Polska

Kolejny światowy gigant testuje technologię polskiej spółki Noctiluca

Toruńska spółka rozwijająca związki chemiczne m.in. do wyświetlaczy OLED, podpisała umowę typu Evaluation License Agreement  z największym na świecie producentem elektroniki użytkowej z USA (Kalifornia).

Laboratorium Noctiluca SA w Toruniu

Umowa oznacza formalne rozpoczęcie testów emiterów rozwijanych przez Noctilucę. Jest to kolejne porozumienie z tak dużym graczem, po umowach z LG Display i Juhua (TCL i Tianma Microelectronics).

Noctiluca to notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (rynek NewConnect) spółka technologiczna, która rozwija autorskie emitery nowej generacji. Są to związki chemiczne, które stanowią kluczową warstwę wyświetlaczy OLED. Emitery rozwijane przez Noctilucę można będzie wykorzystywać w niemal każdym rodzaju urządzeń (np. TV, laptopach, smartfonach, urządzeniach wearables), czy to z wyświetlaczem standardowym, składanym, zwijanym czy transparentnym. 

Partner spółki to amerykański producent elektroniki użytkowej, specjalizujący się również w oprogramowaniu i usługach online. Większość jego produktów ma interfejs użytkownika zbudowany wokół wielodotykowych ekranów OLED, a sam jest jednym z największych odbiorców podzespołów na świecie.

Podpisana umowa typu Evaluation License Agreement jest odpowiednikiem umowy MTA (ang. Material Transfer Agreement). Oznacza to, że Noctiluca na jej podstawie udostępnia swoje emitery do testów i wchodzi w wielomiesięczne rozmowy biznesowe. Ich celem będzie doprowadzenie do wspólnej pracy nad rozwojem technologii zoptymalizowanej pod materiały TADF i Hiperfluorescencyjne (tj. emitery trzeciej i czwartej generacji). Materiały będą testowane w tajwańskim laboratorium partnera.

Mateusz Nowak, Dyrektor Rozwoju Biznesu Noctiluca

Dzisiejsze wejście we współpracę to efekt niemal dwuletniego procesu budowy zaufania i pozycjonowania się jako pionier wśród globalnych dostawców nowoczesnych materiałów OLED. Współpraca z największym producentem elektroniki użytkowej na świecie to nie lada wyzwanie. Z racji tego, że nasz partner nie jest producentem wyświetlaczy, dla nas oznacza to współpracę nie tylko z nim, ale także w przyszłości z jego podwykonawcami i dostawcami. Wejście w ten etap pokazuje, że partner rozpoznaje zarówno naszą gotowość technologiczną, jak też organizacyjną do podjęcia wspólnych kroków rozwojowych — powiedział Mateusz Nowak, Dyrektor Rozwoju Biznesu Noctiluca. 

Gotowość technologiczna nie byłaby możliwa gdyby nie kilkuletnia praca osób odpowiedzialnych za prace badawcze i produkcję, za rozwój biznesu i ochronę patentową. Nie byłaby ona możliwa także bez odpowiedniego zaplecza laboratoryjnego toruńskiej spółki i pozyskanego przez nią finansowania. 

W 4Q 2022 roku Noctiluca zamknęła w niecałe trzy tygodnie, z nadsubskrypcją, rundę inwestycyjną o wartości 6,7 mln PLN skierowaną do inwestorów profesjonalnych. 

Od momentu zamknięcia rundy pozyskała kolejnych kluczowych partnerów biznesowych z USA i Azji. Poza najnowszą umową spółka m.in. została wpisana na listę dostawców (official supplier) amerykańskiego konglomeratu technologicznego będącego właścicielem wiodącego serwisu społecznościowego i czołowego producenta gogli VR/AR, zawarła umowę JDP (Joint Development Project) z tajwańskim producentem oświetlenia OLED, umowę MTA z Juhua, tj. zajmującą się uprzemysłowieniem drukowanych technologii OLED spółką zależną od TCL Technology oraz od Tianma Microelectronics. Noctiluca rozpoczęła także proces akceptacji jako oficjalnego dostawcy z największym na świecie producentem urządzeń telekomunikacyjnych z Chin i zawarła umowę na prace B+R dla Inkbit, podmiotem będącym spin-offem słynnego Massachusetts Institute of Technology.

Michał Chabowski, Członek Zarządu Rubicon Partners, inwestora i koordynatora wszystkich emisji w spółce

Noctiluca od debiutu nie przestaje zaskakiwać. Wchodząc nieco ponad rok temu na giełdę niewielu przewidywało, że spółka może zostać partnerem gigantów, którzy wyrażają zainteresowanie produktami technologicznymi z Polski. Rozpoczęcie tylu projektów w tak krótkim czasie od pozyskania kapitału potwierdza wysokie zainteresowanie spółką i potencjał jaki niosą jej rozwiązania. Ponadto cieszę się, że udało się nam zbudować tak stabilny akcjonariat, każdej spółce życzę tak zaangażowanych inwestorów — dodał Michał Chabowski, Członek Zarządu Rubicon Partners, inwestora i koordynatora wszystkich emisji w spółce.

Noctiluca SA (New Materials), spółka technologiczna z Torunia, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (rynek NewConnect), zajmuje się rozwojem autorskich, zaawansowanych związków chemicznych w obszarze fotoniki, które są wykorzystywane przez producentów wyświetlaczy oraz paneli OLED. Opracowuje i produkuje emitery OLED nowej, trzeciej i czwartej generacji, tj. wykazujące właściwości TADF (ang. Thermally Activated Delayed Fluorescence, Termicznie Aktywowana Opóźniona Fluorescencja) i Hiperfluorescencję. Stanowią one kluczowy element wyświetlaczy (monitory, telewizory, smartfony, urządzenia wearables czy VR) oraz źródeł światła (np. oświetlenie). W ostatnich 2 latach spółka dokonała skokowego rozwoju technologii. Posiada nowoczesne laboratorium w Toruniu i własny dział B+R w Korei, zacieśniła współpracę z najważniejszymi instytutami badawczymi z Niemiec i zaczęła realizować projekt z ITRI tj. najważniejszą agencją rozwoju wysokich technologii i przemysłu na Tajwanie. 

W zakresie rozwoju potencjału komercyjnego, w ostatnim roku spółka nawiązała relacje z kilkudziesięcioma podmiotami branżowymi, oraz weszła we współpracę i podpisała szereg umów, m.in. z LG Display, Juhua (spółka zależna TCL i Tianma Microelectronics), Inuru, największym światowym producentem zegarków (w tym smartwatch’y) ze Szwajcarii oraz największymi na świecie producentami urządzeń telekomunikacyjnych z Chin i elektroniki użytkowej z USA

Źródło: materiały prasowe

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!