Premium

O czym Ewa Załupska opowie podczas wrześniowych targów TEK.day w Gdańsku?

We Wrocławiu Ewa mówiła o potrzebie właściwej komunikacji w pracy zespołowej i pokazywała pomocne narzędzia. Spotkania i warsztaty, które odbyły się po targach, stały się podwaliną wykładu, z którym wystąpi 15 września w gdańskim AmberExpo.

Ewa Załupska; narzędzia Lumina Learning

Ewa Załupska, właścicielka firmy szkoleniowo-konsultignowej KROK, podczas swojego wykładu na tegorocznych, marcowych targach elektronicznych TEK.day we Wrocławiu, opowiadała o tym, co może pomóc, a co zdecydowanie przeszkadza zespołom R&D w efektywnym działaniu. Podkreśliła - cytując Yann Martel z Życia Pi - że jesteśmy tak silni, jak nasze najsłabsze ogniwo i odniosła to zarówno do ludzi, jak i procesów w przedsiębiorstwach. Mówiła o dysfunkcjach w pracy zespołowej, o postrzeganiu pracodawców przez pracowników oraz oczekiwaniach tych drugich wobec liderów. Wspomniała też o metodzie Lumina Learning, polegającej na badaniu osobowości zarówno jednostki, jak i całego zespołu, w celu lepszego wzajemnego zrozumienia oraz lepszego wykorzystania dostępnego potencjału. Prezentacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i wiedziona ciekawością, po kilku miesiącach zapytałam Ewę, jaki był odzew słuchaczy i ile osób zgłosiło swoją chęć do wzięcia udziału w konsultacjach i szkoleniach. 

— Na początek powiem na czym polega Lumina Learning. Jest to narządzie zarówno do grupowego, jak i indywidualnego badania cech osobowości ludzi pracujących w danej firmie. Pierwszy etap, czyli Lumina Spark, pomaga określić wyzwania, przed którymi stają na przykład osoby nowe lub awansujące, czyli obejmujące kluczowe i wymagające dodatkowych kompetencji stanowiska w swojej dotychczasowej pracy. Test jest dostępny w ponad 30. językach, co jest szczególnie istotne w międzynarodowych korporacjach. Kluczowa jest wiedza, w jaki sposób korzystać z wyników badań. Inżynierowie są w stanie porozumieć się technicznie, ale rzadko kiedy zwracają uwagę na to, jak się ze sobą komunikować podczas pracy nad jednym projektem. Zgrzyt, jaki niekiedy występuje (choć śmiem twierdzić, że częściej niż niekiedy), czasami praktycznie uniemożliwia dobrą współpracę. Aby go nie było, należy przyjąć do wiadomości, że każdy ma dobre intencje, ale po prostu działa w inny sposób. Nasze badanie nie nadaje etykiet, tylko uświadamia danej osobie jej rodzaj osobowości i własne reakcje, po czym pokazuje możliwości pracy nad nimi. Jest to bardzo istotne, ponieważ niewłaściwe słowa lub zachowanie mogą bardzo przeszkodzić całemu zespołowi w realizacji projektu. Poza tym presja, szybkie tempo i stres zazwyczaj przenoszone są do domu lub na kolejny dzień, często powodują reakcje nieadekwatne do wydarzenia i źle wpływają na dalszą kooperację. Czasem naprawdę drobna modyfikacja w sposobie komunikacji pozwala osiągnąć rewelacyjne wyniki, zarówno w firmie, jak i w domu. Dlaczego mielibyśmy z tego nie skorzystać?

