Wróć

ZF o perspektywach dalszego rozwoju Zakładu Elektroniki w Częstochowie

Specjalnie dla tek.info.pl, Krzysztofe Gablankowski, Dyrektor Zakładu Elektroniki ZF w Częstochowie, opisuje wizję rozwoju kierowanej przez siebie jednostki.
Opublikowano: 2021-07-05

tek.info.pl: Czy projekt ten jest już całkowicie wdrożony i trwa produkcja w docelowych wolumenach? 

Krzysztof Gablankowski: Budowa zakładu została zakończona w 2019 r., a produkcja seryjna rozpoczęła się w połowie 2020 r. Obecnie trwa produkcja w przemysłowych ilościach dla Stellantis / Hyundai Mobis/ Renault Nissan. Spodziewamy się że w najbliższym czasie rozpoczniemy pracę dla kolejnych klientów.

tek.info.pl: Czy pierwsze doświadczenia firmy w zakresie tego projektu są na tyle pozytywne, że w przewidywalnej przyszłości można myśleć o produkcji w Zakładzie Elektroniki w Częstochowie również innych projektów?

KG: Zakład Elektroniki jest pierwszym projektem typu „Greenfield” (czyli budowy od zera) w Częstochowie zrealizowanym przez firmę ZF w Europie Wschodniej. Mamy bardzo pozytywne doświadczenia z budowy zakładu oraz wdrażania produkcji. Z tego względu przewidujemy wdrożenie następnych projektów i produktów w zakresie zaawansowanych technologii systemów wspomagania kierowcy, zintegrowanego bezpieczeństwa i kontroli ruchu pojazdu.

W ubiegłym tygodniu miałem przyjemność odebrać z rąk Prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dr. Janusza Michałka decyzję o wsparciu naszej następnej inwestycji związanej z rozbudową  Zakładu Elektroniki, zwiększeniem mocy produkcyjnych oraz wdrożeniem nowych innowacyjnych produktów. Zainwestujemy w Zakład ponad 230 mln PLN, a zatrudnienie znajdzie co najmniej 50 dodatkowych pracowników.

tek.info.pl: Jakie jest docelowe zatrudnienie w Zakładzie Elektroniki w Częstochowie i jaki jest obecny stan zatrudnienia?

KG: Przewidujemy, że na koniec bieżącego roku zatrudnienie w Zakładzie Elektroniki osiągnie poziom ok. 200 osób. W perspektywie najbliższych lat ta liczba będzie rosła.

tek.info.pl: Jaka jest Państwa ocena dotychczasowych doświadczeń w Polsce na polu projektowania i produkcji elektroniki - poziomu polskich inżynierów oraz współpracujących lokalnych dostawców na tle międzynarodowych operacji koncernu.

Więcej o szerokiej działalności ZF w Polsce możecie dowiedzieć się z tego artykułu

KG: Fundamentem dla powstania zakładu była działalność Centrum Inżynieryjnego Elektroniki ZF w Częstochowie. Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy, ruszyła produkcji komponentów dla mobilności nowej generacji w nowoczesnej fabryce spełniającej najwyższe międzynarodowe standardy. Myślę, że to dobrze obrazuje sytuację. Lokalnie, w Częstochowie, cenimy sobie współpracę z Katowicką Strefą Ekonomiczną, która nas profesjonalnie wspiera. Zaskakujące natomiast jest, że w Częstochowie wsparcie inwestycji jest na niższym poziomie niż w np. w Katowicach czy Gliwicach. Uważam, że jest to nieadekwatne do potrzeb rozwojowych wymienionych miast. Ale na to oczywiście KSSE wpływu nie ma. 

Korzystamy oczywiście z polskich dostawców usług czy wyposażenia produkcyjnego, którzy są dobrzy technicznie i oferują rozsądny poziom cenowy. Trudność natomiast, już tradycyjnie, sprawia rekrutacja specjalistycznego i wykwalifikowanego personelu. 

Podsumowując - dzięki temu, że poziom polskiego otoczenia biznesowego jest dobry, Grupa ZF konsekwentnie i od wielu lat rozwija działalność w naszym kraju, także w dużej mierze w zakresie projektów inżynieryjnych.

 © ZF

https://www.ncabgroup.com/pl/wytyczne-projektowe-dla-plytek-pcb/
https://www.ncabgroup.com/pl/wytyczne-projektowe-dla-plytek-pcb/