Polska

Rakieta Perun wystartuje po raz drugi

Niecałe trzy miesiące po pierwszym próbnym locie suborbitalnej rakiety Perun, firma SpaceForest poinformowała na portalu LinkedIn, że już niedługo odbędzie się kolejny start z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Rakieta Perun © SpaceForest

Firma SpaceForest przygotowuje się do ponownego startu suborbitalnego systemu nośnego Perun. Okno startowe otwiera się już na początku przyszłego tygodnia i obecnie prowadzone są ostatnie prace przygotowawcze. Celem jest osiągnięcie wysokości na poziomie 60 km nad powierzchnią Ziemi i ostateczne przetestowanie wszystkich systemów przed lotem kosmicznym.

Pierwsza próba lotu suborbitalnej rakiety Perun z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce odbyła się 21 czerwca br. W planach było osiągnięcie pułapu 50 km, ale na wysokości 22 km nad powierzchnią zespół zdecydował się przetestować procedurę przerywania misji i sprawdzić jak rakieta wchodzi w atmosferę. Kluczowe było odzyskanie elementów rakiety z niezbędnymi danymi i elektroniką.

— W momencie, gdy dolecieliśmy do 22 kilometrów okazało się, że pojawiły się drobne anomalie. Konieczne było przerwanie lotu i odseparowanie części ładunkowej od reszty rakiety. Elementy rakiety zaczęły spadać, wysunęły się spadochrony. Następnie podjęliśmy z morza zbiornik oraz całą część ładunkową. Ze wszystkimi elementami mieliśmy kontakt, więc wiedzieliśmy dokładnie co się z nimi dzieje i w którym miejscu lądują — powiedział Marcin Sarnowski ze SpaceForest.

Nadchodząca misja również będzie mieć cel testowy, ponieważ opracowywany system ma być w pełni wielokrotnego użytku, umożliwiający przeprowadzenie co najmniej 5 lotów z wykorzystaniem jednego egzemplarza.

Polska rakieta suborbitalna Perun konstruowana jest z myślą o stworzeniu opłacalnej platformy do badań w środowisku mikrograwitacyjnym. Zgodnie z założeniami, mierzący 11 m długości system będzie w stanie unieść do 50 kg ładunku handlowego na wysokość do 150 km (przy blisko 1 t masy startowej całego układu). Rakieta wykorzystuje silnik hybrydowy SF1000, który jest niezbędny do korygowania lotu rakiety. Jednostka napędowa funkcjonuje w oparciu o ekologiczny materiał pędny (parafina w postaci stałej, podtlenek azotu jako ciekły utleniacz).

Systemu tworzony jest przez gdyńską spółkę w ramach projektu SIR (Suborbital Inexpensive Rocket), dofinansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Pełna nazwa inicjatywy to „Sterowalna i odzyskiwalna rakieta suborbitalna z silnikiem hybrydowym SF1000 bazującym na ekologicznych materiałach pędnych”.

W styczniu 2020 na poligonie w Drawsku Pomorskim udany lot na pułap 10 km odbyła rakieta Perun demonstrator systemu, czyli model w skali 1:1 docelowej rakiety. Wznoszony był silnikiem SF 200 o impulsie 200 kNs.

Źródło: space24.pl