Polska

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Przeczytajcie co nowego wydarzyło się w spółkach Nestmedic, Ekoenergetyka, PIT-Radwar, jaką inwestycję w Polsce przeprowadzi AFL z Grupy Fujikura oraz na co wyda 10 mln EUR polsko-niemiecki producent świecących etykiet Inuru.

© tek.info.pl

Nestmedic S.A. zawiera umowę dystrybucyjną

Firma Nestmedic podpisała umowę dystrybucyjną ze Scan-Med A/S Norway. Porozumienie dotyczy prawa do dystrybucji i sprzedaży urządzeń o nazwie Pregnabit Pro oraz licencji do korzystania z platformy Pregnabit Cloud na terenie Norwegii. Scan-Med ma prawo do oferowania usług związanych z tymi produktami, takich jak wdrożenia, serwis czy szkolenia. Dodatkowo, Dystrybutor zobowiązał się do prowadzenia działań marketingowych, mających na celu promocję produktów w Norwegii. Umowa jest ważna do 31 grudnia 2027 roku. W tym roku planowana jest sprzedaż pięciu urządzeń. Plany sprzedaży na lata 2024 i 2025 zostaną określone do końca marca przyszłego roku.

Koreańska fabryka kabli światłowodowych w Polsce

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na łączność szerokopasmową w regionie, AFL, jednostka zależna Fujikura Ltd., ogłosiła plany budowy nowoczesnego, zrównoważonego zakładu produkcyjnego w Polsce. Jak wynika z oficjalnego komunikatu prasowego, otwarcie zakładu jest przewidziane na połowę 2024 roku. Nowa inwestycja ma na celu nie tylko zaspokojenie rosnącego popytu, ale również zapewnienie skuteczniejszej obsługi klientów w regionie.

Decyzja o lokalizacji zakładu w Polsce nie była przypadkowa. AFL wybrało nasz kraj ze względu na strategiczne położenie w Europie Środkowej, dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej oraz wsparcie dla ekologicznej produkcji.

Warto dodać, że AFL, założone w 1984 roku, ma swoją siedzibę w Spartanburgu w Korei Południowej. Firma rozwija się dynamicznie, poszerzając swoją działalność na rynki takie jak USA, Meksyk, Kanada, Europa, Azja i Australia. Nowy zakład w Polsce dołączy do listy europejskich centrów produkcyjnych AFL, obok istniejących fabryk w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

© Ekoenergetyka

Współpraca Ekoenergetyki i Orlen

Ekoenergetyka, w ramach współpracy z Orlen, dostarczyła już 129 stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych na terenie Polski, co stanowi imponujący udział w sieci ładowania Orlen na poziomie ponad 80%.

Wartym zaznaczenia jest fakt, że Orlen planuje stworzenie międzynarodowej sieci HUB-ów ładowania zakładając budowę 10 000 punktów ładowania do 2030 roku.

Jednym z najnowszych osiągnięć Ekoenergetyki jest dostarczenie ultraszybkiej stacji ładowania o mocy 175 kW na autostradzie A1 na stacji MOP Machnacz Południe. Dzięki tej innowacji, kierowcy pojazdów elektrycznych mogą naładować swój samochód od 10 do 80 procent w zaledwie 20 minut. Ekoenergetyka, idąc z duchem czasu, wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak centrum zdalnego monitoringu, które pozwala na szybkie wykrywanie błędów na stacjach ładowania, skracając czas reakcji na zgłoszenia i zwiększając zadowolenie klientów.

Krzysztof Sitko, Dyrektor Operacyjny Ekoenergetyka Serwis, podkreśla, że współpraca z Orlen to znakomita synergia między dwoma liderami branży. Wspólne projekty mają na celu dostarczenie jeszcze więcej stacji ładowania dla klientów Orlen w Polsce, Czechach i Słowacji.

Na co Inuru chce wydać kolejne 10 mln EUR

Inuru, berlińska spółka, założona przez Marcina Ratajczaka i Patricka Barkowskiego, ogłosiła zamknięcie rundy inwestycyjnej – od przedstawicieli sektora venture capital w ostatnich miesiącach pozyskała 9,5 mln EUR. Inuru rozwija technologię cienkiego jak papier interfejsu wizualnego, który można zintegrować z różnego rodzaju powierzchniami, dzięki czemu można stworzyć np. świecące etykiety.

Finansowanie zapewnił nieujawniony z nazwy lider branży LED, a także Aper Ventures, Adamed Technology, a także wspierający rozwój biznesu już wcześniej Aria Fund i aniołowie biznesu. W poprzednich latach Inuru otrzymało od inwestorów 10 mln PLN. W najbliższym czasie spółka uznaje za priorytet ukończenie linii montażowej drukowanego oświetlenia OLED.  

Kontrakt za 1.1 mld PLN dla PIT-Radwar

W czwartek, 26 października, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), spółki PIT-Radwar z Warszawy i Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki (WZE) podpisały kolejne umowy z norweskim koncernem Kongsberg Defence & Arerospace (KDA) na wykonanie i dostawy dwóch Morskich Jednostek Rakietowych (MJR) oraz serwisowanie i produkcję rakiet przeciwokrętowych NSM (Naval Strike Missile). Podpisana przez PIT-Radwar umowa przewiduje wykonanie i dostawę wozów do czterech Nadbrzeżnych Dywizjonów Rakietowych, z których każdy składa się z zestawu kilku pojazdów. Łączna wartość kontraktu wynosi ponad 1,1 mld PLN, a jego zakończenie przewidziane jest na rok 2029

© PIT-Radwar