Polska

PIAP HUNTeR z wieżą ZMU-03 od Grupy WB zadebiutował na poligonie

Nadrzędnym zadaniem robota PIAP HUNTeR z bezzałogową wieżą AREX ZMU-03, który był testowany podczas ćwiczeń eksperymentalnych FEX na poligonie w Nowej Dębie, jest ochrona życia żołnierzy. W artykule nowe zdjęcia Anny Jurczak z Łukasiewicz-ŁIT.

Wojskowa automatyzacja nie ogranicza się do powietrznych systemów bezzałogowych, ale obejmuje także zrobotyzowanych towarzyszy broni, poruszających się ramię w ramię z żołnierzami. Sensory lądowych platform zbierają informacje i rozszerzają świadomość sytuacyjną ludzi. Jednak nadrzędnym zadaniem systemów bezzałogowych jest ochrona ich życia. Robot PIAP HUNTeR z wieżą ZMU-03 to efekt współpracy Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Zakładu Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółki GRUPY WB). W odmianie rozpoznawczej zadebiutował w trudnych warunkach poligonowych podczas eksperymentalnych ćwiczeń Field Experimentation Exercises (FEX). Pierwszy raz, przez ponad tydzień, żołnierze mieli okazję poznać i ocenić możliwości wykorzystania uzbrojonego bezzałogowego pojazdu kołowego w różnego rodzaju sytuacjach taktycznych. 

PIAP HUNTeR, ze zdalnym modułem uzbrojenia AREX ZMU-03, towarzyszył pieszym pododdziałom w trudnym, piaszczystym terenie i był używany do wykrywania zagrożeń oraz wsparcia ogniowego i stawiania zasłony dymnej. Wszystkie zadania realizowano w realnych scenariuszach, przy czynnym udziale żołnierzy i pojazdów bojowych będących wyposażeniem Wojska Polskiego. Doświadczenia z ćwiczeń FEX mogą zostać użyte do przyszłego wdrożenia bezzałogowych platform lądowych w opracowywanej przez Sztab Generalny Wojska Polskiego koncepcji „batalionu przyszłości”. Ćwiczenia FEX to zaproszenie ze strony Sił Zbrojnych RP do dialogu między dowódcami wojskowymi i dostawcami najnowocześniejszych, często futurystycznych rozwiązań.

PIAP HUNTeR to projekt polskiego bezzałogowego pojazdu lądowego. Może służyć do obserwacji i patrolowania granic, terenów wojskowych lub miejskich, a także do wsparcia ogniowego lekkiej piechoty lub osłony kolumny wojsk zmechanizowanych. Robot jest wyposażony w kamery dzienne i termowizyjne oraz system komunikacji radiowej. Ma blisko 5 m długości, masę ponad 4 ton i osiąga prędkość maksymalną ponad 50 km/h. W skład napędu hybrydowego wchodzi generator prądotwórczy i trakcyjne silniki elektryczne. Zastosowany układ zasilania pozwala na długą pracę robota i umożliwia bezgłośne poruszanie się w trybie wyłącznie elektrycznym. Platforma wyposażona została w sześć kamer wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo przy sterowaniu i wykrywaniu przeciwnika mogą wspomagać operatora systemy wizyjne zastosowane w bezzałogowej wieży AREX ZMU-03. Koła o średnicy metra w połączeniu z układem napędowym 4x4 dają platformie wysoką dzielność terenową. Przyczynia się do tego również zastosowana przez konstruktorów Łukasiewicz-PIAP blokada mechanizmów różnicowych i dwie osie skrętne. 

Podczas ćwiczeń PIAP HUNTeR został zaprezentowany w tandemie z 320-kilogramowym ciężkim robotem pirotechnicznym PIAP IBIS. Mniejszy system może służyć jako wsparcie obserwacji dzięki głowicy z kamerą dzienno-nocną oraz kamerą termowizyjną. Roboty wzajemnie przekazują między sobą sygnał radiowy, przedłużając zasięg operacyjny platform. 

Podczas ćwiczeń Field Experimentation Exercises w Nowej Dębie robot PIAP HUNTeR prezentowany był w konfiguracji platformy rozpoznawczej wyposażonej w bezzałogową wieżę ZMU-03. Uzbrojeniem modułu był wielkokalibrowy karabin maszynowy kalibru 12,7 mm oraz wyrzutniki granatów dymnych. Opcjonalnie wieża może być także wyposażona w niewielki bezzałogowiec, jak X-FRONTER. 

Lekki system wieżowy ZMU-03 opracowany został przez Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółka GRUPY WB). Poza uzbrojeniem strzeleckim ma głowicę obserwacyjną z kamerami dziennymi i termowizyjnymi, a także dalmierz laserowy. Moduł uzbrojenia może być instalowany na różnego rodzaju pojazdach kołowych, ale na FEX pierwszy raz zintegrowano go z bezzałogową platformą lądową. 

ZMU-03 wyposażony jest w system stabilizacji broni i głowicy obserwacyjnej. Dzięki automatycznemu wykrywaniu i śledzeniu wybranych obiektów moduł uzbrojenia może precyzyjnie obserwować cele i prowadzić celny ogień nawet podczas poruszania się nosiciela w trudnym terenie. Sterowanie wieżą może odbywać się ze stanowiska operatora na pojeździe lub zdalnie, przy użyciu przenośnej konsoli. 

Na ćwiczeniach FEX pierwszy raz zademonstrowano sterowanie ZMU-03 także przy użyciu Osobistego Systemu Dowodzenia i Obserwacji U-GATE opracowanego przez GRUPĘ WB. Pokazano żołnierzom, że operator wykorzystując system rozszerzonej rzeczywistości mógł nie tylko obserwować, ale także wybierać cele i prowadzić ogień ze zdalnego modułu uzbrojenia. 

Źródło: materiały prasowe; zdjęcia: Anna Jurczak z Łukasiewicz-ŁIT 

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!