Wiązki
article miniature

Jak Feniks z popiołów: ZEM Ełk zwiększa obroty dwukrotnie 

Bardzo dobre wiadomości z Ełku: firma, która na początku 2021 roku miała zostać postawiona w stan likwidacji, zwiększa obroty do 77.5 mln PLN, ma dodatni wynik finansowy i daje pracę prawie tysiącu osobom.

Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Ełku Sp. z o.o. powstały 18 grudnia 1998, a jedynym udziałowcem jest Fabryka samochodów Osobowych S.A. w Warszawie. Spółka na podstawie umowy najmu, dzierżawi budynki i budowle od swojego właściciela, FSO SA. Ostatnia historia spółki była bardzo burzliwa: 8 stycznia 2021 ogłoszono decyzję o likwidacji firmy, co oznaczało zwolnienie 450 osób. Jednak później … było już tylko lepiej. Najpierw likwidację zawieszono, a 31 maja 2022 roku Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Zakładu Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Ełku Sp. z o.o. postanowiło o dalszym istnieniu Spółki oraz o uchyleniu likwidacji z dniem 01 czerwca 2022 roku. Kluczowym klientem spółki jest Aptiv i to zlecenia od tego koncernu pozwoliły firmie nie tylko przetrwać, ale również zwiększyć przychody i osiągnąć dodatni wynik finansowy.

Przychody ZEM Ełk w roku 2023 wyniosły 77.5 mln PLN, a więc przeszło dwa razy więcej niż w roku 2022 (37.0 mln PLN). Jak pisze sama firma w warstwie opisowej sprawozdania finansowego za rok 2023, było to możliwe ‘głównie za przyczyną wzrostu zamówień i rozszerzenia asortymentu produkcyjnego ( kolejne rodziny wiązek FIAT500 i LANCIA) u kluczowego naszego Klienta – APTIV’. Firma informuje również o kontynuacji produkcji wiązek dla innego odbiorcy krajowego, a także o produkcji (ponownie na zlecenie Aptiv) dla marki VOLVO.

Na rok 2024 roku zakłada kontynuację dotychczasowej działalności gospodarczej w oparciu o współpracę z amerykańskim koncernem: spółka na podstawie podpisanej umowy ramowej z APTIV posiada wieloletnie projekty, które zapewniają jej kontynuację działalności na najbliższe lata z możliwością jej przedłużenia. W opracowanym planie działalności na 2024 rok zaplanowano przychody ze sprzedaży na poziomie 84.3 mln PLN.

Nieco słabiej prezentują się wyniki finansowe firmy. Mimo gwałtownego wzrostu przychodów, zysk operacyjny firmy to jedynie 1.9 mln PLN (2022: 0.5 mln PLN). Jak informuje firma, przyczyną niewysokiej rentowności są uruchomienia nowych projektów w krótkim czasie oraz wysoka rotacja pracowników zewnętrznych, co nie pozwoliło na osiągniecie zakładanej wydajności i przełożyło się na wzrost kosztów pracy.

Przeciętny stan zatrudnienia w roku obrotowym 2023 to 286 osób (w tym pracownicy na stanowiskach nierobotniczych 35). Jednak prawdziwy obraz wielkości zatrudnienia jest zupełnie inny: poza osobami zatrudnianymi na umowę o pracę, firma zatrudnia 10 osób na umowy zlecenia oraz aż 650 kolejnych pracowników w ramach zlecania usług składania wiązek firm zewnętrznych (agencje pracy tymczasowej).

W bieżącym roku obrotowym nie poniesiono żadnych nakładów inwestycyjnych. 

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!