Wykład Ewy Załupskiej podczas targów TEK.day we Wrocławiu

— Po wykładzie, na który przyszło niemal 200 osób, mieliśmy bardzo pozytywny odzew z rynku. Ponad 100 osób chciało poddać się badaniom, a na testy Lumina Spark zgłosili także swoich znajomych z pracy. Pojawiły się warsztaty grupowe, a kilka firm kontynuowało je nie tylko w zakresie Luminy, ale również w kierunku rozpoznania wąskich gardeł w organizacji. Odbyło się na przykład szkolenie sprzedażowe i z obszaru komunikacji w grupie dla tych zespołów z branży elektronicznej, które już zapoznały się z wynikami Lumina Learning. Organizowaliśmy też szkolenia dedykowane, których program opracowaliśmy po zidentyfikowaniu wyzwania, z jakim boryka się dana firma. Trwały one jeden dzień, dwa dni lub odbywały się cyklicznie co tydzień lub co miesiąc. Wówczas pracowaliśmy wyciągając wnioski z poprzednich spotkań i proponowaliśmy rozwiązania najlepsze dla danego zespołu. Przeprowadziliśmy też bardzo dużo konsultacji. Od targów we Wrocławiu zebraliśmy ciekawy zestaw bolączek i częstych błędów, jakie popełniają liderzy zespołów i sami pracownicy. Wszystkie spotkania i rozmowy stały się podwaliną do programu wykładu podczas najbliższych targów TEK.day w Gdańsku. 

Ewa Załupska podczas prelekcji

Wykład Ewy Załupskiej, z którym wystąpi 15 września w gdańskim Amber Expo, nosi tytuł „Przepis na katastrofę - jak skutecznie demotywować ludzi i utrudniać rozwój firmy?” Według opisu na stronie gdansk.tekday.pl, dowiemy się podczas niego, jak pokonywać przeszkody i poszukiwać rozwiązań w sprzyjającym środowisku pracy. Ewa zabierze nas w krótką podróż pokazującą przykłady popularnych błędów hamujących rozwój firmy. Pomoże nam odkryć pułapki prowadzące do dysfunkcji oraz utrudnień w zarządzaniu zespołem i całą organizacją. Pokaże również co demotywuje ludzi i pogłębia chaos wewnątrz przedsiębiorstwa, a my zastanowimy się nad tym, co warto usprawnić, aby firma mogła swobodnie przechodzić przez zmiany i osiągać sukces na rynku elektronicznym.

— Wszystkie zebrane bolączki chcemy przestawić przekrojowo i udowodnić, że można znaleźć rozwiązania, które położą kres narastaniu trudności w zespołach dysfunkcyjnych. Rozwiązania zarówno procesowe, jak i rynkowe, czyli w jaki sposób przygotowywać oferty, promować firmę lub budować proces reklamacji. Pokażemy kilka typowych i częstych błędów, które nie są zauważane, bo projekt wymaga szybkiego tempa pracy, wykluczającego właściwe zaopiekowanie się tematem. Najczęstszym nieporozumieniem popełnianym w organizacji jest brak rozróżnienia pomiędzy funkcją specjalisty i funkcją człowieka, który zarządza zespołem. Pracownik, który awansuje, zazwyczaj nie jest przygotowany do pracy na nowym stanowisku, pomimo tego, że zna firmę i ludzi, z którymi dzielił przestrzeń. Nie ma doświadczenia w zarządzaniu ludźmi i choć na początku działał z zapałem i błyskiem w oku, to w trakcie całej tej gonitwy, kiedy otoczenie i szef ma wobec niego duże oczekiwania, zaczyna się spalać i czuć mniej pewnie, bo zauważa, że brak mu narzędzi i wystarczającej wiedzy, a dodatkowo czuje, że traci autorytet. Został rzucony na głęboką wodę i nikt nie miał czasu, aby go skutecznie wdrożyć, bo nie było w firmie właściwego procesu. Podobnie dzieje się, kiedy pracownicy np. „wybłagali” kolejną osobę do zespołu, ale niedługo potem ją stracili, bo nie mieli czasu, aby ją zapoznać z procedurami i zapewnić odpowiedni sprzęt do działania. Być może jest to spowodowane obawą grupy, że poświęci energię na wyszkolenie pracownika, który niebawem odejdzie. Jest to jednak zamknięty krąg wciąż powtarzanych błędów, bo nowa osoba szybko opuści miejsce, w którym nie czuje się doceniona i zauważona. Podczas wykładu postaramy się pokazać, jak należy prawidłowo wdrożyć kogoś, kto jest specjalistą w branży elektronicznej, zna się doskonale na urządzeniach, komponentach i parametrach, ale brakuje mu kompetencji w komunikacji i potrzebuje wskazówek na temat tego, jak współpracować z ludźmi o różnych osobowościach. Ta prelekcja otwiera cały cykl wykładów podczas TEK.day w Gdańsku i liczę na pełną salę — dodaje Ewa z uśmiechem.

Rozmawiała i opracowała Agnieszka Kubasik

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!