Premium

Fokus na Gdańsk: różnorodny krajobraz OEM

Firmy OEM są ostatnim ogniwem łańcucha dostaw i stanowią styk przemysłu elektronicznego z klientem końcowym, dyktując tym samym tempo wydarzeń w całej branży. Zdrowy segment OEM oznacza dobry stan całego przemysłu elektronicznego.

Inwestycje zagraniczne

Wśród największych zagranicznych inwestycji w segmencie OEM na pewno należy wymienić takie firmy jak pełniący funkcję centrum rozwojowo-produkcyjnego całego koncernu Pendulum Instruments, czy voestAlpine, który w 2017 otworzył własną fabrykę automatyki przemysłowej w Trąbkach Wielkich pod Gdańskiem. Stosunkowo niedawno, w roku 2021 w Gdańsku usadowił się włoski iSMA Controlli, który połączył siły z polską firmą Global Control 5 SA. Wszystkie te firmy zarówno projektują, jak i produkują swoje wyroby w północnej Polsce. Dużych rozmiarów oddział ma też w Gdańsku stanowiący część koncernu Sony norweski Nevion, a z roku na rok rozwija się zakład szwedzkiej firmy Luminator, produkujący elektroniczne systemy dla transportu publicznego.

Jednak dwoma największymi zagranicznymi firmami OEM są Aptiv oraz UMC/Sharp. Aptiv to zatrudniająca kilkaset osób fabryka elektroniki motoryzacyjnej, stanowiące produkcyjne ramię bardzo dobrze usadowionego w Polsce koncernu, dysponującego poza gdańskim zakładem również jednym z największych w Polsce centrów badawczo-rozwojowych (Kraków) oraz wiązkownią (Jeleśnia). Jeśli natomiast masz telewizor marki Sharp, to najpewniej został on złożony w zakładzie UMC/Sharp pod Toruniem.

/Pobierz darmowy Raport: sektor elektroniki na Pomorzu i Kujawach

Rosną też nowe inwestycje zagranicznych OEM. Przede wszystkim na terenie gdańskiego portu wyrasta bryła największej w Europie fabryki bateryjnych magazynów energii firmy Nortvolt, która docelowo zajmie 50 tys m2 i jak można założyć, stanie się kolejnym, mocnym bodźcem do rozwoju całego przemysłu – poza samymi ogniwami, 90% dostaw ma pochodzić z Polski. Elektromobilność może odegrać kluczową rolę w dalszym rozwoju przemysłu elektronicznego: w lutym 2023 roku otwarto nową linię produkcji konwerterów i inwerterów w mającym kilkudziesięcioletnią tradycję zakładzie Eaton w Tczewie.

Największe polskie OEM też są stąd

Jednak nic nie cieszy tak bardzo, jak dobra kondycja OEM z polskim kapitałem. W północnej Polsce funkcjonuje około 50-60 tego typu średnich i dużych firm, w tym wiele z nich znajduje się w na liście naszej liście TOP100 największych polskich OEM 2022. Przede wszystkim, w Toruniu znajduje się siedziba największej polskiej firmy OEM, czyli Apatora, a w SSE w Łysomicach ulokował się największy zakład produkcyjny firmy. Pozostałe OEM z TOP100 polskich OEM to najczęściej firmy w 20-30 letnim doświadczeniem, powstałe jeszcze w latach 90-tych, a ich lista jest naprawdę długa: Ambient System, ATM Lighting, Axis, DGT, KZŁ, Lira Lighting, OBR CTM, PIE Inel, PIXEL, Polon-Alfa, Roger, Satel, Simex, SiMS, Slican, Teldat czy Vector. Są też dwie firmy, funkcjonujące jeszcze przed zmianą ustroju gospodarczego, które jako nieliczne w Polsce odnalazły się także po roku 90-tym: Radmor i Telkom-Telmor.

Branże

Najwięcej firm OEM zajmuje się automatyką przemysłową oraz budynkową: w tych branżach odnajdujemy odpowiednio 11 oraz 6 firm. Dodatkowo, w Gdańsku planowane są duże inwestycje wiodących integratorów automatyki, wytwarzających również własne urządzenia (ramka obok).

Integratorzy

Po mariażu na początku rok 2022 z austriacką grupą ENGEL wiatru w żagle nabrał TMA Automation, integrator i producent elementów automatyki przemysłowej. W roku 2024 planuje budowę własnego zakładu w okolicach gdańskiego lotniska, gdzie  zatrudnienie znajdzie koło 100 osób. Koszty planowanej inwestycji sięgną 20 mln PLN.

W 2023 ma się rozpocząć produkcja w gdańskim zakładzie thyssenkrupp Automation Engineering GmbH. W gdańskiej lokalizacji produkowane będą maszyny i systemy montażowe do układów napędowych z obszaru e-Mobility a wśród klientów docelowych figurują producenci i dostawcy samochodów.

Kolejną branżą, która może stać się motorem rozwoju przemysłu elektronicznego w północnej Polsce jest elektromobilność. Wspominaliśmy już o Northvolt, którego produkcja ruszy lada moment, zakład o ogromnej skali działania, który może stać się głównym zleceniodawcą dla szeregu mniejszych podmiotów. Bardzo ciekawą firmą jest też Enelion, producent ładowarek, w który w kwietniu 2021 zainwestował PGNiG Ventures. Niedługo póxniej, giełdowy Merkor, zainwestował w Elmech-ASE, specjalizującego się w produkcji magazynów energii.

Gdańskie biuro PIT-RADWAR S.A. specjalizuje się w pasywnych systemach rozpoznania radioelektronicznego oraz w rozwiązaniach dla Marynarki Wojennej RP. W ramach tej samej grupy kapitałowej – PGZ SA – funkcjonuje również OBR Centrum Techniki Morskiej, natomiast dwa kolejne podmioty – AREX i Radmor, to spółki z konkurencyjnej, prywatnej WB Electronics. Bardzo ciekawą – i jakże na czasie! – specjalizację ma Advanced Protection Systems, produkujący systemy antydronowe.

Cały przemysł motoryzacyjny jest na północy Polski słabiej reprezentowany i rozpoznaliśmy tylko jedna firmę z tej branży – Aptiv, który w bezpośredniej bliskości lotniska w Gdańsku od lat posiada swoją kluczową jednostkę produkcyjną. Co interesujące, branżę elektroniki morskiej reprezentuje także tylko jeden podmiot, Enamor, choć trzeba podkreślić, iż wiele projektów z tej dziedziny opracowuje też OBR CTM oraz pomorskie uczelnie.

Obraz segmentu OEM uzupełnia silna reprezentacja firm zajmujących się oświetleniem LED (9 podmiotów), systemami dla transportu publicznego (3 bydgoskie firmy oraz zakład szwedzkiego Luminator na obrzeżach Gdańska) oraz telekomunikacja, branża o tradycyjnie mocnej pozycji na Wybrzeżu, wywodzącej się nawet sprzed roku 90-tego.    

© tek.info.pl