Polska

Drukarki 3D w kosmosie - inwestycja Sunfish Partners w Orbital Matter

Polsko-niemiecki Orbital Matter, rozwijający druk 3D w kosmosie, zakończył rundę finansowania z ponad 1 mln EUR. Liderem inwestycji był fundusz VC Sunfish Partners, wspierany przez Dhyan VC i aniołów biznesu.

© Orbital Matter

Przełom w eksploracji kosmicznej

Orbital Matter, pod kierownictwem Jakuba Stojka i Roberta Ihnatisina, pracuje nad rewolucyjnym projektem: statkiem kosmicznym wyposażonym w drukarkę 3D do produkcji ultralekkich części satelitarnych. Dr. Marcus Erken z Sunfish Partners, funduszu venture capital specjalizującego się w technologiach głębokich, podkreśla, że rozwój możliwości produkcyjnych w kosmosie jest kluczowy dla poprawy krytycznej infrastruktury Ziemi i umożliwienia ludzkości stanie się gatunkiem wieloplanetarnym. - Konieczne jest znaczne zwiększenie naszych możliwości produkcyjnych w kosmosie. Taki rozwój jest kluczowy dla ulepszenia istotnej infrastruktury na Ziemi oraz otwiera drogę do przekształcenia ludzkości w gatunek zamieszkujący wiele planet. Orbital Matter podejmuje to ważne wyzwanie, a jego założyciele wykazują się mentalnością charakterystyczną dla udanych startupów. Ich podejście skoncentrowane na potrzebach klienta budzi nasze pełne zaufanie. Wierzymy, że dzięki swojej odporności i przewidywaniu przyszłych trendów, skutecznie poradzą sobie z wyzwaniami branży kosmicznej mówi Dr. Marcus Erken.

Od mikro do makro grawitacji

Pierwszym krokiem Orbital Matter będzie przetestowanie technologii drukarki 3D w warunkach mikrograwitacji, a następnie demonstracja jej możliwości na orbicie. Zebrane środki finansowe umożliwiają startupowi solidne przygotowanie na najbliższe 18 miesięcy, z perspektywą dalszego rozwoju poprzez współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz Komisją Europejską. Ta runda finansowania jest świadectwem zaufania naszych inwestorów do wizji Orbital Matter. Jesteśmy wdzięczni za ich wsparcie i podekscytowani możliwością poczynienia znaczących kroków w produkcji w kosmosie. Dzięki zebranym funduszom jesteśmy dobrze przygotowani na kolejne 18 miesięcy, a nasz pas startowy może zostać jeszcze bardziej wydłużony dzięki strategicznemu zaangażowaniu ze strony ESA i KE, które zapewni ciągły postęp i innowacje – mówi Jakub Stojek, CEO Orbital Matter.

Współpraca i wsparcie

We wrześniu tego roku Orbital Matter podpisała protokół współpracy z Thales Alenia Space, spółką joint venture Thales (67%) oraz Leonardo (33%), dołączając do ich akceleratora przemysłowego w ramach Space Business Catalyst. Startup otrzymał wszechstronne wsparcie techniczne, handlowe, sieciowe i finansowe, co otworzyło możliwości budowania strategicznych partnerstw. - Zespoły Thales Alenia Space są podekscytowane pomyślnym zakończeniem rundy finansowania Orbital Matter. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja przyspieszy postęp Orbital Matter i umożliwi szybsze dostarczanie zaawansowanych technologii mówi Vincent Clot, Dyrektor ds. Biznesu i Otwartej Innowacji w Thales Alenia Space.

Aktualnie Orbital Matter jest częścią European Space Agency Business Incubation Centre (ESA BIC Polska), zarządzanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Współpraca ta sprzyja kooperacjom w branży kosmicznej, oferując startupowi szansę na rozwój oraz dostęp do eksperckiego wsparcia i zasobów niezbędnych do realizacji ich celów. Najnowocześniejsza technologia Orbital Matter doskonale wpisuje się w wizję europejskiej niezależności w kosmosie. Z niecierpliwością czekamy na dalsze sukcesy startupu i pozytywny wpływ ich przełomowej technologii na kształtowanie przyszłości eksploracji kosmosu – mówi Michał Chwieduk, szef ESA BIC Polska.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!

© tek.info.pl