Polska

voestalpine Signaling Poland stawia na dywersyfikację

Mający swój zakład produkcyjny pod Gdańskiem voestalpine Signalling Poland osiągnął 83 mln PLN przychodu - dalszy rozwój ma być oparty na większym zróżnicowaniu oferty produktowej.

voestalpine Signaling Poland w czerwcu 2017 otworzył swój zakład produkcyjny w Trąbkach Wielkich pod Gdańskiem

voestalpine Signaling Poland pokazała wyniki finansowe za okres obrachunkowy od 01.04.2022-31.03.2023. W prezentowanym okresie przychody firmy wzrosły z poziomu 68.9 mln PLN do 81.2 mln PLN, tak więc firma osiągnęła solidny, blisko 18-procentowy wzrost. Należy jedynie zwrócić uwagę na wzrost stanu wyrobów gotowych w wysokości 7.6 mln PLN – firma nie zafakturowała sporej ilości wykonanych zleceń, a sama sprzedaż produktów wzrosła w mniejszym stopniu, z 66.5 mln PLN do 70.7 mln PLN.

voestalpine Signaling Poland Sp. z o. o. zajmuje się produkcją, integracją, instalacją i serwisem urządzeń i systemów służących poprawie efektywności oraz bezpieczeństwa transportu kolejowego oraz drogowego. Firma powstała w 1989 r. przejmując działalności Pracowni Diagnostyki Kolejowej Politechniki Gdańskiej przyjmując nazwę TENS Sp. z o.o. Od 2006 r. działa w ramach Grupy VAE Eisenbahnsysteme GmbH (obecnie voestalpine Hytronics GmbH), będącej częścią austriackiego holdingu o zasięgu ogólnoświatowym - voestalpine AG. Zrzeszenie z grupą nastąpiło poprzez zakup większościowego pakietu udziałów w spółce TENS. Od marca 2012 firma funkcjonuje pod nową nazwą voestalpine TENS Sp. z o.o. Od lipca 2015 jako voestalpine Signaling Sopot Sp. z o.o. 

Ze sprawozdania zarządu za ostatni rok wynika, iż firma kładzie duży nacisk na dywersyfikację produktów oraz rynków. Jak czytamy w dokumencie, sprzedaż w ostatnim roku oparta była o dwa segmenty działalności tj. diagnostykę szlakową (segment DMT RS) oraz systemów liczenia osi (AxC). Dodatkowo, zarząd wskazuje na wzrost wartość sprzedaży produktów z segmentu DLD/S. Z kolei jako główny kierunek rozwoju firmy w najbliższym okresie zarząd wskazuje wdrożenie nowych produktów związanych z licznikiem osi oraz wejście z tymi produktami na rynki zagraniczne, utrzymanie pozycji rynkowej w segmencie diagnostyki szlakowej oraz wprowadzanie produktów techniki rozjazdowej. Działalność badawcza i rozwojowa spółki skupia się głównie na rozwoju segmentu licznika osi oraz rozszerzaniu portfolio produktowego firmy.

Drugi kierunek zróżnicowania źródeł sprzedaży to dywersyfikacja rynków geograficznych: ‘Główne ryzyka, które towarzyszyły spółce od lat związane były z uzależnieniem od pojedynczych dużych kontraktów oraz od niewielkiej liczby dużych odbiorców, które w roku 2021/2022 udało się zminimalizować poprzez pozyskanie nowych klientów i zwiększoną sprzedaż w segmencie AxC. Należy zwrócić uwagę na fakt, że sprzedaż w segmencie AxC co raz bardziej jest zdywersyfikowana geograficznie. Trwają intensywne prace związane z rozwojem sprzedaży na rynkach zagranicznych (Niemcy, Austria, Chiny, Francja, USA)’. Efektem tych prac nad wewnętrzną organizacją oraz optymalizacją procesów jest uzyskany międzynarodowy certyfikat jakości IRIS.

Podobnie jak w latach poprzednich, jako najistotniejsze ryzyko voestalpine postrzega dostawy materiałów do produkcji: ‘Materiały są dostarczane przez firmy zlokalizowane na całym świecie, istnieje ryzyko pewnych czasowych opóźnień w łańcuchu dostaw w związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez rządy poszczególnych krajów, co może mieć wpływ na terminowość realizowanych kontraktów. Spółka podejmuje wszystkie niezbędne kroki aby ryzyko to minimalizować poprzez poszukiwanie nowych dostawców tam, gdzie jest to konieczne’.

Na inwestycje firma wydała około 3.0 mln PLN, a więc kwotę podobną do wydatkowanej w roku 2021, ok. 3.4 mln PLN. Przeciętne zatrudnienie w obu ostatnich latach obrachunkowych było identyczne i wynosiło 119 osób

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!