Polska

Elektrometal S.A. podwoił zyski w 2022 roku

Wzrost przychodów ze sprzedaży i podwojenie zysków w ubiegłym roku pozwala cieszyńskiej spółce na optymistyczne prognozy odnośnie wyników w 2023 roku oraz rozwoju nowych produktów.

© Elektrometal S.A.

Elektrometal S.A. to spółka zarejestrowana w 1996 roku, oferująca kompleksowe rozwiązania dla górnictwa, gazownictwa i innych gałęzi przemysłu, w zakresie budowy linii technologicznych, obiektów przemysłowych, systemów łączności, monitoringu i automatyzacji procesów oraz dostawy kompletnych maszyn. Od jakości jej certyfikowanych wyrobów bezpośrednio zależy życie i zdrowie pracowników odbiorców. 

Firma posiada 40,41% akcji w spółce Elektrometal Energetyka SA z Warszawy, która zajmuje się produkcją zabezpieczeń i rozdzielnic średnich napięć 6, 10, 15 kV. Po agresji Rosji na Ukrainę utraciła kontrolę nad spółką Elektrometal O.O.O. z Jekaterynburga, gdzie miała 60% udziałów. W 2023 roku podjęła decyzję o sprzedaży dwóch spółek i 20 lutego 2023 roku pozbyła się całkowicie MWM Elektro Sp. z o.o. z Trzebinii (kompleksowa dostawa maszyn wyciągowych dla górnictwa i modernizacja istniejących wyciągów górniczych) oraz 99,76% udziałów w Emgaz Sp. z o.o. z Cieszyna (montaż i handel dystrybutorami LPG). 

Przychody netto spółki za rok 2022 wyniosły 154,1 mln PLN i wzrosły o 16,7% w stosunku do roku 2021 (132 mln PLN). Podwoił się zysk z działalności operacyjnej z kwoty 5,4 mln PLN w 2021 roku do 10,8 mln PLN w 2022 roku. Zysk netto natomiast wzrósł o 112% sięgając w 2022 roku 10,2 mln PLN, w porównaniu do 4,8 mln PLN w 2021 roku. 

W 2022 roku firma Elektrometal S.A. zakończyła badania i zmodyfikowała oraz wdrożyła do produkcji następujące wyroby: moduł UNIv Ex KIT/EM (zestaw awaryjny Ex); moduł EM222 z wyjściami zasilającymi o zredukowanym Io; ładowarka pojazdów elektrycznych 2x40 kW; ładowarka EM-EVDC1 na bazie NKR; oprawa EML Ex/AcquEx (strefa 2 i 1); ATEX/IECEx oprawa EMT Ex/Strong Ex; telefon przemysłowy; ognioszczelny punkt dostępowy EFI-AP-22 Bootloader EM470; reduktory do gazu ziemnego z wodorem LPI-14 (zmiana odbłyśnika); bariera EM-SEP-21 do montażu na szynę DIN; lampa OLR-1 z wyłącznikiem serwisowym; switch zarządzalny w osłonie ognioszczelnej. Produkty te pozwolą na poszerzenie dotychczasowej oferty i wzrost konkurencyjności. 

© Elektrometal S.A.

Pandemia COVID-19 nie miała istotnego wpływu na ubiegłoroczną działalność Elektrometal SA, w przeciwieństwie do inflacji, kurczenia się rynku na wyroby dla górnictwa oraz bardzo silnej konkurencji na rynku gazownictwa. Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała natomiast wygaszenie sprzedaży i współpracy ze spółką zależną na terenie Rosji oraz utratę rynku białoruskiego. W 2022 roku firma z Cieszyna zatrudniała 329 osób, w tym 179 na stanowiskach robotniczych.

Za korzystanie ze środowiska, w tym na zagospodarowanie odpadów przemysłowych (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny), firma poniosła koszty w wysokości ponad 163,7 tys. PLN. Przeprowadziła też nadzór nad infrastrukturą niezbędną do monitorowania emisji i badania ścieków oraz zoptymalizowała koszty energii elektrycznej.

W 2023 roku Elektrometal SA zamierza zoptymalizować koszty oraz skoncentrować swoją działalność na utrzymaniu wysokiej pozycji na obecnych rynkach i poszukiwaniu kolejnych, m.in. dla urządzeń Ex. Chce też wprowadzać do oferty handlowej nowe produkty z potencjałem rozwoju w obszarach. chemia, energetyka, rolnictwo, infrastruktura kolejowa, elektromobilność, osprzęt i stacje ładowania samochodów paliwami alternatywnymi. Wdrażanie nowych produktów i technologii planuje sfinansować ze źródeł zewnętrznych. Jeśli chodzi o prognozy cieszyńskiej spółki na rok 2023, to obejmują one przychody ze sprzedaży w wysokości 219 mln PLN i zysk netto 12 mln PLN przy rentowności netto 5,48%.

Opracowała Agnieszka Kubasik na podstawie sprawozdania finansowego spółki za rok 2022

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!