021 roku podpisała list intencyjny z WB Electronics S.A., który potwierdza intencję obu stron do rozpoczęcia negocjacji i prac analitycznych, dotyczących warunków rozważanej transakcji, zakładającej odkupienie przez WB Electronics większościowego pakietu akcji w spółce ENAP S.A. 

Strony rozważają współpracę biznesową oraz kapitałową, która pozwoliła by zaoferować odbiorcom kompleksową ofertę w obszarze wdrożenia i utrzymania instalacji magazynowania energii. Grupa Kapitałowa WB Electronics posiada kompetencje w zakresie technologii magazynowania energii, natomiast Grupa Kapitałowa APS Energia dostarcza rozwiązania z zakresu energoelektroniki. W ramach projektu spółki chcą oferować szeroką gamę magazynów od kilku kWh dla małych jednostek przydomowych do dużych magazynów dedykowanych firmom przemysłowym lub zakładom zajmującym się dystrybucją i przesyłem energii elektrycznej. 

Strony ustaliły, że zarówno cena, jak i sposób rozliczenia płatności za akcje reprezentujące 50% + 1 akcja w kapitale zakładowym ENAP S.A. zostaną ustalone w procesie negocjacji Stron. Ewentualne zawarcie transakcji będzie uzależnione w szczególności od wyniku procesu badania due diligence, wynegocjowania dokumentacji transakcyjnej, a także uzyskania pozytywnej opinii organów wewnętrznych stron, których zgoda będzie wymagana w celu dokonania transakcji.