Premium

Forum Elektroniki Polskiej Wrocław 2023 - wypowiedzi uczestników i prezentacja

Spotkania polskiej branży elektronicznej, które Jacek Małecki organizuje od 2017 roku, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Czy są potrzebne? Okazuje się, że nawet bardzo, jak potwierdzają zapytani przeze mnie przedstawiciele kilku firm.

Jacek Małecki; Forum Elektroniki Polskiej Wrocław 2023

Podczas Forum Elektroniki Polskiej Wrocław 2023, które odbyło się w przeddzień marcowych targów TEK.day, Jacek Małecki zaprezentował kondycję polskiego i światowego rynku elektroniki, w oparciu o wyniki firm EMS, OEM i ODM, producentów elementów pasywnych, aktywnych oraz dystrybutorów. Powiedział o zawirowaniu w łańcuchach dostaw spowodowanych pandemią Covid-19 i wojną w Ukrainie. Podkreślił znaczenie tajwańskiej firmy TSMC dla rozwoju technologii układów scalonych, w obliczu zagrożeń ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. Pokusił się o stwierdzenie, że globalizacja i wolny handel są niemal martwe z uwagi na sankcje i ograniczenia nakładane przez USA na Rosję i Państwo Środka. Zarysował też prognozy na najbliższe lata w branży półprzewodnikowej. Uczestnicy słuchali z dużym zaciekawieniem, ale nie odpowiadali na pytania Jacka Małeckiego, który próbował wciągnąć ich w dyskusję. Sama prezentacja trwała półtorej godziny i być może po prostu zabrakło czasu na wymianę poglądów. Niecałe cztery miesiące później postanowiłam zapytać przedstawicieli niektórych firm o wrażenia i wnioski ze spotkania. Ośmioro z nich chętnie podzieliło się ze mną swoimi opiniami. Zapraszam do ich lektury i załączam link do prezentacji. 

Michał Buska z TE Connectivity: — Forum Elektroniki Polskiej jest cennym spojrzeniem, które Jacek próbuje ująć całościowo. To ciekawa formuła, która dalej powinna się rozwijać, ale spotkanie wyraźnie ewoluuje w stronę konferencji i może jest to właściwy kierunek. Prezentacja na TEK.day we Wrocławiu była skoncentrowana na produkcji kontraktowej i pokazywała, w jaki sposób Jacek postrzega firmy EMS. Uważam, że dyskusja o tym, co się dzieje na rynku elektroniki jest bardzo potrzebna, ale niewielu ludzi potrafi uchwycić globalny kontekst. Zakładam, że naturalnym krokiem będzie zaproszenie kogoś ze świata nauki czy ekonomii, żeby naświetlił nieco jak zmienia się świat, a tym samym cała branża elektroniczna. 

Mariusz Cieplok z TTI: — Pierwszy raz miałem okazję uczestniczyć w Forum Elektroniki Polskiej i dla mnie było to interesujące, słuchałem z zaciekawieniem. Można było zobaczyć w którą stronę zmierza gospodarka i jakie są zagrożenia. Chętnie widziałbym jednak większe zaangażowanie publiczności i uważam, że gdyby Jacek Małecki wciągnął do dyskusji niektórych menadżerów, aby wyrazili swoją opinię, to spotkanie byłoby bardziej wartościowe. Domyślam się, że jest to trudne, bo nie każdy chce się wypowiadać, ale można by ich wstępnie przygotować i potem zaprosić do rozmowy o kondycji elektroniki na świecie. Uważam, że opinia jednego człowieka, nawet najlepsza, nie może się równać z szerszą perspektywą kilku mocno osadzonych w branży osób, np. właścicieli firm produkcyjnych czy ludzi z dystrybucji, np. z firm Arrow czy Avnet. Dobrze byłoby też nakreślić kierunki, w jakich polska elektronika mogłaby się rozwijać i zdobywać czołowe pozycje. Myślę, że ciekawa byłaby też wzmianka o tym, jak w Polsce ewoluuje software i gdzie może szukać swojej niszy na rynku. 

Grzegorz Kamiński z Onsemi: — Uważam, że Forum Elektroniki Polskiej, jako spotkanie ludzi z branży, jest bardzo potrzebne, o czym świadczy obecność ponad 150 osób na konferencji w przeddzień tegorocznych marcowych targów TEK.day we Wrocławiu. Z drugiej jednak strony, duża ilość uczestników blokuje dyskusję na temat sytuacji na rynku oraz wszelkie odważniejsze komentarze odnośnie samej prezentacji. Zastanawiam się, czy nie warto wrócić do dawnego typu kameralnych sesji, podczas których była przynajmniej szansa na wymianę poglądów. Kiedyś Jacek organizował również kolację, opłaconą oczywiście przez uczestników, po której np. w lobby hotelowym swobodnie wymienialiśmy informacje o branży elektronicznej i rozważaliśmy w jaką stronę będą się rozwijać polskie firmy. Prezentacja, którą zobaczyliśmy podczas ostatniej konferencji, mogła być interesująca dla ludzi spoza branży. Dla mnie natomiast i podejrzewam, że dla wszystkich związanych z przemysłem półprzewodnikowym, o wiele ciekawsza i ważniejsza byłaby dyskusja, np. na temat liczb, które przedstawił Jacek w części o TSMC lub o zagrożeniach związanych z polityką Chin w stosunku do Tajwanu. Warto byłoby do takiej rozmowy zaprosić szefów kilku firm, jak to kiedyś miało miejsce z Fideltronik i TME, albo polskich naukowców, np. fizyków czy chemików i zapytać, jak oni widzą rozwój elektroniki w Polsce. Po prawie czterech miesiącach po Forum Elektroniki we Wrocławiu, nasuwa mi się też pytanie: Jaki może być głębszy cel tych spotkań, poza popularyzacją idei oraz wymianą myśli i spostrzeżeń?

