Polska

Relpol porzuca swój projekt badawczo-rozwojowy

W drugim etapie wartego 7.7 mln PLN projektu, nowy typ przekaźnika nie spełnił oczekiwań i Relpol podjął decyzję o przerwaniu projektu.

© Relpol SA

Relpol S.A. podjął decyzję o sporządzeniu informacji końcowej do NCBiR – a więc o przerwaniu projektu - bez osiągnięcia rezultatu końcowego. Decyzja dotyczy projektu badawczo-rozwojowego z dofinansowaniem z NCBiR o nazwie ‘Opracowanie prototypowej technologii do produkcji przekaźników o podwyższonej niezawodności do zastosowania w infrastrukturze krytycznej’. Projekt polegał na opracowaniu technologii produkcji dwóch typów nowych przekaźników o podwyższonych parametrach niezawodnościowych, z zastosowaniem nowoczesnych materiałów, o wysokim poziomie bezpieczeństwa, funkcjonalności eksploatacyjno-montażowej, przeznaczonych do niszowego obszaru rynku, jakim jest infrastruktura krytyczna.

Projekt prowadzony był od 01 stycznia 2021, a data jego zakończenia przewidziana była na 31 grudnia 2023 roku. Wartość całego projektu planowana była na kwotę 7.7 mln PLN, w tym wartość dofinansowania do kwoty 3.6 mln PLN. W drugim etapie projektu, tj. eksperymentalnych prac rozwojowych, uzyskano prototyp produktu oraz prototyp linii, które po testach laboratoryjnych nie osiągnęły wszystkich oczekiwanych parametrów poziomu gotowości technologicznej linii pilotażowej. Dlatego też postanowiono zakończyć prace na tym etapie. Nakłady tego etapu, czyli prac rozwojowych do dnia dzisiejszego wyniosły ok. 3.8 mln PLN, z czego ok. 1.7 mln PLN w formie dotacji z NCBiR.

W III kwartale 2023 r. Spółka dokona w aktualizacji wartości aktywów i w związku z tym odpisu nakładów na prace rozwojowe, korygując wynik roku bieżącego o szacowaną maksymalną kwotę odpisu ok. 3.8 mln PLN, przy czym kwota ta, po złożeniu informacji końcowej i pozytywnej weryfikacji przez NCBiR, ulegnie zmniejszeniu o wartość otrzymanej dotacji (do ok. 1.7 mln PLN).

© Relpol SA