Polska

Inwestycja PGZ: 300 mln zł na Dolnośląskie Centrum Produkcyjno-Serwisowe

Polska Grupa Zbrojeniowa inwestuje ponad 300 mln zł w Dolnośląskie Centrum Produkcyjno-Serwisowe, podkreślając tym samym strategiczne znaczenie projektu dla polskiego przemysłu obronnego.

© PGZ

W ramach konsolidacji kapitałowej między spółkami PIT-RADWAR S.A. i WZŁ-2 w Czernicy, Grupa PGZ zyskuje możliwość znaczącego rozszerzenia swoich zdolności produkcyjnych i serwisowych. W odpowiedzi na rozwijające się potrzeby i strategię Grupy, zarząd spółki PIT-RADWAR S.A. postanowił założyć Dolnośląskie Centrum Produkcyjno-Serwisowe. Wspólnie z Oddziałem Wrocławskim, Centrum będzie pełnić funkcję kluczowego ośrodka kompetencyjnego, działającego w dwóch głównych obszarach: produkcja i serwisowanie specjalistycznej elektroniki oraz centrum serwisowe.

Specjalistyczna Elektronika na Licencji L3Harris

Dolnośląskie Centrum Produkcyjno-Serwisowe będzie specjalizowało się w produkcji i serwisowaniu zaawansowanej elektroniki na licencji firmy L3Harris. W ofercie znajdują się różnorodne radiostacje, w tym najnowocześniejsze modele takie jak AN/PRC-158, AN/PRC-160V oraz AN/PRC-163, wszystkie wyposażone w moduły krypto TYPE-1. Dodatkowo Centrum zajmie się szkoleniem użytkowników oraz serwisowaniem sprzętu łączności wchodzącego w skład systemu IBCS. Aktualnie w służbie SZ RP funkcjonuje około 6000 takich radiostacji, ale przewiduje się, że w przyszłości liczba ta wzrośnie do około 20000 egzemplarzy.

Rozbudowane centrum serwisowe Grupy PGZ

Centrum Serwisowe zapewniać będzie wsparcie dla wszystkich systemów dowodzenia, radarowych oraz uzbrojenia dostarczanych przez domenę elektroniczną Grupy PGZ. W skład tego obszaru wchodzą zespoły reagowania serwisowego, hub materiałowy oraz flota mobilnych warsztatów serwisowych. Aktualnie w SZ RP eksploatowanych jest około 550 jednostek sprzętowych (stacji radiolokacyjnych oraz sprzętu kierowania i dowodzenia uzbrojeniem) wyprodukowanych przez PIT-RADWAR S.A. i funkcjonujących na autonomicznych pojazdach, m.in. NUR-15 ODRANUR-12M/ME, NUR-21M/MK, LIWIEC, POPRAD, SOŁA, BYSTRA, systemy ZENIT, REGA, ŁOWCZA i inne. Dodatkowo serwisowany jest sprzęt eksploatowany na platformach lotniczych i morskich oraz stacjonarnie zainstalowany w tzw. infrastrukturze krytycznej, tj. kolejne ok. 500 jednostek sprzętowych.

Liczba obecnie eksploatowanego sprzętu radiolokacji i dowodzenia w SZ RP to ponad 1000 egz. Docelowo, po zrealizowaniu programu WISŁA, NAREW, PILICA+, liczba wzrośnie do ponad 2000 egz.

Podczas targów MSPO 2023, zawarte zostały umowy biznesowe oraz dotyczące transferu technologii z firmą L3Harris. Mają one wspierać realizację zadań postawionych przed Centrum. Realizacja zadań stawianych przed Centrum wynika także z zapisów najnowszych umów na rzecz dostaw systemów podpisanych z Agencją Uzbrojenia MON.

Obecność partnerów z USA oraz planowane zwiększenie zatrudnienia o 250% w najbliższych latach czynią Dolnośląskie Centrum Produkcyjno-Serwisowe PGZ atrakcyjnym miejscem pracy i ważnym punktem na mapie polskiego przemysłu obronnego.