Polska

Które kraje wyprodukowały najwięcej litu w 2022 roku?

Globalny rynek baterii litowo-jonowych został wyceniony w 2022 r. na 52 mld USD i jest wielce prawdopodobne, że w 2030 r. osiągnie 194 mld USD. Zamieszczona w artykule infografika pokazuje, jakie ilości litu wytwarzają jego najwięksi producenci.

Infografika na podstawie danych z United States Geological Survey.

Największymi wytwórcami są Australia i Chile, ponieważ odpowiadają razem za prawie 77% światowej produkcji w 2022 roku. Australia wydobywa lit w kopalniach bezpośrednio z twardych skał, w szczególności ze spodumenu, czyli minerału litowo-glinowego z rodziny piroksenów. Chile, Argentyna, Chiny oraz inni czołowi producenci, wydobywają lit z solanki.

Twarda skała zapewnia większą elastyczność, ponieważ lit znajdujący się w spodumenie (wyższa zawartość tego pierwiastka) może być przetwarzany na wodorotlenek litu lub węglan litu. Lit wydobywany z solanki generuje natomiast niższe koszty i ma mniejszy wpływ na środowisko. Wydobycie solanki może jednak wiązać się z wyzwaniami związanymi z dostępnością wody i wpływem na lokalne ekosystemy. Poniższa grafika pokazuje wpływ różnych rodzajów wydobycia litu na emisję dwutlenku węgla. 

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku Stany Zjednoczone były największym producentem litu, wytwarzając ponad jedną trzecią światowej produkcji w 1995 roku. Od tego czasu gwałtownie wzrosła produkcja litu w Australii (47% światowej produkcji litu), a Chile wyprzedziło USA eksploatując jedno z najbogatszych na świecie złóż solanki litowej w Salar de Atacama. 

Chiny są trzecim co do wielkości producentem na świecie i nie koncentrują się tylko na rozwoju krajowych kopalni, ale w ciągu ostatniej dekady strategicznie nabyły aktywa litowe o wartości około 5,6 mld USD w krajach takich jak Chile, Kanada i Australia. Co więcej, Chiny posiadają obecnie prawie 60% światowej zdolności rafinacji litu do baterii, co podkreśla ich dominującą pozycję w łańcuchu dostaw.

Zapotrzebowanie na lit wzrasta w miarę zwiększania się produkcji baterii i pojazdów elektrycznych na świecie. W 2021 r. globalna produkcja ekwiwalentu węglanu litu (LCE) wyniosła 540 tys. ton. Do 2025 r. popyt osiągnie prawdopodobnie 1,5 mln ton LCE, a według szacunkowych prognoz, do 2030 roku liczba ta przekroczy 3 mln ton.

Źródło: elements.visualcapitalist.com