Wróć

Ethernet na jednej parze przewodów? Nowy standard przed nami!

Dynamiczny rozwój przemysłowy wymaga coraz wydajniejszych sieci transmisji danych. Wyzwania stawiane przez Industry 4.0 czy Industrial IoT silnie pchają producentów komponentów w przyszłość.
Opublikowano: 2020-09-10

Sieci Ethernet, mające swój początek w latach 80-tych XX wieku nadal są niezastąpione. Dobrze znane od lat, niezawodnie działające z protokołem TCP/IP, z mnóstwem aplikacji dookoła nas. Czy można spodziewać się czegoś więcej w tym obszarze? Okazuje się, że tak.

Transmisja na przewodach miedzianych ciągle jest popularna. Co jakiś czas słyszymy o coraz większych prędkościach komunikacji czy coraz większych odległościach możliwych do osiągnięcia przy użyciu skrętki kablowej. Rozwój Single Pair Ethernet zapoczątkował przemysł motoryzacyjny. Stając w obliczu systemów autonomicznych, konstruktorzy poszukiwali wydajnych transmisyjnie, ale równocześnie lekkich i zajmujących mało miejsca magistral łączących niezbędne podzespoły. Czas jednak pokazał, że, nie tylko on oczekiwał tych innowacji.Wykorzystywane w infrastrukturze komunikacyjnej dwie lub cztery pary to spore marnotrawstwo jak na dzisiejsze czasy. Dlatego wiodący specjaliści z branży interfejsów sieciowych, tacy jak Phoenix Contact, Weidmuller, Reichle & De-Massari, Belden czy Fluke Networks opracowali nowe rozwiązanie interfejsu przyłączeniowego - Single Pair Ethernet.

Wspólna praca tych firm zaowocowała stworzeniem wzajemnie kompatybilnego systemu. Przy wykorzystaniu jednej pary ekranowanych przewodów, można osiągnąć transmisję o prędkości do 1 Gbps i zasięgi do 1 km, co idealnie wpisuje się w potrzeby aplikacji przemysłowych, sieci wewnątrzbudynkowych czy nawet międzyobiektowych. Dokładne parametry określają normy IEC 63171-2 (dla wymaganego stopnia ochrony środowiskowej IP20 w rozwiązaniach biurowych) oraz IEC 63171-5 (dla IP67 w środowisku przemysłowym), które definiują nie tylko parametry elektryczne, ale przede wszystkim mechanikę nowego przyłącza. Skupiono się na maksymalizacji korzyści dla nowych użytkowników. Na przykład, dzięki pionowemu ustawieniu pojedynczego przyłącza, na stosunkowo niewielkiej powierzchni można wyprowadzić obok siebie wiele portów, które nadal będą wygodnie dostępne. Otwiera to zupełnie nowe możliwości producentom infrastruktury okablowania sieciowego, a przede wszystkim wykonawcom sieci - w tych samych gabarytach szafy będą w stanie wielokrotnie zwiększyć ilość dostępnych gniazd, lub znacząco zredukować zajmowaną przestrzeń!

© Phoenix Contact

Rys.1. Pionowa orientacja gniazda pozwala na wygodne zmieszczenie wielu przyłączy na jak najmniejszej powierzchni. Idealne rozwiązanie dla routerów czy switchy sieciowych, które mogą stać się jeszcze bardziej kompaktowe.

Strona: 1/2