Wróć

SungEel HiTech chce zbudować zakład recyklingu baterii

Koreański inwestor chce wybudować w Złotoryi instalację do recyklingu wadliwych baterii i modułów litowo-jonowych z podwrocławskiej fabryki LG Energy Solution.
Opublikowano: 2021-04-12

Inwestor współpracuje przy planach tego przedsięwzięcia z innym koreańskim gigantem, firmą POSCO, jednym ze światowych liderów przetwórstwa stali. Zakład ma powstać pod potrzeby produkcji LG Energy Solution, gdzie w procesie produkcyjnym powstają odpady: wadliwe baterie, płytki katodowe i anodowe. Jak pisze investmap.pl: ‘W Polsce nie ma obecnie zakładu, w którym można by odzyskać z nich cenne surowce, takie jak kobalt, nikiel, mangan, lit czy grafit. LG Energy Solution z konieczności wysyła wszystkie swoje odpady za granicę, co powoduje dodatkowe, spore koszty’.

Zakład w Złotoryi miałby przetwarzać do 20 tys. ton baterii rocznie i zatrudniałby 50 osób. Koreańczycy wpłacili na razie zaliczkę wymaganą w przetargu na zakup działek, które według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego są przeznaczone pod przemysł i składy, np. złomu. 

Nie wszyscy są zachwyceni taką perspektywą – jak pisze kilka lokalnych portali, mieszkańcy Złotoryi nie chcą koreańskiej inwestycji na terenie swojego miejsca zamieszkania ponieważ ich zdaniem oznacza on poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz ludzi..

https://pl.elhurt.com/
https://pl.elhurt.com/