Polska

Zakład Elektroniki ZF planuje podwojenie inwestycji w Częstochowie

W Zakład Elektroniki Grupy ZF w Częstochowie zainwestowano dotąd 140 mln EUR – niemiecki koncern zapowiedział podwojenie nakładów inwestycyjnych oraz rocznej wartości sprzedaży do końca 2026 roku.

© Portal Samorządowy

- W latach 2024-26 zakład spodziewa się zwiększenia rocznej wartości sprzedaży do ok. 500 mln euro, wobec 250 mln euro rocznie obecnie. Powodzenie kolejnych produktów może jeszcze zwiększyć sprzedaż. […] Zainwestowaliśmy już ponad 140 mln EUR i chcemy to kontynuować - mamy nadzieję, że będzie to jeszcze raz tyle, i nie są to dalekosiężne scenariusze, ale coś, co mamy już konkretnie w ręce - zapowiedział, Krzysztof Gablankowski, szef częstochowskiej fabryki, podczas katowickiej konferencji podsumowującej 5 lat działania Polskiej Strefy Inwestycji.

Grupa ZF działa w Częstochowie od ponad 30 lat - ma tu trzy zakłady produkcyjne – natomiast Zakład Elektroniki ZF w Częstochowie powstał w 2018 roku. Obecnie - po drugim etapie rozbudowy - zatrudnia ponad 500 osób. Dostarcza pełen zakres produktów elektronicznych dla motoryzacji, w tym hamulcowych, bezpieczeństwa i optycznych. To m.in. najnowszej generacji kamery, radary, elektroniczne pompy hamulcowe oraz elektroniczne kontrolery poduszek powietrznych, kontrolery hamulców oraz systemy.

Fundamentem uruchomienia Zakładu Elektroniki była działalność badawczo-rozwojowa częstochowskiego Centrum Inżynieryjnego Elektroniki ZF. Inżynierowie zajmują się projektowaniem, testowaniem i sprawdzaniem skuteczności elektronicznych systemów bezpieczeństwa. To zarówno systemy pasywne (np. elektroniczny moduł aktywowania poduszki powietrznej czy czujniki przyśpieszenia i ciśnienia), jak i systemy z obszaru ADAS (detekcja radarowo-wizyjna oraz moduły i komputery sterujące), a także układy kierownicze i hamulcowe (elektryczne wspomaganie kierownicy czy ABS, kontrola trakcji i stabilizacji toru jazdy).

Niemiecka Grupa ZF specjalizuje się w zaawansowanych technologicznie komponentach dla motoryzacji. W Polsce zatrudnia w sumie ok. 11 tys. osób w siedmiu lokalizacjach: Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Gliwicach, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu oraz w Częstochowie, gdzie łącznie we wszystkich zakładach i centrach ZF pracuje prawie 6.000 osób. Oprócz fabryk, Grupa ma w Polsce cztery centra inżynieryjne, zatrudniające w sumie ponad 1,5 tys. pracowników. Szczegółowy opis działalności koncernu w Polsce znajdziecie tutaj: Raport: Elektronika motoryzacyjna w Polsce 2022

© ZF

W Zakładzie Elektroniki w Częstochowie produkowany jest między innymi superkomputer ZF Pro AI. Dostosowany jest do stosowania w pojazdach zautomatyzowanych i autonomicznych od poziomu 2 do 5. Auto z ZF Pro AI na pokładzie wspomaga kierowcę na wszelkie możliwe sposoby, superkomputer legitymuje się bowiem mocą obliczeniowa sięgającą jednego kwadryliona kroków na sekundę.