Polska

Assel i EAE Elektronik pokazały znakomite wyniki za rok 2022

Assel z impetem przebił poziom 100 mln PLN przychodów a EAE Elektronik w jeden rok zwiększył przychody o 50%. Inny dostawca EMS, Elektrozel, odnotował jednak spadek sprzedaży i zysków.

© EAE Elektronik

Przychody ze sprzedaży Assel, czwartego pod względem wielkości sprzedaży polskiego EMS, osiągnęły w roku 2022 poziom 118.1 mln PLN: po raz pierwszy firma pokazała obroty przewyższające 100 mln PLN. W roku 2021 zbliżyła się na minimalną odległość od tej bariery, odnotowując sprzedaż na poziomie 97.9 mln PLN.

Wraz ze wzrostem sprzedaży Assel pokazał też bardzo dobre wyniki finansowe działalności: zysk operacyjny wzrósł z 16.4 mln PLN w roku 2021 do 22.4 mln PLN obecnie, natomiast zysk netto z 12.6 mln PLN do 19.3 mln PLN. Spółka zatrudnia obecnie 135 osób a inwestycje wykazane w rachunku przepływów pieniężnych to 2.6 mln PLN.

Niewiele o firmie dowiadujemy się ze sprawozdania zarządu za ostatni rok. W części poświęconej planom rozwojowym czytamy jedynie, iż Assel celuje w dużych klientów: chce powiększyć obszar kompetencji oferowanych w produkcji elektronicznej o technologie specjalizowane i wysoko rentowne, a także rozbudować i zwiększyć moce produkcyjne, aby móc pozyskiwać zamówienia o znacznie większych rozmiarach i od firm o znacznie większym potencjale na rynku.

Jeszcze lepiej wyglądają sprawozdania EAE Elektronik z Sanoka. Firma w roku 2022 pokazała przychody na poziomie 50.0 mln PLN, co w porównaniu do poprzedniego roku (33.3 mln PLN) daje 50-procentowy wzrost wartości obrotów w jeden tylko rok. W porównaniu do lat 2018-2020, EAE Elektronik zwiększyła sprzedaż dwukrotnie.

Spółka ponad dwukrotnie zwiększyła też zyski z prowadzonej działalności: zysk operacyjny skoczył z 5.9 mln PLN do 13.8 mln PLN, natomiast zysk netto z 4.7 mln PLN do 10.8 mln PLN. EAE Elektronik zatrudnia 110 osób.

 

Sprawozdania opublikowała też firma Elektrozel, kolejny dostawca usług EMS, jednak w tym przypadku finanse firmy nie wyglądają już tak dobrze. Przychody spadły z 18.3 mln PLN do 15.9 mln PLN, a zysk operacyjny obniżył się z 2.5 mln PLN do 1.0 mln PLN. Firma powstała za bazie wydzielonego wydziału produkcji elektroniki Zelmer, który stał się też jej głównym klientem. Mimo spadku sprzedaży, firma sporo zrobiła aby zdywersyfikować portfolio klientów: ‘[…] podjęto współpracę z firmą produkującą magazyny akumulatorowe, wykorzystywane w branży automotive i w instalacjach fotowoltaicznych. Wraz z tą firmą opracowane zostały rozwiązania tzw. balanserów i skalowalnych oraz łatwych w implementacji sterowników zarządzających procesem ładowania i odbioru energii z magazynu energii. W 2022 roku nawiązano współpracę z firmą produkującą znaki drogowe. Podjęto działania badawcze i projektowe zmierzające do opracowania inteligentnych lamp i sterowników, które potrafiłyby synchronizować i nadzorować swoją pracę. Ponadto rozpoczęto współpracę z firmą z branży grzewczej, z która opracowywany jest sterownik umożliwiający integrację z tzw. Smart Home poprzez moduły WiFi i Bluetooth’ czytamy w sprawozdaniu zarządu za ostatni rok.

W Elektrozel pracuje 76 osób, w majątek trwały firma zainwestowała w roku 2022 kwotę 0.6 mln PLN

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańskzapisz się już dziś!