Wróć

Skyworks oraz Xilinx umożliwiają działanie 5G w nowym zakresie spektrum C-Band

Skyworks Solutions wraz z Xilinx zaprezentowały zgodność z liniowością 3GPP i wymaganiami dotyczącymi przepustowości dla sygnałów w paśmie C, które mają kluczowe znaczenie dla działania infrastruktury 5G nowej generacji.
Opublikowano: 2021-07-13

Zademonstrowane przez firmy rozwiązanie chwilowej przepustowości (IBW) 280 MHz wykorzystuje układ Xilinx Zynq RFSoC Gen 3 oraz wysokowydajny wzmacniacz mocy (PA) Skyworks SKY66523-11.

Wysokowydajny PA SKY66523-11 o szerokim paśmie chwilowym, ma operacyjny zakres częstotliwości od 3.550 do 4.200 MHz i jest idealny do stosowania zarówno jako mały PA 5G NR w paśmie C, jak i jako wzmacniacz sterownika dla stacji bazowych Massive MIMO i makro. Widmo pasma C w USA odnosi się do częstotliwości średnich w zakresie od 3,7 GHz do 3,98 GHz, które są optymalne dla 5G, ponieważ zapewniają odpowiednią równowagę zasięgu geograficznego, pojemności i prędkości. Niedawna aukcja amerykańskiej Federalnej Komisji Komunikacji (FCC) dotycząca częstotliwości 280 MHz w paśmie C, o wartości prawie 81 miliardów USD, była największą sprzedażą widma w historii.

Oczekuje się, że pierwsza część widma w paśmie C, określana jako „blok A”, będzie dostępna pod koniec tego roku. W oczekiwaniu na wdrożenie, gdy tylko widmo bloku A stanie się dostępne, producenci OEM będą już w trakcie projektowania systemów na pasmo C. Oczekuje się, że widma B-blokowe i C-blokowe będą dostępne do końca 2023 roku.

Wersja demonstracyjna zawierająca SKY66523-11 PA i Xilinx Adaptable SoC pokazuje wiele scenariuszy obejmujących pełne spektrum pasma C 280 MHz z zajętą ​​szerokością pasma (OBW) do 200 MHz, która jest maksymalną przepustowością zdobytą przez dowolnego operatora w ostatnim czasie. We wszystkich scenariuszach połączone rozwiązanie Skyworks/Xilinx osiągnęło zgodność z Adjacent Channel Leakage Ratio (ACLR), kluczowym wymaganiem specyfikacji 5G, dzięki czemu ta kombinacja jest gotowa do natychmiastowego wdrożenia bloku A i a w przyszłości do wdrożeń w blokach B i C.

'Większość wczesnych wdrożeń 5G wykorzystuje technologię Xilinx dla przekazu radia. Wraz z naszymi platformami krzemowymi, Xilinx dostarcza wiodące w branży rozwiązania przetwarzania sygnału IP, które umożliwia zarówno stosowanie szerszego pasma C, przy jednoczesnym zachowaniu efektywności energetycznej przekazu radiowego' - powiedział Brendan Farley, wiceprezes ds. technologii bezprzewodowej w Xilinx. 'Ten demonstrator technologii, wraz z technologią firmy Skyworks, pokazuje, jak nasz Adaptable Digital RF IP może szybko skalować się, aby sprostać nowym i pojawiającym się w przyszłości wymaganiom radiowym'.

'Nasze demo powstałe we współpracy z Xilinx podkreśla gotowość i dojrzałość tego rozwiązania 5G, a po zakończeniu aukcji pasma C i ogłoszeniu zwycięzców, kolejne fazy będą gotowe do wdrożenia najszybciej jak to możliwe' – powiedział Yusuf Jamal, starszy wiceprezes i dyrektor generalny zdywersyfikowanych rozwiązań analogowych i AI w Skyworks. 'Pasmo C jest wyjątkowym i ważnym elementem ekosystemu 5G, a Skyworks od dawna inwestuje i przygotowuje się do dostarczania innowacyjnych technologii, które dotyczą tego nowego spektrum'.

Xilinx Zynq RFSoC Gen 3 jest w pełnej produkcji i zawiera bezpośrednie transceivery RF wraz z adaptowalnym IP CFR (Crest Factor Reduction) i DPD (Digital Pre-Distortion). SKY66523-11 jest częścią rodziny wzmacniaczy mocy o rozmiarze 5 × 5 mm, obsługujących główne pasma 3GPP.

Artykuł opublikowano dzięki uprzejmości firmy Gamma.

https://gamma.pl/aktualnosci/1493_Simcenter-FloEFD-oraz-Simcenter-FloTHERM.html
https://gamma.pl/aktualnosci/1493_Simcenter-FloEFD-oraz-Simcenter-FloTHERM.html