Polska

Bury goni Wilka

Wydaje się, że mielecki Bury przegoni Wilk Elektronik i na dobre odzyska miano drugiej pod względem wielkości polskiej firmy OEM: w 2022 roku przychody wzrosły do poziomu 874.7 mln PLN.

© Bury


Głównym rodzajem wyrobów produkowanych przez Bury są urządzenia dla branży automotive: udziału sprzedaży do producentów samochodów wyniósł w 2022 roku 98,4%. Bury produkuje urządzenia USB HUB umożliwiające równoczesne podłączenie ładowarki z telefonem oraz tabletu i słuchawek, całą gamę zestawów głośnomówiących w wersji klasycznej i wersji rozszerzonej o urządzenia z ekranem dotykowym, urządzenia telematyczne oraz urządzenia wspomagające sterowanie różnymi funkcjami w samochodzie. Odbiorcami produktów Bury są takie marki jak VW, Daimler, BMW, Eberspeacher, Porsche czy Bentley

2022

Obroty firmy wzrosły z poziomu 699.5 mln PLN w roku 2021 do 874.7 mln PLN w roku 2022 (+25.1%). Za wzrost obrotu odpowiedzialny był nie tylko wzrost sprzedaży samych produktów, ale również renegocjacja ich cen: ‘Widzimy, że w roku 2022 sytuacja znacznie się ustabilizowała, co w konsekwencji spowodowało wzrost sprzedaż. Jednak braki komponentów elektronicznych oraz wojna w Ukrainie spowodowały znaczny wzrost cen materiałów oraz cen mediów, co spowodowało spadek rentowności produktów. W związku z powyższym firma Bury zwróciła się do swoich kontrahentów o zwroty podwyższonych kosztów produkcji oraz zmiany cen wytwarzanych wyrobów. […] Cały proces był niezmiernie skomplikowany i czasochłonny. Wyliczona wartość zwrotów i zmian cen wyrobów została przez klientów przenegocjowana i w kwartale czwartym zaakceptowana. Ze względu na tak późno uzyskaną akceptację fizyczne transakcje wpłynęły do spółki zarówno w końcówce roku 2022, ale również w początkowych miesiącach roku 2023’ czytamy w sprawozdaniu zarządu. 

Niestety, pomimo wzrostu przychodów, nie udało utrzymać się poziomu zysku operacyjnego, który obniżył się z 46.0 mln PLN do 40.5 mln PLN. Podobnie, zysk netto spadł z 47.6 mln PLN do 43.1 mln PLN. 

Średni stan zatrudnienia w Spółce w 2022 roku wynosił 1.824 osób (o 15 mniej niż w roku poprzednim). Zmniejszenie zatrudnienia wyniknęło z utworzenia przez spółę centrum badawczo-rozwojowego i przeniesienie części pracowników do nowo utworzonej firmy. Centrum to zajmuję się wykonywanie prac rozwojowych z zakresu software i hardware dla produktów Bury Sp. z o.o. Ponadto w roku 2022 zmodernizowano linię SMT w celu zwiększania wolnej powierzchni produkcyjnej, oddano do użytku nowe linie montażowe, przeorganizowano obieg materiałów zasilających produkcję oraz spływu wyrobów gotowych z uwzględnieniem nowego magazynu wysokiego składowania oraz zwiększono ilość podzespołów produkowanych na nowo uruchomionej odlewni aluminium. 

2023

Na rok 2023 spółka planuje szereg działań, nakierowanych na ograniczenie zużycia energii elektrycznej i gazu: zwiększenie produkcji zielonej energii czy montaż urządzeń energooszczędnych we wszystkich możliwych obszarach. Jednak priorytetem będzie kontynuacja rozpoczętych w 2022 roku prac rozwojowych nad nowymi wyrobami dla samochodów elektrycznych i hybrydowych: ‘Jak można zauważyć rynek samochodów elektrycznych i hybrydowych to przyszłość motoryzacji, dlatego chcą pozostać wiodącym producentem ładowarek, mikrofonów i HUBów spółka przykłada dużą uwagę do rozwoju nowych produktów dla tego rynku. Prace prowadzono w zakresie: […] nowych HUB’ów dla producentów OEM, ładowarek do samochodów elektrycznych, wiat fotowoltaicznych z systemem optymalnego wykorzystania energii z OZE i z sieci elektrycznych oraz konstrukcją falownika do ładowania samochodów elektrycznych'.

‘Proces uruchomienia nowych wyrobów jest w tej chwili traktowany priorytetowo i spółka planuje przeznaczyć znaczną cześć zasobów na wykonanie zamierzonych celów. Mamy nadzieję, że takie podejście zmieni strukturę sprzedaży i zwiększy udział sprzedaży na rynek ‘aftermarket’ co zdywersyfikuje portfel sprzedaży’

Innym ważnym dla Bury działaniem będą kolejne etapy renegocjacji umów, pokrywające zwiększenie kosztów produkcji, co ma zapewnić firmie utrzymanie stabilności finansowej w długim terminie. 

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańskzapisz się już dziś!