Wróć

Raport: Zagraniczne inwestycje w sektor produkcji baterii w Polsce (2017-2021) [infografika].

Jeśli pogubiliście się w nawale informacji o inwestycjach w produkcję baterii to ten artykuł pomoże Wam się odnaleźć. Przedstawiamy kilkanaście inwestycji zagranicznych firm powstałych na fali rozwoju elektromobilności od roku 2017.
Opublikowano: 2021-05-04

Pierwsze kroki

Pierwszą dużą inwestycją był gliwicki zakład BMZ, obecny w Polsce od początku dekady 2010. Jednym ze znaczących etapów rozwoju firmy było oddanie we wrześniu 2017 nowego zakładu o powierzchni 12 tys m2. W latach 2018-2019 zakład ponownie został rozbudowany o kolejne 15 tys m2. Obecnie firma osiąga w Polsce obroty na poziomie 130 mln EUR. 

Zakład SK Innovation w Dąbrowie Górniczej

Hub produkcyjny LG w Kobierzycach

Zakład LS w Dzierżoniowie

Inwazja z Korei 

Od początku bieżącego roku bardzo dużo słychać o planach LG Energy Solution - to zdecydowanie największa gigafabryka baterii w Polsce. Wmurowanie kamienia węgielnego pod pierwszą fabrykę baterii koncernu LG odbyło się w październiku 2016. Lokalizacja oczywista: konsekwentnie rozwijany od połowy lat dwutysięcznych hub produkcyjny w Kobierzycach. Pierwszy etap to niebagatelne 1.3 mld PLN oraz 700 miejsc pracy. Zakład był konsekwentnie rozbudowywany w latach 2017 oraz 2019. 19 stycznia 2021 podjęto decyzję o wsparciu czwartego etapu budowy fabryki w Kobierzycach. W wyniku jego realizacji całkowita kwota nakładów przekroczy 3,1 mld EUR (około 14 mld PLN), a zatrudnienie sięgnie nawet dziesięciu tysięcy miejsc pracy. Po zakończeniu czwartego etapu inwestycji na terenie zarządzanego przez ARP S.A. parku przemysłowego w Kobierzycach powstanie największa fabryka akumulatorów EV na świecie o możliwościach produkcyjnych na poziomie 100 GWh

Częściowo na potrzeby LG Chem (obecnie LG Energy Solution) pracują też pozostałe spółki koncernu z Kobierzyc. Według informacji zamieszczonych na stronie podstrefy Kobierzyce, LG Electronics Wrocław Sp. z o.o. zajmuje się między innymi produkcją separatorów do baterii a LG Innotek Poland Sp. z o.o. produkcją elektronicznych podzespołów dla sektora motoryzacyjnego.  

Wraz z inwetycją LG Energy Solutions Polską zainteresował się cały szereg koreańskich firm, poddostawców LG. Już w roku 2017 zapowiedzi ze strony LG Chem przyciągnęły sporą ilość firm do Kobierzyc, głównie z Korei Południowej:

  • Jako pierwszy na budowę zakładu w Kobierzycach zdecydował się Starion Poland Sp. z o.o., który w roku 2017 kosztem 55 mln PLN rozpoczął budowę zakładu produkcji obudów do baterii. Zakład kosztem 17.5 mln PLN został rozbudowany w roku 2020 o kolejną halę.  
  • Enchem Poland Sp. z o.o. w 2018 zadecydował o lokalizacji zakładu produkującego elektrolity do akumulatorów litowych i sodowych w Kobierzycach. Zadeklarował wówczas 100 mln PLN inwestycji i 40 nowych miejsc pracy. Produkcję rozpoczęto we wrześniu 2020. 
  • Nara Battery Engineering Poland sp. z o. o. produkuje elementy plastikowe dla LG Energy Solution. Wartość nakładów to 22 mln PLN, stworzono 30 miejsc pracy
  • W 2018 Kyunghin Cable Poland Sp. z o.o. zapowiedział budowę zakładu wiązek dla motoryzacji, w tym również pod potrzeby LG Chem. Niestety nie udało się nam ustalić wielkości nakładów inwestycyjnych oraz zatrudnienia. 
  • W grudniu 2020 we Wrocławiu usadowiła się Dongshin Motech Poland Sp. z o.o., koreańska firma zajmująca się produkcją elementów baterii do samochodów elektrycznych. Firma działa w budynku wynajmowanym od GLP i zatrudnia 100 osób

To tyle na temat koreańskich inwestycji w okolicach Wrocławia, jednak to zdecydowanie nie koniec planowanych przedsięwzięć ze strony koreańskich firm, rozsianych po całej Polsce:  

  • SK Innovation po raz pierwszy podjął decyzję o inwestycji w Dąbrowie Górniczej pod koniec roku 2018, po raz drugi zrobił to pod koniec roku 2020. Jednak wszystkich zelektryzowała wiadomość z początków roku 2021: będą zakłady 3 oraz 4, które uczynią z Dąbrowy Górniczej największą na świecie fabrykę separatorów a wielkość inwestycji koreańskiego koncernu wywindują na okrągłe 7 mld PLN. Pierwszy zakład rusza w 3 kwartale 2021, reszta ma być gotowa do połowy 2024. 
  • Od połowy roku 2018 w Dzierżoniowie inwestuje koncern LS Cable & Systems. Najpierw za około 40 mln PLN kupił istniejącą halę pod potrzeby produkcji wiązek. W roku 2019 firma ustanowiła w Polsce drugą spółkę, LS EV, zorientowaną na produkcję modułów umożliwiających szeregowe podłączenie ogniw akumulatorowych i na tę działalność – która ma ruszyć w roku 2022 - wyłoży 170 mln PLN. Pod koniec roku 2020 firma podjęła decyzję o rozbudowie istniejącego zakładu o trzecią halę produkcyjną.  
  • W czerwcu 2019 Foosung Poland zapowiedział budowę w Kędzierzynie-Koźlu zakładu produkcyjno-usługowego nieorganicznych związków fluorowych wykorzystywanych jako komponent do produkcji baterii akumulatorowych. Koszty tej inwestycji to 368 mln PLN a zakład da zatrudnienie 133 osobom.
  • W kwietniu 2021 koreański SungEel HiTech poinformował, że chce wybudować w Złotoryi instalację do recyklingu wadliwych baterii i modułów litowo-jonowych z podwrocławskiej fabryki LG Energy Solution. Zakład miałby zatrudniać 50 osób.
Strona: 1/3
https://engage.3m.com/NovecHFCfree_W2?utm_term=tebg-emsd-nonelect-pl_pl-edu-novechfcfree_w2_semicon-ona-ban-na-register-2a-sep21-51347
https://engage.3m.com/NovecHFCfree_W2?utm_term=tebg-emsd-nonelect-pl_pl-edu-novechfcfree_w2_semicon-ona-ban-na-register-2a-sep21-51347