Polska

Elgór+Hansen skorzystał na ożywieniu w górnictwie

W latach 2020-21 Elgór+Hansen przeżył istotne załamanie sprzedaży. W roku 2022 nie ma po nim śladu, a przychody znowu przekroczyły 100 mln PLN.

© Elgór+Hansen

Elgór + Hansen S.A. należy do grupy Famur, która w ostatnim czasie zmieniła cele strategiczne, czego wyrazem była zmiana nazwy na GRENEVIA. Elgór + Hansen S.A. jest jedną ze spółek grupy, której działalność skupia się na rynku elektroenergetyki: EH SA projektuje, produkuje, dostarcza i serwisuje urządzenia do transformacji i rozdziału energii elektrycznej, kontenerowe stacje transformatorowe (w tym dedykowane wielkoskalowym instalacjom OZE), a także świadczy usługi oraz produkty z zakresu systemów IT/OT, SCADA, AKPiA, elektroniki, energoelektroniki i automatyzacji obiektów przemysłowych oraz elektroenergetycznych. Od wielu lat EH SA oferuje również swoje usługi na rynku EMS. 16.4% akcji EH SA znajduje się bezpośrednio w rękach firmy Famur, pozostałe 83.6% posiada Hansen Sicherheitstechnik AG, jedna ze spółek Famuru. 

Działalność Famuru od lat była związana z górnictwem, cała grupa kapitałowa prowadziła też handel w krajach WNP. W ostatnich latach sytuacja makroekonomiczna nie sprzyjała więc rozwojowi firmy – w górnictwie zapanowała dekoniunktura a handel z Rosją zamarł po jej agresji na Ukrainę – czego wyrazem był silny spadek sprzedaży w latach 2020 oraz 2021. Na szczęści grupa zmieniła strategię, kierując swoje wysiłki ku zielonej energii i jednocześnie uwolniła się od rynku WNP: ‘Udział eksportu do Rosji oraz Białorusi w planie sprzedaży na rok 2022 nie przekraczał 5% planowanych przychodów ogółem, w związku z czym sankcje Unii Europejskiej nie miały istotnego wpływu na poziom przychodów ze sprzedaży w roku 2022. Podobnie prezentuje się prognoza na rok 2023. Spółka koncentruje się na rozwoju działalności w kraju bez kreślenia planów ekspansji na rynki wschodnie’ czytamy w sprawozdaniu zarządu za rok 2022. Odwróceniu uległa też koniunktura w górnictwie, o czym czytamy w dokumencie: ‘Wzrost przychodów spółki jest efektem wykorzystania szansy rynkowej związanej z ożywieniem działalności inwestycyjnej spółek węglowych oraz wchodzeniem w nowe obszary produkcji. W sektorze maszyn górniczych od kilku miesięcy utrzymuje się zwiększony poziom zapytań o nowe urządzenia, co jest następstwem utrzymujących się na globalnych rynkach wysokich poziomów cen węgla. Dobrą sytuację Spółka wykorzystała do pozyskiwania nowych zamówień, umacniania pozycji rynkowej oraz wypracowywania jak najlepszych wyników finansowych’.

W efekcie, przychody netto ze sprzedaży w roku 2022 wyniosły 100,4 mln PLN i były wyższe od uzyskanych w roku 2021 o 18%. Podobnie, firma na powrót pokazuje doskonałe wyniki finansowe: zysk z działalności operacyjnej w 2022 roku ukształtował się na poziomie 14,9 mln PLN (2021: 10.1 mln PLN), zysk netto wyniósł 12.6 mln PLN (2021: 7.7 mln PLN).

Jest jeszcze jeden ważny czynnik rozwoju Elgór + Hansen S.A.: firma należy obecnie do grupy kapitałowej o bardzo silnym potencjale wzrostu, do której włączone zostały takie spółki jak ICPT (systemy bateryjne) oraz Projekt Solartechnik (farmy PV). I to właśnie od tej ostatniej firmy w styczniu 2023 roku spółka otrzymała zamówienia na dostawę 93 stacji transformatorowych na kwotę 30.6 mln PLN.

Do ważnych osiągnięć Spółki w dziedzinie badań i rozwoju w 2022 roku należy zaliczyć:

  • zaprojektowanie i wykonanie kontenerowej stacji transformatorowej przeznaczonej dla wielkoskalowych farm fotowoltaicznych o mocy do 1MWp
  • zaprojektowanie i wykonanie złącza kablowego przeznaczonego do podłączenia farmy fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej
  • zaprojektowanie i wdrożenie systemu SmartView przeznaczonego do monitorowania i raportowania zużycia energii elektrycznej w wybranych punktach zakładu produkcyjnego.
  • wdrożenie i przekazanie do prób ruchowych średnionapięciowego przekształtnika częstotliwości do zastosowania w strefach zagrożonych wybuchem.
  • wdrożenie i uruchomienie systemu zasilania i automatyzacji kombajnu chodnikowego dedykowanego do pracy w kopalniach gipsu
  • waprojektowanie wskaźników bezprzewodowych do systemu nowej generacji czujników bezprzewodowych, wchodzących w skład systemu przeznaczonego do pomiaru, prezentacji i analizy wartości ciśnienia lub innych wielkości fizycznych.

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańskzapisz się już dziś!