Polska

AROBS Polska liderem w projekcie satelitarnej komunikacji kwantowej dla ESA

Polska firma, rozwijająca systemy elektroniczne wraz z oprogramowaniem dla sektora kosmicznego, dostarczy elektronikę odczytującą sygnały z detektora pojedynczych fotonów, stanowiącego część optycznej stacji naziemnej.

Współpraca międzynarodowego konsorcjum, realizującego projekt z obszaru infrastruktury komunikacji kwantowej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej, jest odpowiedzą na rosnące zapotrzebowanie technologiczne branży bezpieczeństwa przesyłania danych. Komunikacja kwantowa uważana jest za najbardziej bezpieczny sposób przekazywania informacji, który całkowicie uniemożliwia podsłuch w przeciwieństwie do obecnie stosowanych i podatnych na złamanie metod szyfrowania. 

„Quantum Key Distribution High-rate Detector Predevelopment” ma na celu zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie prototypu detektora pojedynczych fotonów o wysokiej efektywności kwantowej (>90%) i dużej częstotliwości detekcji (>2 GHz). Technologia ta znajdzie w przyszłości zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, szczególnie w obszarach wymagających długoterminowej tajności danych, czyli jednostkach rządowych, medycznych i finansowych.

Komunikacja kwantowa to przyszłość dla każdej branży zajmującej się bezpieczeństwem czy tajnością danych i jestem przekonany, że zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania będzie dynamicznie rosło. Tym bardziej cieszy nas możliwość uczestniczenia i wykorzystania naszego doświadczenia w kolejnym innowacyjnym projekcie. To już kolejne zlecenie, które realizujemy na potrzeby ESA i kolejne, które umożliwia nam dalszy rozwój wysokich kompetencji w obszarze komunikacji kwantowej – powiedział Michał Drogosz, CEO AROBS Polska.

Zadaniem firmy jest opracowanie architektury i kodu dla szybkich układów FPGA, odpowiedzialnych za sterowanie układem nadawczym oraz przetwarzanie sygnałów pochodzących z matrycy detektorów pojedynczych fotonów. Dodatkowo Polacy opracują oprogramowanie wbudowane, niezbędnego do obsługi całego systemu oraz przygotują układy elektroniczne. We współpracę zaangażowane są również zespoły z Politechniki Mediolańskiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Włosi projektują i wytwarzają detektory stanowiące serce układu, a zadaniem grupy badawczej z UMK jest opracowanie torów optycznych i przeprowadzenie pełnego testu odbiornika. Całkowita wartość projektu to 800 tys. EUR, a zakładany czas realizacji wynosi 24 miesiące.

Źródło: urania.edu.pl

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!