TOP10 producentów półprzewodników w 2020

Pomimo pandemii, obroty globalnego rynku półprzewodników wyniosły w 2020 roku 466.2 mld USD, co stanowi wzrost o 10,4% w stosunku do roku 2019.
Opublikowano: 2021-04-14

‘Układy pamięci, procesory graficzne i układy 5G w największym stopniu przyczyniły się do ​​wzrostu rynku półprzewodników, napędzanego popytem na wzmożony przesył danych, komputery osobiste, urządzenie przenośne i telefony 5G, podczas gdy elektronika samochodowa i przemysłowa ucierpiała z powodu niższych wydatków lub zawieszenia inwestycji ze względu na COVID-19’ komentuje Andrew Norwood, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner.

Intel utrzymał pozycję światowego lidera dostaw półprzewodników pod względem wielkości przychodów w 2020 roku, natomiast zaraz za nim uplasowały się Samsung Electronics, SK hynix i Micron. Przychody Intel ze sprzedaży półprzewodników wzrosły o 7,4%, co było spowodowane wzrostem obrotów na podstawowych rynkach Intel'a oraz rozwoju sprzedaży na rynku CPU dla serwerów. Jednak najwyższy wzrost w pierwszej dziesiątce odnotowały NVIDIA oraz MediaTek. Imponujący wzrost sprzedaży o 45,2% NVIDIA zawdzięcza głównie rozwojem na rynkach gier i centrów danych.

TOP 10 producentów półprzewodników 2020

[mln USD]

© Gardner

Układy pamięci stanowiły w 2020 roku 26.7% łącznej sprzedaży półprzewodników i stanowiły drugą pod względem wielkości wzrostu kategorię układów, odnotowując skok przychodów o 13.5%. Zdaniem analityków Gardner, ten segment rynku skorzystał z kluczowego trendu w 2020 roku, a więc przejścia na pracę i naukę z domu, który napędzał wzrost liczby serwerów, komputerów osobistych i urządzeń mobilnych. Na rynku pamięci, największy wzrost, bo aż o 25.2%, odnotowały układy NAND flash, odnotowując jednocześnie niedobory dostaw w pierwszej połowie roku. ‘W 2021 roku zarówno NAND flash, jak i DRAM będą odnotowywać niedobory dostaw, co spowoduje wzrost cen w ciągu roku i wzrost przychodów o około 25%’ – komentuje Andrew Norwood. ‘Dzięki temu Samsung, w znacznym stopniu skupiony na rozwoju układów pamięci ma duże szanse na odzyskanie czołowego miejsca na rynku półprzewodników i zdetronizowanie Intel’a w roku 2021’. 

http://tekday.pl/
http://tekday.pl/