Wróć

Elgór+Hansen dotkliwie odczuł kryzys rynku górniczego

Rok 2019 był bardzo dobry dla dostawców branży górniczej, jednak 2020 przyniósł wręcz załamanie tego rynku, a obroty Elgór+Hansen spadły o rekordowe 61%.
Opublikowano: 2021-06-25

Elgór+Hansen SA swoją działalność w całości prezentuje w segmencie Underground, który obejmuje: projektowanie i produkcję aparatury elektrycznej, zasilającej, łączeniowej i podzespołów elektrycznych, wdrażanie rozwiązań informatycznych, realizację i integrację przemysłowych systemów automatyki.

Omawiany w naszym raporcie Elektronika Górnicza rok 2019 był bardzo dobry dla naszych czołowych spółek specjalizujących się w produkcji układów dla górnictwa. Jednak 2020 przyniósł zdecydowane pogorszenie się koniunktury na tym rynku. Niedawno omawialiśmy wyniki cieszyńskiego Elektrometal SA, w przypadku którego obroty obniżyły się o 13.9% (więcej pod tym linkiem). Jednak to ubiegłoroczny lider pod względem sprzedaży, Elgór+Hansen, najmocniej odczuł fatalną koniunkturę w polskim górnictwie: jego obroty spadły ze 166.6 mln PLN do … 64.2 mln PLN, a więc o rekordowe 61.4%!

Sprawozdanie zarządu jasno i szczegółowo odnosi się do przyczyn tąpnięcia sprzedaży: ‘Spadek przychodów jest efektem znacznego ograniczenia działalności inwestycyjnej spółek węglowych, które w 2019 roku intensywnie odbudowywały i zwiększały swoje zdolności produkcyjne. W 2020 roku procesy inwestycyjne w branży górniczej zostały wyhamowane przez niestabilną sytuacją gospodarczą oraz dodatkowo działalność spółek węglowych była utrudniona ze względu na pandemię koronowirusa SARS CoV-2’. 

Więcej informacji na ten temat znajduje się też w notach do sprawozdania finansowego: dla EH znaczenie mają jedynie dwa rynki geograficzne, czyli Polska (92-95% sprzedaży w latach 2019-2020) oraz Rosja (5-8% sprzedaży). Oba te rynki wręcz załamały się w roku 2020: sprzedaż krajowa obniżyła się z 152.9 mln PLN do 61.2 mln PLN (-60.0%), sprzedaż na rynek krajów WNP spadła w jeszcze większym stopniu, z 13.1 mln PLN do 3.0 mln PLN, a więc o 77.3%. 

W warunkach tak istotnego spadku obrotów, firmie oczywiście nie udało się utrzymać znakomitych wyników finansowych z roku 2019. Zysk operacyjny spadł z poziomu 35.0 mln PLN do 7.9 mln PLN, zysk netto z 27.8 mln PLN do 7.7 mln PLN. Spółce udało się bardzo sprawnie zareagować na niekorzystne zmiany. Zatrudnienie w EH SA spadło z 256 do 246 osób, jednak koszty zatrudnienia obniżyły się z 33.6 mln PLN do 21.5 mln PLN. Jest to wynikiem podjęcia przez firmę na pewno trudnej decyzji o obniżeniu wymiaru czasu pracy o 20% i tym samym obniżeniu o taki sam poziom wynagrodzeń. Spółka zmniejszyła też skalę inwestycji w majątek trwały, z 19.1 mln PLN w roku 2019 do 5.8 mln PLN.  

Spółka nie składa broni i wciąż rozwija nowe produkty oraz nowe segmenty działalności. Do najważniejszych osiągnięć w obszarze badań i rozwoju w roku 2020 można zaliczyć duże instalacje na rynku Indonezji oraz Chin, wdrożenie rozwiązań opartych o system EH-SmartMine w aplikacjach automatyki przemysłowej oraz opracowanie dwóch systemów zasilania i sterowania na rynek przemysłowy. Jak informowały w ostatnich miesiącach elektronikab2b oraz evertiq.pl, Elgór+Hansen upatruje również swojej szansy w rozwoju usług produkcji elektroniki. Temu mają służyć inwestycje z roku 2020, czyli uruchomienie nowych maszyn przeznaczonych do produkcji elektroniki wraz z dedykowanym systemem traceability.