Polska

Intel w Gdańsku – ekspansja i innowacje na horyzoncie

Intel ogłasza znaczące plany rozbudowy swojego centrum w Gdańsku. Firma, która obecnie zatrudnia około 4 tys. osób, planuje zwiększyć liczbę pracowników o kolejne 2 tys.

Firma Intel w Gdańsku© Materiały prasowe

Centrum Intela w Gdańsku, będące ważną częścią globalnej sieci badawczo-rozwojowej firmy, wkracza w nową fazę rozwoju. W 2023 roku nastąpiło otwarcie dwóch nowych obiektów – IGK6 i IGK7. Są one wyposażone w nowoczesne laboratoria oraz przestrzenie biurowe.

IGK6, z laboratorium audio i 1500 miejscami pracy, wraz z IGK7, które dysponuje laboratorium graficznym, podkreślają długofalowe zaangażowanie Intela w innowacje i postęp technologiczny.

Intel w Gdańsku nie tylko rozwija swoje zasoby, ale także intensyfikuje współpracę z innymi ośrodkami firmy, w tym z nowo budowaną fabryką mikrochipów pod Wrocławiem.

Ryszard Dyrga, general manager gdańskiego oddziału Intela w Polsce, mówi o ambicjach firmy i jej zdolności do realizacji założonych celów. - Nie można wykluczyć, że dojdzie do kolejnych inwestycji w Polsce. Musimy jednak do tego dojrzeć. Jesteśmy ambitni i dotychczas wszystko to, co planowaliśmy, zrealizowaliśmy. Jesteśmy w stanie zbudować wiele rzeczy od zerapodkreśla Ryszard Dyrga. - Dajemy obecnie pracę ok. 3,8 tys. osobom. Są, to zarówno pracownicy stali, jak i zatrudnieni na kontraktach. Nasz profil to inżynieria zaawansowanego oprogramowania, które „ożywia” rozwiązania intelowe. Od dwóch lat rozszerzamy jednak nasze umiejętności o projektowania hardware. Myslę, że mamy potencjał do dalszego wzrostu nawet o kolejne 2 tys. pracowników.

Bartosz Ciepluch, wiceprezes Data Center & AI Group w Intelu, wskazuje na rosnącą liczbę patentów opracowywanych w Gdańsku, co świadczy o znaczącym wkładzie centrum w globalne badania i rozwój: - Obecnie w Gdańsku opracowywanych jest od 150 do 200 patentów rocznie. Zespoły z całego świata chcą właśnie u nas lokować swoje badania.

Intel w Gdańsku koncentruje się na zaawansowanych projektach badawczych, w tym w dziedzinie oprogramowania i hardware. Firma zatrudnia specjalistów z różnych dziedzin, od inżynierów po programistów, co sprzyja interdyscyplinarnemu podejściu do innowacji. Współpraca z lokalnymi uczelniami i instytucjami badawczymi ma na celu rozwój talentów i promowanie innowacyjności w regionie. - W naszym centrum pracuje ok. 10 proc. obcokrajowców. Zatrudniamy ok. 40 narodowości — dodaje Ciepluch.

Ekspansja Intela w Gdańsku to nie tylko znaczący krok dla samej firmy, ale również dla lokalnej gospodarki. Zwiększenie zatrudnienia oraz inwestycje w nowe technologie mają istotny wpływ na wzrost gospodarczy regionu. Nowa fabryka pod Wrocławiem, specjalizująca się w montażu i testowaniu półprzewodników, wraz z gdańskim centrum badawczo-rozwojowym, stworzy kompleksowy łańcuch dostaw półprzewodników w Europie. Łańcuch ten, dodatkowo wzmocniony przez istniejącą fabrykę wafli krzemowych w Leixlip w Irlandii oraz zakład w Magdeburgu w Niemczech, podkreśla dążenie Intela do budowy zintegrowanego systemu produkcji i rozwoju półprzewodników na kontynencie europejskim. - Gdańsk za trzy lata będzie klientem zakładu we Wrocławiu — mówi Ryszard Dyrga. - Technologie opracowywane obecnie przez gdańskie centrum pojawią się na rynku za 3 do 5 la. To właśnie wrocławski oddział wyprodukuje gdańskie pomysły.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!

Zaproszenie na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024.© tek.info.pl