Sandra Knyt z DigiKey Electronics: — Prezentacja była bardzo ciekawa, ale z mojego punktu widzenia nie było wielu nowych tematów. Zostały jednak przedstawione w interesujący sposób i stanowiły swoiste podsumowanie tego co już gdzieś czytałam lub słyszałam. W przyszłości chętnie będę uczestniczyła w tego typu spotkaniu.

Ireneusz Pesta z Elhurt: — Chętnie biorę udział w tych spotkaniach już od kilku lat, chociaż na ostatnie nie udało mi się przyjechać. Jacek zbiera informacje z różnych źródeł i ciekawie je kompiluje. Dzięki temu można spojrzeć na cały rynek i co roku w miarę obiektywnie porównywać co się zmieniło i obserwować powstające trendy. Uważam, że dyskusja managerów firm, które mają duży udział w sprzedaży elektroniki na rodzimym rynku, jest bardzo ciekawa merytorycznie.

Damian Sosna z Analog Devices:Forum Elektroniki Polskiej we Wrocławiu było bardzo ciekawe i wartościowe, ale nie prezentowało rynku z perspektywy producenta i dostawcy, tylko z punktu widzenia usług montażowych w Polsce i prowadzenia produktu od pomysłu do produkcji przez firmy takie jak Nevion, Elhurt czy Fideltronik. Zgromadziło sporą ilość ludzi z branży i stało się już za duże na to, aby pojawiła się dyskusja. W pierwszych spotkaniach uczestniczyło około 20 osób i można było porozmawiać, co nie jest już możliwe przy 150 osobach. Może gdyby miesiąc wcześniej Jacek rozesłał ankiety z pytaniami czy rynek idzie w dobrym kierunku, i czy przewidywania są właściwe. Miałby wówczas świeże spostrzeżenia, a ludzie, którzy współtworzyliby wykresy, byliby bardziej aktywni. Kiedyś tak robił zbierając dane o wartości rynku od producentów, jak chociażby od Analog Devices. Tymczasem ostatnio zaprezentował swój punkt widzenia, który niekoniecznie pokrywa się z tym, co myślą inni. Zainteresowały mnie oczywiście informacje o TSMC, ponieważ jest to gracz, który tak naprawdę trzęsie rynkiem elektronicznym i dobrze wiedzieć w jaki sposób działa. Myślę jednak, że warto byłoby wrócić do takiej formuły, że również ktoś inny opowiada o swoich spostrzeżeniach, tak jak kiedyś z firm Fideltronik i TME. Mógłby to być dystrybutor działający aktywnie na naszym rynku, jak Arrow czy Elhurt, ale równie interesująca byłaby opinia którejś z polskich firm, np. Micros.

Maciej Stelmach z Vishay: — O Forum Elektroniki Polskiej myślę w samych superlatywach, a informacje, którymi dzieli się Jacek są bardzo ważne. Wrocławskie spotkanie było otwarte dla wszystkich i połączone z targami TEK,day. Osobiście preferowałem kameralną formę, która sprzyjała interakcji. Najważniejsze jednak dla mnie jest to, żeby takie podsumowywania i prognozy dotyczące rynku elektroniki odbywały się cyklicznie. 

Piotr Włoczewski z Cedartech: — Jacek ciekawie opowiada i to dobrze, że podejmuje próby przewidywania tego, co się wydarzy, bo rzadko kiedy ktoś się takimi informacjami dzieli. Z zainteresowaniem słuchałem o firmie TSMC. Uważam, że dyskusja jest potrzebna, szczególnie wśród osób o różnych poglądach. Myślę, że warto byłoby przeznaczyć trochę więcej czasu na wymianę opinii, ale ktoś musi to moderować. 

Jacek Małecki jest obecnie prezesem Best Supply Poland i norweskiej spółki Nevion z Gdańska. Przez wiele lat kierował polskim oddziałem firmy dystrybucyjnej Future Electronics. Należy do Klubu Polskiej Rady Biznesu i jest członkiem Skandynawsko-Polskiej oraz Chińsko-Polskiej Izby Gospodarczej. Po godzinach pracy uaktywnia się jako muzyk, kompozytor i autor tekstów. Gra na gitarze, gitarze basowej i śpiewa. Razem ze swoim zespołem wystąpił dla zaproszonych gości po spotkaniu we Wrocławiu. 

Następne Forum Elektroniki Polskiej odbędzie się 14 września w Amber Expo, w przeddzień targów TEK.day Gdańsk 2023. Jacek Małecki przedstawi dynamikę rozwoju polskiej branży elektronicznej w ostatnich pięciu latach i prognozy na tle Europy i świata z podziałem na sektory OEM, EMS oraz komponenty elektroniczne. Opowie tez o inwestycjach w branżę półprzewodników w USA, Europie i Azji oraz o terminach dostaw.

Rozmawiała i opracowała Agnieszka Kubasik

Link do prezentacji Jacka Małeckiego: Polish Electronics Forum

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!