Polska

Darekon Polska odnowił park maszynowy

Należący do fińskiej firmy Darekon, polski zakład produkujący małe i średnie serie dla klientów z sektora medycznego, przemysłowego i obronnego, pracuje teraz z maszynami najnowszej generacji SMT.

Zakład Darekon sp. z o.o. zlokalizowany jest w Pruszczu Gdańskim. Zajmuje się produkcją urządzeń elektronicznych, montażem SMT, THT oraz wytwarzaniem wiązek kablowych. Zapewnia automatyczną inspekcję optyczną (AOI), rentgenowską (X-ray) oraz inspekcję wizyjną z wykorzystaniem mikroskopów w oparciu o normy IPC. Przeprowadza testy elektryczne, funkcjonalne, wytrzymałościowe i starzeniowe, w zależności od wymagań klienta. Świadczy też specjalne usługi polegające na zabezpieczaniu urządzeń elektronicznych powłoką ochronną, zgrzewaniu ultradźwiękowym, nawijaniu cewek i tampodruku. Posiada koncesję na wytwarzanie wyrobów o przeznaczeniu wojskowym oraz certyfikowany wewnętrzny system kontroli (WSK).

© Darekon sp. z o.o.

Zautomatyzowane linie produkcyjne polskiego oddziału Darekon zostały niedawno doposażone nowoczesnymi urządzeniami do najbardziej wymagających zadań. Jednym z nich jest maszyna do montażu powierzchniowego ASM Siplace X4, która według producenta należy do najszybszych maszyn SMT na rynku. Dwie z czterech głowic rewolwerowych to tak zwane "chip-shootery", pozostałe przeznaczone są do nieco większych komponentów. Linia może obsługiwać elementy o rozmiarze zaczynającym się od 01005, co oznacza wymiary zewnętrzne 0,4x0,2mm. Dokładność umieszczenia wynosi do ±22 mikrometrów, z szybkością wynoszącą kilkadziesiąt tysięcy komponentów na godzinę. Kolejną maszyną działającą w tej samej linii jest model Siplace SX2 z dwiema głowicami rewolwerowymi. Jedna działa tak jak w przypadku X4, a druga to tak zwana "podwójna głowica" (double head), który pobiera większe elementy z tacy podającej. Dzięki temu możliwe jest umieszczenie niemal wszystkich komponentów SMT o różnej wielkości. 

W linii umieszczono również stację in-line AOI (Automatic Optical Inspection), która w poprzedniej konfiguracji była oddzielona od linii SMT. Jak podaje Dalekon Polska na swojej stronie LinkedIn, nowy sprzęt jest bardzo podobny do tego, który od 2020 roku działa w fińskim zakładzie Darekon Haapavesi.

Żródło: LinkedIn

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!