Premium

Większe możliwości produkcyjne EMS w Elgór+Hansen

O nowej linii do nakładania powłok konformalnych (conformal coating), która została niedawno uruchomiona w Elgór+Hansen, opowiedział mi Zbigniew Tukaj, kierownik działu technologii produkcji elektroniki, pełnomocnik zarządu ds. rynków EMS.

Nowa, w pełni zautomatyzowana linia do lakierowania selektywnego, wyposażona w robota PVA DELTA8 oraz piec UV, została zainstalowana u chorzowskiego producenta elektroniki i wdrażana jest, wraz z oprogramowaniem, przez warszawską firmę PB Technik. Nie jest to pierwsza maszyna od tego dostawcy i kierownik działu technologicznego Zbigniew Tukaj nastawiony jest optymistycznie. 

Zbigniew Tukaj, kierownik działu technologii produkcji elektroniki, pełnomocnik zarządu ds. rynków EMS w Elgór+Hansen

Znamy się z PB Technik nie od dziś i jesteśmy przekonani o ich profesjonalizmie oraz gotowości do udzielania wszelkiego wsparcia. W tym przypadku proces się jeszcze nie zakończył, jednakże nie mamy powodów by wątpić, że będzie podobnie, jak w przypadku innych dostarczanych maszyn, czyli bez większych problemów. Ostatni etap instalacji oraz szkolenia odbyły się w połowie lipca. Nie jest to łatwy proces i na pewno wyzwaniem będzie wdrożenie lakierowania selektywnego w dużej grupie naszych produktów, które do tej pory lakierowane były ręcznie. Dzięki tej inwestycji wzrosną nasze możliwości produkcyjne i zarazem rozszerzy się portfolio oferowanych przez nas usług EMS. Nowa linia jest zoptymalizowana pod względem wydajności procesu, gdzie ograniczeniem są głównie wymagania co do konkretnego PCBA. W perspektywie myślimy o pełnym obłożeniu mocy produkcyjnych.

Obecnie produkcja EMS nie jest głównym obszarem działalności Elgór+Hansen. Firma projektuje, produkuje, dostarcza i serwisuje urządzenia do transformacji i rozdziału energii elektrycznej, kontenerowe stacje transformatorowe (w tym dedykowane wielkoskalowym instalacjom OZE), a także świadczy usługi oraz produkty z zakresu systemów IT/OT, SCADA, AKPiA, elektroniki, energoelektroniki i automatyzacji obiektów przemysłowych oraz elektroenergetycznych. Nowa linia i zwiększone moce produkcyjne wykorzystywane będą zarówno do produkcji wewnętrznej zapewniając powtarzalne i efektywne procesy lakierowania UV oraz powłoki odpowiedniej jakości, jak i do zewnętrznych usług EMS, które firma zamierza rozwijać. Wraz z jej uruchomieniem z pewnością pojawią nowe zapytania ofertowe, a tym samym większe możliwości rozwoju firmy, która - jak powiedział Zbigniew Tukaj, dysponuje już nowoczesnym parkiem maszynowym. 

Posiadamy najnowsze rozwiązania szwajcarskiej firmy Essemtec - automaty Puma 4, wyposażone między innymi w obsługę traceability, moduły CVU pozwalające na weryfikację rezystancji, indukcyjności, pojemności i polaryzacji zazbrojonych na automacie komponentów oraz rozwiązania zwiększające elastyczność w obszarze niewielkich serii - mam tu na myśli podajniki do krótkich tasiemek z komponentami. Nie bez znaczenia jest oprogramowanie, które stanowi wsparcie przy planowaniu produkcji, usprawnia gospodarkę magazynową i zarządza elementami wrażliwymi na wilgoć (MSD). Oprócz tego mamy możliwość bardzo efektywnego mycia zarówno PCBA jak i szablonów z wykorzystaniem rozwiązań maszynowych oferowanych przez firmę PBT Works.

Typowy lead time produkcji elektroniki w Elgór+Hansen, jak zapewnił kierownik działu technologicznego, trwa w chorzowskiej firmie od 4 do 6 tygodni. Uzależniony jest przy tym od stopnia skomplikowania projektu, dostępności komponentów lub indywidualnych ustaleń z klientem. Zbigniew Tukaj zapewnia, że komponenty potrzebne do produkcji elektroniki firma zamawia u autoryzowanych dostawców, a podyktowane ich ograniczoną dostępnością odstępstwa od tej reguły konsultowane są każdorazowo ze zleceniodawcą. Firma korzysta także z rozwiązań umożliwiających nadzór nad BOM produkowanych urządzeń (Product Lifecycle Managment) monitorując na bieżąco główne ryzyka.

O komentarz odnośnie dostawy maszyn i wdrażania nowej linii poprosiłam Krzysztofa Kołodzieja, który w firmie PB Technik pełni funkcję starszego menadżera produktu i aktywnie uczestniczył w całym procesie:

Nowa linia w firmie Elgór+Hansen znacznie skróci cykl kompletnego lakierowania płytek PCB, chociaż jest to oczywiście uzależnione od złożoności projektu. Składa się z automatu do lakierowania selektywnego DELTA8 amerykańskiej firmy PVA, transporterów (loader i unloader) firmy ASYS oraz pieca SPEKTRA do utwardzania za pomocą światła UV, również PVA. Automat DELTA8 posiada cztery osie ruchu głowicą z zaworem dozującym materiał na płytkę i kamery ułatwiające pisanie programów. Sam proces nakładania lakieru na elementy, które wymagają zabezpieczenia, może trwać od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. 

Maszyna DELTA8 dotarła do Chorzowa cała i w 100% zgodna ze specyfikacją tuż przed weekendem majowym, pomimo opóźnienia spowodowanego kłopotami z przesyłką. Instalacja przebiegła sprawnie, a samo ustawienie wszystkich urządzeń, ich wypoziomowanie i skorygowanie programów napisanych wcześniej, podczas wspólnej wizyty w centrum technicznym PVA w miejscowości Helmund w Holandii oraz wstępne przeszkolenie operatorów, trwało dwa dni. W lipcu odbył się drugi etap szkolenia w firmie Elgór+Hansen, podczas którego nasz inżynier odpowiedział na wszystkie pytania operatorów, którzy do tego czasu testowali automat DELTA8 i pisali programy na potrzeby innych projektów. 

Chorzowska firma bardzo dobrze przygotowała się pod instalację nowej linii, co oznacza, że pomieszczenie do lakierowania selektywnego zostało wydzielone z hali produkcji SMD i wyposażone w odpowiedni system wentylacji oraz zasilania. Natomiast nasi inżynierowie serwisu, którzy instalowali maszyny, otrzymali jak zwykle wsparcie od inżynierów z holenderskiego oddziału PVA. 

Rozmawiała i opracowała Agnieszka Kubasik

Zdjęcia maszyn: Mariusz Gut z Elgór+Hansen S.A.

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!